Trampov oporavak Amerike stanovnike može koštati čak 78 milijardi $: Zašto se povećavaju carine prema Kini?

   ≫   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Kako je Telegraf već pisao, kandidat republikanaca Donald Tramp, koji ubedljivo vodi na izborima u Americi, stigao je u Vest Palm Bič gde se obratio svojim pristalicama, ali i celom svetu. Njegovo obraćanje usledilo je nakon što su stigle projekcije da je u njegove ruke pala i treća ključna država - Pensilvanija. Prethodno je proglašena pobeda u Severnoj Karolini i Džordžiji. U ovom trenutku, ako se računa i jedan elektorski glas iz Mejna, Tramp ima 266 elektorskih glasova - a treba 270 za pobedu.

Investitori širom sveta pažljivo prate predsedničke izbore u SAD-u zbog očekivanih posledica po globalnu ekonomiju, posebno u Aziji.

Indeksi berzi u Aziji su uglavnom rasli u sredu, dok je američki dolar takođe bio u porastu. U Japanu, glavni indeks Nikkei 225 završio je trgovanje s rastom od 2,6%, dok je australijski ASX 200 porastao za 0,8%. U Kini, indeks Šangajske berze bio je stabilan, dok je indeks Hang Seng u Hong Kongu pao za oko 2,5%.

Tržišni stručnjaci takođe predviđaju jačanje američkih berzanskih indeksa, nakon što su Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq zabeležili rast od preko 1% na prethodnom trgovanju. Bitkoin je dostigao rekordnu vrednost od preko 75.000 dolara.

Donald Trump najavio je povećanje carina, posebno prema Kini, ako ponovo postane predsednik. Njegova politika protekcionizma izaziva zabrinutost u Aziji, posebno zbog mogućeg uticaja na Tajvan, ključnog proizvođača čipova za globalnu tehnologiju.

- Moramo da stavimo našu zemlju na prvo mesto, da je izlečimo - poručio je Tramp.

Naime, Tramp u svom ekonomskom planu posebno cilja na Kinu, predlažući oštrije mere u trgovinskim odnosima kako bi, prema njegovim rečima, zaštitio američku privredu i smanjio zavisnost SAD-a od kineskih proizvoda. Deo plana je uvođenje tarifa na kineske proizvode koje bi mogle dostići i do 60%, čime bi se dodatno povećao pritisak na kinesku ekonomiju, uz cilj da se ohrabri vraćanje proizvodnje u Sjedinjene Američke Države.

Tramp veruje da će ovi potezi smanjiti trgovinski deficit sa Kinom i stimulisati domaće kompanije da se usmere na domaće resurse i radnu snagu. On tvrdi da bi ovakva politika mogla pomoći u smanjenju inflacije, koja je značajan izazov za mnoge Amerikance. Međutim, stručnjaci upozoravaju da bi oštre tarife mogle izazvati odgovor Kine i dovesti do dodatnih trgovinskih tenzija, što bi imalo posledice po globalno tržište. Ekonomisti procenjuju da bi ovakav trgovinski rat mogao negativno uticati na američku berzu, sa mogućim padom vrednosti akcija od oko 10%.

Šta bi se dogodilo ako pobedi Kamala Haris?

U slučaju pobede Kamale Haris, investitori očekuju nastavak Bidenove predvidljive trgovinske i spoljne politike. Demokratski planovi za obnovljive izvore energije mogli bi takođe stimulisati kompanije za električna vozila i solarne sisteme, prenosi BBC.

U četvrtak će američka Federalna rezerva objaviti odluku o kamatnim stopama, dok se u petak očekuju najave iz Kine o merama za podsticanje njene ekonomije.

Kupci bi mogli da izgube veliki novac

Kupci u SAD-u mogli bi da izgube do 78 milijardi dolara godišnje u potrošačkoj moći ako predlog predsedničkog kandidata Donalda Trampa o novim carinama na uvoz bude sproveden, pokazala je studija Nacionalne federacije maloprodaje (NRF) u ponedeljak.

Studija navodi da bi predložene carine uticale na kategorije proizvoda kao što su odeća, igračke, nameštaj, uređaji, obuća i putna galanterija, posebno na proizvode gde je Kina glavni dobavljač. U poslednjih nekoliko godina, potrošači su postali štedljiviji i sve više pokušavaju da ograniče troškove smanjivanjem nepotrebne potrošnje, što je dodatno pogodilo prodaju kod trgovaca i kompanija za potrošačke proizvode u SAD-u.

- Trgovci se u velikoj meri oslanjaju na uvozne proizvode i komponente za proizvodnju kako bi svojim kupcima ponudili raznovrsne proizvode po pristupačnim cenama - izjavio je Džonatan Gold, potpredsednik NRF-a za lanac snabdevanja i carinsku politiku. Ipak, ako se uvedu carine na uvoz, to bi dodatno otežalo situaciju za porodice s niskim prihodima, jer će se tarifa, koja je porez koji plaća američki uvoznik, na kraju reflektovati kroz više cene za potrošače, stoji u izveštaju.

Prošlog meseca, NRF je prognozirao da će praznična prodaja u Americi porasti za najviše 3,5% na 989 milijardi dolara između novembra i decembra, što je najsporiji rast u poslednjih šest godina, prenosi Reuters.

Tramp je u avgustu prošle godine za Washington Post najavio mogućnost univerzalne carine od 10% na uvoz iz svih stranih zemalja, a u februaru je rekao da će dodatne carine na uvoz iz Kine iznositi između 60% i 100%.

Izbori u Americi: Tramp proglasio pobedu, stižu čestitke, izljubio Melaniju na bini, pa poručio jedno - prenos uživo možete pratiti OVDE.

(Telegraf Biznis)

Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>