• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Rusija prekida isporuku gasa Austriji

M. P.

Vreme čitanja: oko 2 min.

  • 0
Gas gasna industrija gasni transportni sistem Evropska unija i Rusija Foto: Shutterstock

Ruski gasni gigant Gasprom nastavio je u subotu da isporučuje stabilne količine gasa Evropi preko Ukrajine, ali je snabdevanje austrijske energetske kompanije OMV obustavljeno nekoliko sati nakon što je Beč saopštio da je Rusija najavila prekid isporuke.

Rusija, koja je pre rata u Ukrajini bila najveći pojedinačni dobavljač prirodnog gasa za Evropu, izgubila je gotovo sve evropske kupce jer je EU pokušala da smanji zavisnost od ruskog gasa, a gasovod Severni tok prema Nemačkoj uništen je u eksploziji 2022. godine.

Jedan od poslednjih glavnih ruskih gasnih pravaca ka Evropi, gasovod Urengoj-Pomari-Užgorod iz sovjetske ere koji prolazi kroz Ukrajinu, trebalo bi da bude zatvoren krajem ove godine, jer Kijev ne želi da produži petogodišnji sporazum o tranzitu kojim se gas iz severnog Sibira dostavlja Slovačkoj, Češkoj i Austriji.

Austrija je u petak saopštila da ju je Moskva obavestila da će isporuka gasa biti obustavljena od ove subote, nakon što je arbitražni sud dosudio u korist OMV-a, najvećeg austrijskog snabdevača energijom, zbog neispunjenih isporuka Gasproma njegovoj nemačkoj filijali.

OMV pokušava da povrati 230 miliona evra štete dosuđene tokom arbitraže od Gasproma, kompenzacijom kroz smanjenje plaćanja za isporučeni gas preko Ukrajine.

Gasprom je saopštio da će danas isporučiti 42,4 miliona kubnih metara gasa Evropi preko Ukrajine, što je ista količina koju su i juče isporučili. Tokovi prema Slovačkoj iz Ukrajine bili su stabilni, ali su nominacije za isporuke Austriji iz Slovačke bile oko 16% niže od proseka za ovaj mesec, prema podacima operatera Eustream. OMV obično čini oko 40% ruskih isporuka gasa preko Ukrajine, odnosno oko 17 miliona kubnih metara dnevno.

Nemački kancelar Olaf Šolc razgovarao je juče s predsednikom Vladimirom Putinom prvi put nakon skoro dve godine, dok evropski lideri čekaju na predloge Donalda Trampa za okončanje najvećeg kopnenog rata u Evropi od Drugog svetskog rata.

Prema Kremlju, Putin je rekao Šolcu da je Rusija uvek ispunjavala svoje ugovorne obaveze u vezi sa isporukama energije i da je "spremna za obostrano korisnu saradnju ukoliko nemačka strana pokaže interesovanje za to".

Sovjetski i postsovjetski lideri proveli su pola veka od otkrića velikih nalazišta gasa u Sibiru posle Drugog svetskog rata gradeći energetski biznis koji je povezivao Sovjetski Savez, kasnije Rusiju, i Nemačku, najveću evropsku ekonomiju.

Rat i eksplozije uništili su te veze, nanoseći štetu ekonomijama obe zemlje. Na vrhuncu, Rusija je obezbeđivala 35% evropskog gasa, ali je od rata 2022. godine tržišni udeo Gasproma prešao u ruke Norveške, Sjedinjenih Država i Katara.

Gasovod Jamal-Evropa preko Belorusije zatvoren je nakon spora, dok je Rusija za misteriozne eksplozije ispod Baltičkog mora, koje su zatvorile Severni tok, okrivila Sjedinjene Države i Britaniju. Vašington i London negirali su bilo kakvu umešanost.

Rusija je preko Ukrajine 2023. godine isporučila oko 15 milijardi kubnih metara gasa, što je oko 8% maksimalnih ruskih isporuka gasovodima Evropi tokom 2018-2019, prema podacima Rojtersa.

Ukrajinski tranzitni pravac 2023. godine zadovoljio je 65% potreba za gasom u Austriji i njenim istočnim susedima, Mađarskoj i Slovačkoj, prema Međunarodnoj agenciji za energiju.

(Telegraf Biznis)

Video: Edina je najmlađa vlasnica škole jahanja u Srbiji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>