Radnici ponovo napustili radna mesta: Sindikat preti eskalacijom protesta ako četvrta runda pregovora ne uspe
Radnici Folksvagen AG su danas napustili svoja radna mesta, dok su lideri sindikata zapretili eskalacijom protesta ako rezovi u matičnom brendu kompanije ne donesu pomak.
Izlasci radnika sa radnih mesta, drugi ovog meseca, započeli su samo nekoliko sati pre nego što su menadžment Folksvagena (VW) i moćni sindikat IG Metall trebalo da započnu četvrti krug pregovora u Volfsburgu. Hiljade radnika okupile su se na fabričkom dvorištu na kiši u znak protesta.
Torsten Gruger, glavni pregovarač sindikata, rekao je da složenost problema VW može zahtevati dodatne pregovore i da su radnici spremni da nastave razgovore s ciljem postizanja dogovora pre katoličkog Božića. Takođe je upozorio da su radnici spremni da eskaliraju proteste ako strane ne postignu napredak u ponedeljak.
- Kompanija treba da bude spremna da se dublje posveti trenutnim pitanjima, a ne da jednostavno kaže ‘to nije dovoljno rekao je on pred početak pregovora.
Takozvani štrajkovi upozorenja povećavaju pritisak na VW da se pomeri sa pat pozicije sa moćnim sindikatom IG Metall u vezi sa planom menadžmenta da zatvori fabrike i otpusti hiljade radnika kako bi kompaniju učinio konkurentnijom.
Skoro 100.000 radnika napustilo je svoja radna mesta prošle nedelje nakon što je menadžment odbio predlog sindikata koji je uključivao smanjenje isplata dividendi i smanjenje nekih bonusa.
Arne Majsvinkel, glavni pregovarač menadžmenta Folksvagena, ponovio je u ponedeljak ujutro stav kompanije, rekavši da bilo kakvo rešenje mora smanjiti kapacitet viška i smanjiti troškove fabrika na održiv način.
Menadžment VW, predvođen izvršenim direktorom grupacije Oliverom Blumeom, nastoji da popuni jaz od 4 milijarde evra u svom programu uštede od 17 milijardi evra za VW brend i povezane jedinice. Menadžment želi dodatne uštede pored onoga što su radnici predložili u njihovom kontra-predlogu kako bi omogućio ulaganja u modele koji se planiraju do 2030. godine i dalje.
Zastoji u pregovorima i štrajkovi su skupi za VW, koji se bori da se nosi sa višim operativnim troškovima, padom potražnje za električna vozila i sve jačom konkurencijom kineskih proizvođača automobila. Dva sata zaustavljene proizvodnje na četiri proizvodne linije u VW-ovoj glavnoj fabrici u Volfsburgu dovode do gubitka od otprilike 400 do 600 vozila.
Korporativna struktura VW daje radnicima snažan uticaj na ključne odluke, što otežava menadžmentu da sprovede "bolne" rezove troškova. Predstavnici zaposlenih zauzimaju polovinu sedišta u nadzornom odboru kompanije dok Donja Saksonija, država u kojoj se nalazi VW, drži dodatna dva sedišta, piše Blumberg.
(Telegraf Biznis)
Video: Vučić: "Moramo da budemo najbrže rastuća ekonomija u 2025. godini u Evropi"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.