Apstraktna umetnost i sećanja: U subotu je u Silosima predstavljen jedinstven koncept
(Telegraf.rs/PR)
"Ars gratia artis" na klasičnom latinskom ili "L'art pour l'art" na francuskom jeziku izražava sentiment koji se sudara sa modernim svetom. U XIX veku ovaj usklik "umetnost radi umetnosti" insistira da umetnost ne sme biti utilitarna i imati moralnu ili društvenu funkciju te mora služiti samoj sebi, postojati radi sebe same. Međutim, šta je umetnost i zašto, prema filozofiji lartpurlartizma treba samo da bude lepa i služi samoj sebi?
Umetnost je, može se reći, ultimativna projekcija i materijalizacija ljudske mašte i kreativnost. Proizvod akcije koja je jedinstveno ljudska i pripada samo našoj vrsti.
Percepcija sveta je jedinstvena za svako ljudsko biće jer svako od nas svet vidi na sasvim unikatan način koji se teško može objasniti te umetnost postaje provodnik misli, emocija, mašte pa i ljudske duše i dobija svoju fizičku formu u obilu slike, fotografije, reči ili note napisane na papiru ili pak komada isklesanog kamena.
U cilju razumevanja samog sebe, svog sopstva a posebno sveta oko sebe umetnost često teži da reprodukuje stvarnost onako kako je umetnik doživljava i ponekad, zaista, prati filozofiju lartpurlartizma i biva, najpre, lepa.
Ipak, drugi deo ove filozofije jednako često umetnost ne prati te ima utilitarnu funkciju, namenu kao i nameru.
U modernom svetu, umetnost pripada i ekosistemu marketinga gde mora biti lepa, privlačna i zadovoljiti potrebe publike. Veoma često, apstraktna umetnost je ta koja najbolje popunjava zahteve i potrebe tržišta.
Apstraktna umetnost je umetnost koja ne pokušava da tačno predstavi vizualnu realnost već koristi oblike, forme i pokrete da postigne svoj efekat. Ovaj modus, sasvim neočekivano, prija oku i podsvesti publike te svoju utilitarnost pronalazi u sferi prodaje, promocije i reklame. Boje i oblici agituju našu maštu i vizuelna igrarija privlači kupce.
U ovoj, prvoj polovini XXI veka, uspon veštačke inteligencije ugrozio je poimanje vrednosti umetnosti kod publike koja je sada u mogućnosti da sama stvori "lepe slike" koristeći ove alate.
Veštačku inteligenciju i apstraktnu umetnost spojio je IQOS u subotu jedinstvenim događajem u Silosima u Beogradu.
Povod je bila proslava 10 godina postojanja brenda kada je i predstavljen unikatan novi dizajn. Uz pomoć veštačke inteligencije priče korisnika interpretirane su u jedinstvenu apstraktnu umetnost.
Svaki komad, koristeći boje i pokrete, daje vizuelnu prezentaciju jedinstvenog iskustva korisnika. Iako unikatan, proizvod je samo za punoletne jer nije bez rizika, usled oslobađanja nikotina koji izaziva zavisnost.
Inovativni italijanski DJ duo Moeaike svojim nastupom napravio je fantastičnu atmosferu i jedunstvenim zvukom upotpunio scenografiju koja je bila generisana putem veštačke inteligencije.
Najveća proslava jubileja tek sledi. Globalni IQOS Together X događaj ove godine se održava u srcu Tokija, 19. oktobra, pod imenom IQOS Together X Sensorium. Ovaj događaj vodi sve punoletne korisnike na multi-senzorno putovanje koje izlazi van okvira tradicionalnog a jedan od najpoznatijih svetskih DJ-eva, Stiven Aoki će svojom izvedbom samo doprineti izvanrednosti događaja.
I sada se, još jednom, nalazimo u raskoraku sa lartpurlartizmom. Ova iskustva koja je interpretirala veštačka inteligencija postaju umetnost koja je utilitarna, služi i koristi. U raskoraku smo i sa samim umetnicima jer je ovu umetnost proizvela veštačka inteligencija. Ali, ova umetnost je lepa, evokativna i apstraktna. A apstrakcija... apstrakcija je slika naše duše.
IQOS nije proizvod bez rizika, oslobađa nikotin koji izaziva zavisnost. Samo za punoletne.
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.