Upravnik tražio 200 evra po stanu za lift, pa postavio čip za korišćenje: Ko ne da pare, ne može da koristi!
Jedna Srpkinja požalila se na situaciju u kojoj se našla njena stambena zajednica, nakon što je upravnik tražio 200 evra po stanu za popravku lifta, a kada su pojedinci odbili da daju taj novac, najavio postavljanje čipova za korišćenje. U obaveštenju koji je okačila uz objavu, stoji da pravo na korišćenje lifta imaju oni stanari koji su novac dali, dok im se drugi u svakom momentu mogu pridružiti - naravno kada plate.
"Lift se često kvari, a svaki put kada bi se pokvario, od stanara je tražen novac za popravku. Do sada smo uglavnom plaćali te popravke, ali poslednji put situacija je postala sporna", tvrdi žena i pojašnjava da je zgrada stara tri godine.
Kako dalje pojašnjava, nakon što je prikupljen novac, lift je radio svega 10 dana dok se ponovo nije pokvario. Upravnik je tada tražio dodatnih 200 evra po stanu, što je mnogima delovalo sumnjivo.
"Nekolicina stanara, uključujući mene, odbili smo da ponovo damo novac jer smatramo da je situacija netransparentna. Međutim, ostali stanari su skupili traženi iznos, lift je ponovo popravljen, ali su ubrzo nakon toga postavljena obaveštenja o uvođenju čipova za korišćenje lifta. Prema toj odluci, lift mogu koristiti samo oni koji su platili za poslednju popravku", pojašnjava žena.
Takođe, tvrdi da stanarska zajednica nije zvanično sazvala sednicu, niti postoji bilo kakav zapisnik o odluci.
"Deluje da je odluku donelo nekoliko stanara bez kvoruma i bez uvažavanja prava ostalih", dodaje žena koja je potom upitala da li upravnik zajedno sa stanarima koji su dali novac ima pravo da donese ovakvu odluku i ograniči korišćenje lifta.
Šta kaže Zakon?
Naime, lift spada u zajednički prostor stambene jedinice, pa tako svaki stanar ima pravo na korišćenje osim ako zajednički prostor nije ustupljen trećem licu uz saglasnost sa onima koji imaju pravo na njegovo korišćenje.
Iako ne piše bukvalno, u Zakonu se navodi da ukoliko treće lice mora da koristi zajednički prostor da bi došao do svoje imovine, to pravo ne sme da mu se uskrati. To bi moglo da znači da ni u ovom slučaju upravnik ne sme na svoju ruku da otuđi zajednički prostor onim stanarima koji nisu želeli da plate popravku.
U slučaju da je skupština stambene zajednice odlučivala većinom, koju čine 2/3 ukupnog broja glasova, o popravci lifta - onda su svi stanari dužni da daju novac, a oni koji to ne žele součavaju se sa novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 5.000 dinara. Odnosno, kako se navodi u članu 132 Zakona o stanovanju i održavanju fizičko lice součava se sa kaznom ako ,,ne učestvuje u troškovima održavanja zajedničkih delova zgrade i zemljišta za redovnu upotrebu zgrade i upravljanja zgradom iz člana 63. stav 1. ovog zakona".
Takođe, navodi se da kvorum za održavanje i rad sednice skupštine čini obična većina od ukupnog broja glasova članova koji imaju pravo glasa po određenom pitanju, ako odlukom stambene zajednice nije određen veći broj glasova.
Ako se sednica skupštine nije mogla održati zbog nedostatka kvoruma, ponovo se saziva najranije tri, a najkasnije 30 dana od dana kada je sednica trebalo da bude održana, sa istim predloženim dnevnim redom (ponovljena sednica).
Kvorum za održavanje i rad ponovljene sednice čini 1/3 ukupnog broja glasova članova, ako odlukom stambene zajednice nije određen veći broj glasova.
Kako smo naveli na početku teksta, a žena tvrdi, kvoruma za ovu odluku nije bilo.
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vera
Postoje i stepenice.
Podelite komentar
Miki
Bravo za upravnika! Dokle bre vise da celu zgradu ucenjuje nekolicina neplatiša
Podelite komentar