Srbin pomoću "Ponci šeme" uzeo čak 1,6 miliona dolara: Šta je tačno ova prevara i kako funkcioniše?
Kako smo već pisali, Srbin Dušan Varga našao se pod istragom američkih vlasti zbog sumnje da je pomoću takozvane "Ponci šeme" od Srba u južnoj Floridi uzeo čak 1,6 miliona dolara. Varga, koji je bio na čelu kompanije "Pannon Investment Advisors", nije priznao niti negirao optužbe, ali je pristao na presude koje su donesene protiv njegove firme u novembru prošle godine.
Šta je zapravo "Ponci šema"?
Ovaj način prevare, koji je često korišćen u raznim varijantama širom sveta, poznat je po tome što donosi veliku opasnost za investitore, koji često nisu svesni da su u stvari deo zloćudnog sistema.
"Ponci šema" je oblik finansijske prevare koji funkcioniše tako što prevaranti koriste novac koji ulažu novi investitori kako bi isplatili prethodne investitore. Ovaj model prevara je dobio ime po Charlesu Ponziju, italijanskom imigrantu koji je u Americi tokom 1920-ih organizovao jedan od najpoznatijih i najuspešnijih Ponci sistema. U suštini, novac koji investitori očekuju kao dobitak zapravo nije odražen u stvarnim poslovnim ili finansijskim aktivnostima, već dolazi od novih uplata.
Glavna karakteristika ove prevare je u tome što šema može da traje samo dokle god dolazi dovoljno novih investicija. Na početku, investitori koji primaju isplate veruju da su ulagali u legitimne projekte i ohrabruju druge da učine isto. Ipak, kada broj novih investicija opadne ili kada šema postane previše prepoznatljiva, ceo sistem se ruši, ostavljajući mnoge ljude bez svojih sredstava.
Kako funkcioniše Ponci šema?
Ponci šema je u osnovi jednostavna. Prevarant, ili organizator šeme, obećava visoke povrate na ulaganja i poziva ljude da ulože novac u njegov "investicioni fond". Novac koji investitori donesu koristi se za isplatu prvih investitora, koji misle da su zarađeni novac od ulaganja. To stvara utisak da je investicija profitabilna, a novi investitori nastavljaju da ulaze u sistem, pružajući dodatne novčane tokove. Međutim, kako šema raste, postaje nemoguće nastaviti s isplatama bez novih investicija, što dovodi do njenog kraha.
Poznate Ponci šeme i njihove posledice
Charles Ponzi (1920-ih godina)
Charles Ponzi je prvi postao poznat po ovoj vrsti prevare, kada je u New Yorku ponudio ulaganja u međunarodni sistem poštanskih kupona, obećavajući visoke povrate. Na vrhuncu svoje prevare, Ponzi je uspeo da prikupi oko 15 miliona dolara (što bi danas bilo ekvivalentno više od 200 miliona). Šema je propala kada je postalo jasno da nije bilo stvarnih ulaganja, već je sav novac dolazio od novih investitora.
Bernie Madoff (2008)
Najpoznatiji i najsvetsliji primer modernog Ponci sistema bio je Bernie Madoff, bivši investicioni savetnik koji je vodio najveću i najskupoceniju Ponci šemu u istoriji. Madoff je koristio lažne investicije kako bi prevario klijente za više od 65 milijardi dolara. Madoff je 2008. godine uhapšen, a zatim osuđen na 150 godina zatvora zbog svoje prevare, koja je ostavila hiljade ljudi bez svojih sredstava.
Tom Petters (2008)
Još jedan poznat primer je prevara koju je organizovao Tom Petters, američki biznismen koji je osnovao šemu koja je oštetila investitore za oko 3,65 milijardi dolara. Petters je lažno tvrdio da ulaže u prodaju elektronike i druge proizvode, dok je zapravo novac isplaćivao ranijim investitorima, sve dok nije uhapšen 2009. godine.
Varga i "Pannon Investment Advisors"
Kompanija Dušana Varge, "Pannon Investment Advisors", navodno je koristila Ponci šemu kako bi prikupila sredstva od klijenata i plaćala im "dobitke", koji su zapravo bili novac od novih investicija. Varga je prema izveštajima istražitelja koristio ovaj sistem kako bi prikrio stvarnu prirodu njegovih poslovnih aktivnosti, stvarajući utisak da su ulaganja profitabilna, dok su zapravo isplate dolazile od novaca novih investitora.
U Varginom slučaju, istražitelji su otkrili da je tokom 2023. godine uzeo 1,6 miliona dolara od svojih klijenata, a dok je kompanija bila pod istragom, sam Varga je pristao na presude protiv svoje firme. Ovaj slučaj nije samo upozorenje za investitore, već i primer kako Ponci šema može da funkcioniše i danas.
"Ponci šema" ostaje jedan od najsvetslijih i najopasnijih oblika finansijske prevare, jer u početku može izgledati kao atraktivna investicija, dok iza nje stoji sistem u kojem niko zaista ne zarađuje, osim onih koji su ga na početku pokrenuli. Investitori treba da budu oprezni i uvek da proveravaju legitimnost finansijskih ponuda pre nego što se odluče da ulažu svoj novac.
(Telegraf Biznis)
Video: Anketa Black Friday
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.