Isplaćena najveća plata u Republici Srpskoj: Šampion zaradio za mesec dana više od 125.000 evra!
Radnik u Istočnom Novom Sarajevu, zaposlen u trgovini na veliko duvanskim proizvodima, zaradio je za mesec dana 246.506 KM odnosno oko 126.040 evra.
To je ujedno najveće prijavljeno pojedinačno neto primanje po osnovu radnog odnosa u Republici Srpskoj za devet meseci ove godine, rečeno je za "Nezavisne novine" u Poreskoj upravi Republike Srpske.
U avgustu ove godine prosečna plata u Republici Srpskoj iznosila 1.411 KM odnosno 721 evro što znači da su ovom radniku isplaćene 174 takve plate.
Na drugom mestu tabele pet najvećih isplaćenih neto primanja našao se radnik iz Kotor Varoša, koji je zaposlen u proizvodnji obuće, a kojem je isplaćena plata od 197.026 KM (100.741 evra).
- Radnik iz Banjaluke, koji je zaposlen u delatnosti ostalo novčano poslovanje, odnosno posredovanje, našao se na trećem mestu sa platom od 117.158KM (59.904 evra) -istakli su iz Poreske uprave Srpske.
Među pet najvećih plata za devet meseci našla se i plata Banjalučanina od 109.516 KM (55.996 evra) zaposlenog u oblasti ostalog novčanog poslovanja - posredovanja.
- Na poslednjem mestu top pet najvećih neto primanja našao se još jedan Banjalučanin, koji je zaposlen u trgovini na veliko mašinama za rudarstvo i građevinarstvo kojem je za mesec dana legla plata od 100.414 maraka, (51.342 evra) - zaključili su iz Poreske uprave Srpske.
Siniša Pepić, doktor ekonomske diplomatije, ističe da podaci o najvećim mjesečnim platama u Republici Srpskoj ukazuju na nekoliko značajnih aspekata ekonomske strukture i dinamike tržišta rada.
- Prvo, činjenica da je najviša plata isplaćena u sektoru trgovine na veliko duvanskim proizvodima može se povezati s visokim profitnim maržama u ovoj industriji, ali i sa specifičnim pozicijama koje nose značajan finansijski rizik i odgovornost, te su adekvatno nagrađene. Sa druge strane, zanimljiv je podatak da je plata u sektoru proizvodnje obuće blizu ovih rekordnih iznosa, što ukazuje na mogućnost postojanja specifičnih ugovora ili bonusa koji su vezani za rezultate poslovanja ili globalne ugovore koji kompanije u ovom sektoru mogu ostvariti - kazao je Pepić.
Dodaje da imati ljude koji zarađuju visoke iznose novca svakako može biti pozitivan signal.
- To ukazuje na postojanje privrednih sektora u Republici Srpskoj koji generišu značajne prihode i stvaraju visoko plaćene pozicije. Takvi primeri mogu privući strane investitore i podstaći dalji ekonomski razvoj, ali je važno da se ovaj prosperitet ravnomerno širi kroz različite industrije i slojeve društva, kako bi pozitivni efekti visokih plata bili vidljivi širem stanovništvu - kazao je Pepić.
Dodaje da ovi podaci takođe otvaraju pitanje strukture zarada u Srpskoj, gde je većina zaposlenih daleko od ovakvih primanja.
- Potrebno je raditi na smanjenju ekonomske nejednakosti, osiguravajući pravedniju raspodjelu bogatstva kroz podršku malim i srednjim preduzećima, inovacijama i obrazovanju. Ukoliko se sistemski ne podstiče razvoj drugih sektora i radna mjesta koja pružaju priliku za dostojanstven život, ovakvi ekstremi u platama mogu dovesti do socijalnih tenzija i jačanja osjećaja nejednakosti - kazao je Pepić.
Milenko Stanić, ekonomista, ističe da ovako visoke plate nisu prihvatljive za bilo kakvo društvo, pa čak i na tržištu ekonomije, pišu Nezavisne novine.
- Toliko visoke isplata plata sigurno nisu povezane sa radom i rezultatom rada u tim preduzećima - kazao je Stanić i, kako kaže, pretpostavlja da se radi o radnicima u vlasničkim preduzećima.
(Telegraf Biznis)
Video: Vučić: Od Beograda do Subotice putovaće se sat i 10 minuta
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.