Radnici iz azijskih zemalja ne pristižu samo u Srbiju: Evo koje poslove rado prihvataju u Hrvatskoj

   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

U turizmu Hrvatske i dalje preovladavaju strani radnici iz BiH, Srbije i Severne Makedonije, ali u porastu je broj radnika iz Nepala, Indije, Filipina i drugih azijskih zemalja. Prema rečima Marine Cvitić iz Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije, taj trend će se nastaviti jer mnogi radnici iz dalekih zemalja traže pomoć i savet, posebno u vezi sa zdravstvenom zaštitom.

Prošle godine bilo je 45.868 stranih radnika, dok je samo u prvih devet meseci ove godine taj broj premašio 48.000, a najviše ih radi kao pomoćno osoblje u hotelima i restoranima, kao dostavljači hrane, serviri i sobari.

- Stranaca je najviše u građevini, ali u turizmu i dalje dominiraju sezonci iz BiH, Srbije i Makedonije. Verovatno su radnici iz Azije dostigli 30% u turizmu, možda je svaki treći strani radnik iz tih zemalja - izjavila je Cvitić.

Strani radnici u turizmu zarađuju oko 900 do 1.000 evra mesečno za pomoćne poslove, dok složeniji poslovi poput kuvara mogu doneti i do 1.500 evra. Ipak, mnogi radnici iz azijskih zemalja dolaze bez ikakvog iskustva, pa su izazovi sa ovim radnicima znatno veći. "ž

- Bez tih radnika ne bismo mogli, ali neki dolaze bez osnovnog znanja engleskog jezika, pa čak i bez iskustva. Bilo je slučajeva gde radnici nisu znali koristiti osnovne aparate - rekla je Cvitić.

Petar Lovrić, dopredsednik Koordinacije Udruženja za zapošljavanje, dodaje da je turizam u Hrvatskoj znatno povećao broj stranih radnika, naročito iz Azije, a integracija je i dalje izazov.

- Neki poslodavci nisu spremni za rad sa radnicima iz različitih kultura, što može voditi nesporazumima. Integracija podrazumeva omogućavanje hrane, smeštaja i prostora za verske običaje, ali i edukaciju poslodavaca - zaključuje Lovrić, prenosi Večernji.

(Telegraf Biznis)

Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>