Vreme čitanja: oko 3 min.
Treći dan zasedanja sednice o litijumu, Đedović Handanović: Nastavlja se kampanja dezinsformacija
Vreme čitanja: oko 3 min.
Predlog za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima 10. septembra je podnelo 86 opozicionih i samostalnih poslanika
Poslanici Skupštine Srbije završili su rad za danas, a raspravu o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima nastaviće i sutra u 10 časova.
Danas su diskusiju o izmenama i dopunama ovog zakona završili ovlašćeni predstavnici političkih grupa, a potom se prešlo na listu prijavljenih govornika.
Izmene i dopune Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima su u skupštinsku proceduru uputili poslanici opozicije, njih 86, sa ciljem da se zabrani iskopavanje litijuma, a ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović je pozvala skupštinu da ignoriše zahteve političke prirode.
Đedović Handanović je tokom rasprave odbacila navode predlagača izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima Danijele Nestorović da realizacijom projekta Jadar postoji opasnost od povećane radijacije i poručila opoziciji da prekinu da šire strah i paniku i obmanjuju građane.
Ponovila je i da ukoliko studije o proceni uticaja za životnu sredinu pokažu da je bezbedno da se eksploatiše litijum, da će se to uraditi po "srpskim zakonima i evropskim standardima".
Ministarka je istakla i da u Predlogu izmene zakona stoje pogrešne informacije i o otpadnim vodama, i osumpornoj kiselini i o poljoprivredi i o raseljavanju.
- Nastavljate da ponavljate neistinu do neistine. Pominjete radijaciju. Direktor instituta Vinča je demantovao što se tiče radijacije. Rađena je analiza radioaktivnosti i nema nikakvih povišenih nivoa radioaktivnosti. Prekinite da širite strah i paniku i da obmanjujete narod - rekla je ministarka.
Istakla je da su se opozicija i predlagači tokom rasprave bavila svime osim o Izmeni zakona.
Navodi da želi, još jednom da pojasni, da, što se tiče ekonomskog i strateškog interesa Srbije tu nema nejasnoća.
- Ona se razvija kroz proizvodnju i katoda i baterija i električnih automobila, a to bi bilo nemoguće bez kritičnih sirovina. Litijum imamo, i to overene rezerve gotovo najveće u Evropi. Ako studije pokažu da je bezbedno da se eksploatiše to će se uraditi i po srpskim i po evropskim zakonima, ali pre svega po evropskim standardima, što smo i pokazali, pre svega potpisivanjem Memoranduma sa EU, gde su bili i direktori najuglednijih automobilskih giganata na svetu - navela je ministarka.
Dodala je da uskoro počinje i proizvodnja EV u Srbiji.
Đedović Handanović je navela da su poslanici opozicije vređali srpske naučnike koji se ne slažu sa njima.
- Navodite tu pisma, čitate kao da ste poštar. A sve u cilju pravljenja medijske predstave i širenja kampanje laži i dezinformacija. Taj isti profesor čije ste pismo čitali je takođe izneo laž da litijuma ima više u Nemačkoj, Francuskoj i Austriji. To nije tačno. Trudio se, ali nije uspeo da sazna da su i te zemlje započele da rafinišu proizvod, ili se pripremaju da počnu ekstrakciju - rekla je.
Dodala je da se u Portugaliji već eksploatiše litijum, kao i da je Ratko Ristić direktan razgovor članova Vlade i građana nazvao "vašarskom predstavom".
- Mogao je da dođe na tu "predstavu", da kaže nešto ili da dobije neki odgovor. Ne, on je nastavio kampanju dezinformacija, i vidim da je jutros javno rekao da se planira otvaranje 80 rudnika. Toliko o verodostojnosti. Pošto političar Ratko Ristić nije pobedio na izborima za gradonačelnika 2023. godine, sada je počeo da se zalaže za ekologiju - istakla je ministarka.
Predsednica parlamenta Ana Brnabić istakla je da joj je žao što, smislena pitanja, nije dobijen ni jedan odgovor od strane predlagača opozicije.
- Ovo pokazuje da ovo nije zaita važna tema za njih, ovo je politička tema. Ovo su tri dana potpunog političkog rijalitija u Skupštini. Oni pokušavaju da dezinformacijama zbune i uplaše narod. Nikakve veze ovo nema sa litijumom i zaštitom životne sredine - istakla je Brnabić.
Rasprava o Predlogu izmene Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima se nastavlja.
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mrki
Zašto su se svi zakačila za ekologiju. Koja je finansijska korist za Srbiju ? Do sada izrečenom nikakva,osim plata za neke radnike,što je smešno. Pa da li onda radite za državni interes ili privatni?
Podelite komentar