• 0

Vreme čitanja: oko 4 min.

Sve veće interesovanje srpskih parova za venčanja na egzotičnim lokacijama: Najniža cena 1.500 evra

Vreme čitanja: oko 4 min.

Mauricijus, Maldivi i Sejšeli su među najpopularnijim destinacijama

  • 0
Venčanje, egzotična destinacija Foto: Shutterstock/Elena Efimova

U poslednjih nekoliko godina sve je više zainteresovanih mladenaca koji žele da čin venčanja obave na nekoj egzotičnoj destinaciji. Parovi iz Srbije odvajaju pravo malo bogatstvo ne bi li sebi priuštili ovo jedinstveno iskustvo. Nekima je to draže od pravljenja tradicionalne svadbe, koja u proseku košta od 11.558 do 42.700 evra.

Agencije u Srbiji uglavnom u ponudi aranžmana koji obuhvataju i venčanje na plaži imaju Mauricijus, Maldive i Sejšele, ali i pojedina grčka ostrva. Aranžmani traju sedam dana, a u cenu je uključena i kompletna organizacija venčanja, fotografije, masaže i razne druge pogodnosti... Mladenci se, u zavisnosti od svojih želja, opredeljuju za određenu ponudu.

Paket venčanja obuhvata:

- organizaciju venčanja

- svedoke

- cvetni aranžman

- bidermajer

- svadbenu tortu

- fotografije

- USB ili CD s fotografijama

- flašu penušavog vina

- matičara i venčani list (samo za priznata venčanja)

- i drugo, u zavisnosti od hotela

* agencije imaju različite ponude

Cene za ovakav vid venčanja preko turističkih agencija se, prema rečima Aleksandra Seničića, direktora Nacionalne asocijacije turističkih agencija (Juta), kreću od 1.500 do 10.000 evra.

- Cena zavisi i od želja putnika. To uključuje najčešće venčanje na plaži, organizaciju venčanja u smislu dolazak na lice mesta zvaničnika koji obavlja obred, svečanu večeru, hanimun paket, sedam dana posebnih usluga, hranu u sobi, imate dnevne masaže u paru i, naravno, najbolji smeštaj u tom objektu, a to su ili kućice na plaži, sobe s privatnom plažom ili kućice na moru i tu gosti imaju posebnu privatnost - objasnio je Seničić.

Naveo je da cena zavisi od želja mladenaca, da li dolazi još ljudi, ali i od mnogih drugih detalja za koje se parovi mogu opredeliti ili ne.

- Agencije nude i usluge venčanja na grčkim ostrvima i napuštenim plažama koja nisu toliko dramatično skupa, a i bliža su. Naše agencije su uslovno rečeno preprodavci tih aranžmana, odnosno turoperateri, a sarađuju s nemačkim agencijama, koje imaju daleko veće tržište. U poslednjih nekoliko godina ovakvi aranžmani s venčanjem na plaži su postali trend, mada neki ljudi se čak odlučuju i u samostalnoj organizaciji za tako nešto - ističe Seničić za Kurir.

Na internet stranici jedne agencije iz Srbije koja u ponudi ima i venčanja na egzotičnim destinacijama navedeno je da venčanje na Maldivima za dve osobe, i to u najjeftinijoj varijanti košta 5.011 evra, a u cenu su uračunate avio-karte s taksama, paket venčanja, sedam noćenja, pun pansion, smeštaj i transfer. U tu cenu uključeni su i organizacija venčanja, svedoci, cvetni aranžman, bidermajer, svadbena torta, fotografije, USB s fotografijama, flaša penušavog vina...

Potrebna dokumentacija

Potrebane su kopije prve strane pasoša u boji, izvod iz matične knjige rođenih na preveden na engleski jezik, svi dokumenti koji potvrđuju razvod, udovički status ili promenu imena.

Paket za ove destinacije uglavnom podrazumeva iste ponude, a cena venčanja na Sejšelima kreće se od 4.000 evra, a na Mauricijusu od 5.500 evra pa naviše. Cene venčanja u Grčkoj se kreću od 1.500 evra pa naviše.

Kako se u Srbiji tretira brak sklopljen u inostranstvu

Po zaključenju braka u inostranstvu, domaći državljani moraju sprovesti priznanje kako bi isti proizvodio pravno dejstvo u Srbiji. Prijava braka se podnosi: nadležnom diplomatsko-konzularnom predstavništvu na čijem području je brak sklopljen, koji će tu prijavu dostaviti nadležnom matičaru u Srbiji; ili opštinskoj upravi, odnosno gradskoj upravi, odnosno gradskoj upravi grada Beograda. Uz prijavu se podnosi izvod iz matične knjige venčanih inostranog organa na međunarodnom obrascu, ukoliko je država zaključenja braka potpisnica Bečke konvencije o izdavanju izvoda iz matičnih knjiga na više jezika ili na obrascu koji se koristi u državi koja ga izdaje, ukoliko ta država nije potpisnica međunarodne konvencije.

Takođe se prilaže i uverenje o državljanstvu za supružnika koji je državljanin Srbije, odnosno za oba supružnika ako su oboje državljani Srbije (dužnost organa je da uverenje pribavi po službenoj dužnosti, osim ako stranka izričito izjavi da će ga pribaviti sama). Ako se ne može pribaviti izvod iz matične knjige inostranog organa, upis činjenica vrši se na osnovu odluke nadležnog suda, piše Paragraf Lex.

Činjenica zaključenja braka upisuju se u matičnu knjigu venčanih - po mestu poslednjeg prebivališta supružnika u vreme zaključenja braka, a ako supružnici nisu imali zajedničko prebivalište - po mestu prebivališta jednog od supružnika, a ako je poslednje prebivalište supružnika nepoznato - po mestu rođenja jednog od njih.

Domaći organ prilikom priznanja braka ceni punovažnost forme zaključenja braka prema mestu zaključenja braka. U konkretnom slučaju to znači da ako su domaći državljani zaključili crkveni brak u inostranstvu isti će biti priznat u Srbiji ako se u toj stranoj državi kao forma zaključenja propisuje crkveni brak. Priznanje se može odbiti ukoliko je pravo koje je primenjeno prilikom zaključenja braka u konkretnoj formi bilo u suprotnosti sa javnim poretkom Srbije.

(Telegraf Biznis)

Video: Cene goriva biće manje za tri dinara

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>