Na ove proizvode će odmah biti ukinuta carina: Četiri sektora koja mogu da profitiraju od Sporazuma sa Egiptom
Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Egipta potpisan je danas u Kairu, a njime će biti obuhvaćeno više od 16.000 proizvoda.
Kako je ranije rečeno iz Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, čim Sporazum o slobodnoj trgovini bude ratifikovan biće ukinute carine od 40 odsto na svežu jabuku, kao i carine od 30 odsto na suvu šljivu i 20 odsto na smrznuto bobičasto voće.
- Carine na proizvode naše prehrambene industrije koje se sada kreću u rasponu od 20 do 60 odsto polako će krenuti da se smanjuju, dok će biti ukinute i carine na mineralnu vodu i bezalkoholno pivo koje su sada između 20 i 30 odsto - poručio je ranije ministar Tomislav Momirović i istakao za koje sektore će ovaj Sporazum biti od posebnog značaja.
- Pored toga što je ovo jedna velika šansa za naše poljoprivrednike i domaćine iz Srbije, dodatno, ovo je ogromna šansa i za srpsku industriju keramike, farmaceutsku industriju i mnoge druge industrije.
Potencijal za izvoz srpskih proizvoda
Egipat na godišnjem nivou uvozi proizvode kondiktorske industrije (trenutno carinsko opterećenje je od 30 do 50 odsto), posebno u segmentu vafla i biskvita, kao i u segmentu sokova od voća i povrća, u vrednosti od blizu 30 miliona dolara. Što može biti naša šansa.
- Potencijali postoje i u segmentu stočne i hrane za životinje (trenutno carinsko opterećenje je oko 40 odsto) – istakla je Kristina Đurić direktor Sektora za pružanje podrške u zastupanju interesa članova Privredne komore Srbije za Politiku.
Podsetila je da treba imati u vidu da u Egiptu postoji velika potražnja za lekovima, posebno za onima na bazi penicilina i kortikosteroida, a i za proizvodima od plastike (trenutna carinska opterećenja su od 15 do 60 odsto) koji predstavljaju još jedan značajan potencijal za izvoz na tržište Egipta.
– Posebno se traže cevi i krute cevi od plastike čiji uvoz u Egipat iznosi oko 61 milion dolara, kao i pneumatske gume za kamione i autobuse. U sektoru metalske industrije postoji potencijal za plasman građevinskog okova, konstrukcija i delova od aluminijuma... – dodaje Đurićeva.
Postoji potencijal i za izvoz: jabuka, krušaka, kajsija, trešanja, višanja, breskvi, nektarina, šljiva i suvih šljiva...
Robna razmena 59,3 miliona dolara
U prvom kvartalu ove godine ukupna spoljnotrgovinska razmena iznosila je 59,3 miliona dolara, dok je u istom kvartalu prethodne godine bila 89,1 milion dolara.
Cele prošle godine vrednost razmene je bila 88,3 miliona dolara. Srbija je, tokom prethodne godine, u Egipat izvezla robu u vrednosti od 41,7 miliona dolara, dok je uvoz iznosio 46,6 miliona dolara.
U strukturi izvoza, glavne stavke su: duvan, cigarete, proizvodi namenske industrije. Ova prva tri proizvoda predstavljaju 77 odsto srpskog izvoza u Egipat, ističu u PKS-u.
Kada je reč o uvozu, glavne stavke su urea, kalcijum-fosfati i so. Ova tri proizvoda predstavljaju blizu 50 odsto ukupnog uvoza iz Egipta.
(Telegraf Biznis)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kole
Ovaj sporazum ce mnogo značiti za nasu privredu.
Podelite komentar
Kole
Sporazum o slobodnoj trgovini sa Egiptom ce mnogo znači i za nase poljoprivredne proizvođače.
Podelite komentar
Kole
Sjajna vest za nase proizvodjace.
Podelite komentar