Prvo plati, pa se porađaj! Ženi tražili da pokrije troškove od 100.000 dinara i pre nego što se porodila
U aprilu, samo 12 nedelja nakon što je saznala da je trudna, Ketlin Klark (39) se suočila s neočekivanim troškovima. Na drugom prenatalnom pregledu u ordinaciji svog ginekologa u Klivlendu, Tenesi, zatraženo je da odmah plati 960 dolara – procenjeni iznos koji će dugovati nakon porođaja.
Iako je ovakva praksa legalna, pacijenti i stručnjaci za zaštitu prava pacijenata smatraju je neetičnom.
Običaj je da se računi šalju nakon što osiguranje pokrije svoj deo troškova, što se obično dešava po završetku trudnoće. Međutim, neki lekari traže uplatu unapred kako bi osigurali da će dobiti nadoknadu za svoje usluge. Ovo stvara dodatni finansijski pritisak na trudnice, posebno one sa visokim troškovima osiguranja ili ograničenim budžetom, prenosi CNN.
Ketlin je platila iznos, ali je kasnije zatražila povraćaj nakon što je ispunila uslove osiguranja plaćajući druge medicinske troškove. Deo novca je dobila nazad tek nakon višemesečnih telefonskih poziva, usred stresa izazvanog rizičnom trudnoćom i prevremenim porođajem.
Stručnjaci upozoravaju da ovakva praksa može obeshrabriti žene da traže prenatalnu negu ili da promene lekara ako nisu zadovoljne pruženom uslugom.
U Sjedinjenim Državama, prosečni troškovi trudnoće, porođaja i postnatalne nege iznose skoro 3.000 dolara, dok mnogi roditelji moraju da pokriju značajan deo iz svog džepa, posebno ako imaju planove sa visokim odbitkom osiguranja.
– Zašto pacijenti moraju da snose teret ovih troškova? Samo sam želela da se porodim – izjavila je Ketlin.
(Telegraf Biznis)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mile
U USA biraš sam osiguranje zdravstveno tj. paket usluga za koje će ti se odvajati od plate. Možeš i da ne platiš nijedno jer želiš te pare da koristiš za nešto drugo i onda se desi da ti treba lečenje koje moraš da platiš. U Srbiji ti odbijaju od plate za zdravstveno i opet ne možeš da dobiješ lečenje dok ne platiš. Ja bih radije da mi pare koje se odvajaju za zdravstveno neko stavi na račun pa ću ja da odlučim šta sa njima.
Podelite komentar