Banka Rusije bi u decembru mogla da podigne ključnu stopu na 23 odsto

A. N.
A. N.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Centralna banka Rusije mogla bi da podigne referentnu kamatnu stopu za još dva procentna poena, na 23 odsto, na sastanku upravnog odbora te finansijske institucije u decembru, izjavio je danas direktor ruske državne VTB banke Dmitrij Pjanov.

On smatra da bi, nakon eventualne korekcije u decembru na 23 odsto, kamatna stopa trebalo na tom nivou da se zadrži tokom 2025. godine, preneo je Tass.

Upravni odbor Centralne banke Rusije je 25. oktobra odlučio da podigne ključnu stopu za dva procentna poena na rekordni nivo od 21 odsto godišnje, a septembru za jedan odsto, na 19 odsto godišnje.

Centralna banka Rusije u oktobru je korigovala prognozu inflacije za 2024. sa 6,5 do 7,0 odsto na 8,0 do 8,5 odsto, a s obzirom na trenutnu monetarnu politiku, prema projekcijama te finansijske institucije, godišnja inflacija pašće 2025. godine na 4,5 do 5,0 odsto.

Savetnik guvernera Banke Rusije Kiril Tremasov ranije je rekao da će ta institucija razmotriti povećanje ključne kamatne stope na sastanku 20. decembra.

"Prognoza za prosečnu godišnju vrednost ključne stope je 17 do 20 odsto, a ako ekonomija nastavi da se razvija brže nego što se očekivalo, stopa može biti veća i obrnuto", rekao je on.

Dodao je da se očekuje se da će ruska privreda doći u stanje ravnoteže do 2027. godine.

"Niska inflacija i stabilnost cena dovešće do neizbežnog pada kamata i to je ono čemu ćemo težiti", naglasio je savetnik guvernera.

Napomenuo je da u uslovima stalnog pritiska sankcija raste proinflatorni pritisak.

"Biće potreban dug period stroge monetarne politike da bi bila obnovljena stabilnost cena", rekao je Tremasov.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Prezentacija EXPO 2027

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>