Razmenjen IPARD III finansijski sporazum između Vlade Srbije i Evropske komisije: Vrednost 288 miliona evra

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

U selu Tolić kod Mionice je juče između Vlade Srbije i Evropske komisije razmenjen finansijski sporazum IPARD III u iznosu od 288 miliona evra.

Sporazum su razmenili šef delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre i ministarka za evropske integracije Tanja Miščević u prisustvu ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandra Martinovića, koji su prethodno obišli gazdinstavo IPARD korisnika Srđana Miletića, koje se bavi uzgojem tovnih pilića.

IPARD III predstavlja bespovratna sredstva koja Evropska unija opredeljuje Srbiji u sektoru poljoprivrede, a koji za cilj ima povećanje efikasnosti poljoprivredne prakse ulaganjem u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstva, infrastrukturu u ruralnim područjima, tehnologiju i usvajanje ekološki prihvatljivih metoda.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović istakao je da su u okviru IPARD III programa nova bespovratna sredstva uvećana za oko 65 odsto u odnosu na IPARD II program.

- Ovakva podrška izuzetno je značajna i za našu državu i za naše poljoprivredne proizvođače. Mi smo već započeli sprovođenje IPARD III programa raspisivanjem javnih poziva, a interesovanje korisnika širom zemlje je veliko, što pokazuje broj podnetih zahteva - rekao je Martinović.

Kako kaže, gazdinstvo Srđana Miletića je dobar primer IPARD korisnika, ali i pokazatelj da Vlada Srbije kontinuirano radi na unapređenju poljoprivrednog sektora.

- Uveren sam da ćemo jednako uspešne primere imati i kroz novi IPARD III razvojni program - poručio je ministar.

Martinović je dodao da je iskorišćeno 60 odsto sredstava dobijenih u okviru IPARD II programa, kao i da je cilj da se poveća izvoz poljoprivrednih proizvoda.

- Poslednjih godina imamo disbalans između proizvodnje ratarskih kultura i stočarstva. Proizvodimo dovoljno kukuruza, pšenice, suncokreta, ali se suočavamo sa padom broja grla, nemamo dovoljno stoke, posebno svinje i goveda - kazao je Martinović.

Kako kaže, to je razlog zbog kojeg je potrebno ojačati navedeni sektor.

- To je veliki izazov koji stoji pred nama. Nismo zadovoljni količinom mesa koju imamo, naš cilj je da u narednom periodu povećamo stočni fond - poručio je Martinović.

Šef Delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre navodi da oni rade na tome da podrže srpske poljoprivrednike, kao i da im obezbede da, kada Srbija postane članica EU, srpski poljoprivrednici postanu konkurentni poljoprivrednici EU.

- Sredstva iz IPARD programa su znatno povećana, što odražava posvećenost EU ovim ciljevima, jer na Srbiju gledamo kao na buduću članicu EU. Srbija će morati da dobro iskoristi ova sredstva i poveća svoje kapacitete za apsorpciju kako bi na najbolji način iskoristila fondove - rekao je Žiofre.

Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević kaže da je IPARD IIi namenjen pravnim i fizičkim licima u regionima Beograda, Vojvodine, Šumadije, zapadne, južne i istočne Srbije.

- Oni će moći da nabave opremu i mašine, da grade ili obnavljaju poljoprivredne objekte - kako bi i time dostigli evropske standarde u oblasti higijene, bezbednosti hrane, dobrobiti životinja i zaštite životne sredine, da unapređuju svoju proizvodnju i sposobnost i kapacitete za preradu, kako bi proizvode plasirali na tržište EU - objasnila je Miščević.

Predsednik opštine Mionica Boban Janković kaže da postoji i lokalni podsticaj za razvoj poljoprivrede, pre svega u oblasti organske proizvodnje.

- Gledaamo da uvežemo turizam i poljoprivredu - rekao je on.

Prvi javni poziv za IPARD II program raspisan je u decembru 2017. u iznosu od 175 miliona evra, a do kraja drugog ciklusa ovog programa više od 1.100 poljoprivrednika imalo je priliku da iskoristi bespovratna sredstva EU.

IPARD III program za Srbiju usvojen je u martu 2022. godine, a njegov budžet iznosi 288 miliona evra.

(Telegraf Biznis/Tanjug)

Video: To je neka ljubav, poljoprivredom ne može svako da se bavi: Nemanja (24) želi da ostane na selu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>