Ko je osnivač bitkoina, i da li on postoji? Poznati naučnik pokušao da prevari svet i preuzme njegov identitet

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Bitkoin ruši sve rekorde, svakog dana mogao bi da dostigne vrednost od 100.000 dolara, a celo kriptotržište ove godine je poraslo za neverovatnih 90 odsto, pokazuju podaci CoinGecka.

Ko je onda najbogatiji vlasnik kripta?

Forbes procenjuje da je to osnivač kriptoberze Binance, Changpeng Zhao.

On je nedavno pušten iz zatvora, a njegovo bogatstvo se procenjuje na 61,6 milijardi dolara. To ga čini 24. najbogatijim čovekom na svetu

Ali šta je sa misterioznim osnivačem bitkoina, takozvanim Satoshijem Nakamotom?

Tačno bogatstvo gotovo je nemoguće utvrditi. Trenutna cena bitkoina iznosi 96.352 dolara, dok je pre samo 10 godina bila 300 dolara.

To znači da bi bogatstvo kreatora kriptovalute moglo dostići 106 milijardi dolara.

Forbes ne uvrštava Nakamota na svoj spisak najbogatijih ljudi sveta, jer nije jasno da li on uopšte postoji.

Ipak, ako se uzme u obzir količina bitkoina u e-novčanicima za koje se veruje da pripadaju osnivaču bitkoina, on bi bio 15. najbogatiji čovek na svetu, piše Index.hr. Gotovo je nemoguće utvrditi tačno stanje njegovih zaliha bitkoina ili ukupnu imovinu jer je mreža pod pseudonimima, ali sigurno je da je imovina poprilična.

Većina procena kreće se između 600.000 i 1,1 milion tokena bitkoina, što je oko 15-28 odsto svih bitkoina kreiranih u tim ranim godinama.

Satoshi je počeo da gomila bitkoine nakon pokretanja mreže u januaru 2009. godine, verovatno kao prvi rudar. To je zapravo i jedini način na koji je mogao da dođe do bitkoina.

Identitet obavijen velom tajne

Čak ni kao kreator nije tokene unapred rezervisao za sebe, a nije bilo berzi poput Coinbase-a ili Binance-a gde ih je mogao ponovo kupiti dok su bili izrazito jeftini.

Usprkos činjenici da su identiteti na bitkoinovoj blockchain mreži skriveni, istoričar bitkoina i bivši urednik Coindeska Pete Rizzo kaže da postoje jasni znakovi koji sugerišu da je blokove izgradio jedan tim ili jedna osoba. Uz to, Rizzo kaže da je "Satoshi s vremenom postepeno smanjio svoje rudarenje, ponašajući se altruistički. Nije želeo da ima monopol".

Takvo ponašanje je u skladu sa Satoshijevim kasnijim povlačenjem iz bilo kakve javne uloge u mreži u decembru 2010. godine, manje od dve godine nakon pokretanja.

Preostaje veliko pitanje: hoće li Satoshi ikada otkriti svoj identitet? U potrazi za pravim Nakamotom do sada su se pojavila imena gotovo svih velikih igrača iz tih ranih dana bitkoina – Hal Finney, Adam Back, Nick Szabo i Len Sassman.

Sassman je preminuo 2011. godine, a Finney 2014. Drugi su javno rekli da oni nisu Satoshi Nakamoto.

Njegov identitet pokušao je da preuzme australski naučnik Craig Wright, ali njegove tvrdnje je poništio britanski sud. U dokumentarcu HBO-a navodi se da je Satoshi zapravo kanadski programer Peter Todd. Todd je odbacio te tvrdnje, kao i većina kripto zajednice.

(Telegraf Biznis)

Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>