Vreme čitanja: oko 2 min.
Minimalac za 2025. godinu 53.592 dinara
Vreme čitanja: oko 2 min.
U pitanju je povećanje iznad 13 posto
Nakon održane sednice Socijalno-ekonomskog saveta predstavnici Sindikata, poslodavaca i Vlade obratili su se iz Palate Srbija.
Premijer Srbije Miloš Vučević poručio je da se nakon 6 godina po prvi put minimalac dogovorio u okviru sednice i da Vlada neće morati sama da donese odluku.
- Nakon dosta pripremnih sastanaka, kolegijuma i mnogo rada, povećanje je 13,7 posto odnosno da bude 308 dinara po času, mesečno 53.592 dinara - rekao je Miloš Vučević.
Ministar finansija Siniša Mali obraća se nakon premijera.
- Ove godine smo napravili veliki pomak napred. U brojkama vrednost radnog časa sa 271 dinar na 308 dinara, sa 404 evra na 457 evra. Prelazimo granicu od 450 evra za minimalnu zaradu - poručio je Mali.
Ministar je poručio da ćemo ovim iznosom minimalca pokriti minimalnu potrošačku korpu iz maja meseca od 53.518 dinara.
Mali je rekao i da će se od 1. januara povećati neoporezivi deo na 28.432 dinara.
Istakao je i da imamo rekordno nisku nezaposlenost - 9,4 odsto.
Predsednik Unije poslodavaca Miloš Nenezić poručio je da je zadovoljan ishodom pregovora i napomenuo na čemu će biti akcenat u narednom periodu.
- Pokušavamo poseban akcenat da stavimo na unutrašnjost Srbije u narednom periodu. Zloupotreba bolovanja je tema kojom ćemo se takođe više baviti kao i rasterećenju birokratskih procesa.
Podsetimo Sindikati su tražili 62.000 dinara, poslodavci su bili spremni na nešto iznad 50.000 dinara, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić izrazio je želju da to bude iznos od 53.000-53.500 dinara.
- 56 odsto prosečne zarade dao je jednu dobru polaznu tačku za pregovore koje ćemo dalje imati. Bili bi daleko zadovoljniji da je taj iznos mogao da bude veći u datom momentu ali je ovo vrsta konsezusa koju smo mogli da postignemo - poručila je Čedanka Andrić, predsednica UGS Nezavisnost.
- Osim toga što ne treba da se poveća broj ljudi koji je prima ne treba ni da se poveća i period na koliko se prima. Minimalna zarada nije isto što i dogovorena zarada, istakli smo činjenicu da svi moramo da učinimo više da bi došli do vise kolektivnih igovora narocito na sektorskom nivou - poručila je ona.
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Miroslav Slepčević
Svašta! Kaže se biće minimalan u2025g. Do tada će kao što se i dosad događalo, pojesti inflacija sve to i nikom ništa! Kako se ono kaže - evo ti ništa i čvrsto ga drži! Jel gospodin ministar zna da većina stranih firmi isplaćuje minimalac u osnovi(sve preko toga je prekovremeni rad i noćni rad te uslovi rada, prevoz i doručak.
Podelite komentar
MILOS CIMESA
Ne znam da li da se smejim ili plačem, kupovna moć u Srbiji je minimalna većina naroda jedva preživljava živi se u zajednicama po tri generacije , od nasleđa od njiva koje se prodaju od dijaspore.Po cenama smo o davno iznad Eu i to osnovnih namirnica , cenama rente, kredita prevoza a po platama ispod nivoa većine Afričkih zemalja. Po ovim uslovima u Srbiji minimalna plata mora biti najmanje 1.500,00 eur.Para ima ali je raspodela istih katastrofalna zato je i takva situacija. Razni upravni odbori imaju po članu 30.000,00 eur a zaposleni 650,00 eur.Na dnu smo evropske lestvice ali imamo kladionice pored osnovnih škola u kojima se vrše uplate u raznim kovertama i iznosima.
Podelite komentar
Vojvođanin
Neću Minimalac, hoću Maksimalac.
Podelite komentar