Đedović Handanović: Odluka da se uvedu sankcije NIS-u je geopolitička, mi ćemo štititi naše ekonomske interese

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 2

Odluka o uvođenju američkih sankcija NIS-u je geopolitička, usmerena protiv Ruske Federacije, i ako se ozvaniči, imaće teške posledice po nas, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović i navela da će Vlada Srbije nastaviti da traži načine da zaštiti svoje ekonomske interese i da očuva energetsku stabilnost.

To se događa u situaciji kada cene gasa na svetskom tržištu nastavljaju da rastu, a moguće je očekivati i probleme sa Bugarskom, koja je, kako je ministarka istakla u razgovoru za današnju "Politiku", prošle godine jednostrano, bez razgovora sa zemljama koje se nalaze na trasi Balkanskog toka, uvela takse na tranzit ruskog gasa koje nisu imale nikakvo pravno uporište u regulativama Evropske unije (EU).

- Srbija i Mađarska su protestovale kod Evropske komisije, s obzirom na to da su evropske institucije ranije odbacivale ovakve presedane i Bugarska je veoma brzo ukinula takse. Gasna interkonekcija Srbija-Bugarska, kojom smo povezani sa gasovodima TAP i TANAP i gasnim nalazištima u Kaspijskom moru, Srbiji omogućava diversifikaciju izvora snabdevanja, ali ne može nadomestiti kompletne potrebe za gasom - rekla je ona.

Dodala je da Srbija pažljivo prati odnose SAD i EU sa Rusijom, pa i kada je u pitanju uvođenje sankcija Gasprombanci.

- Obezbedili smo dovoljne količine gasa, radimo na proširenju skladišta u Banatskom Dvoru i izgradnji novih gasnih interkonektora sa Rumunijom i Severnom Makedonijom, koji će omogućiti još veću dostupnost gasa - istakla je Đedović Handanović.

Najavila je da će sledeće nedelje biti obavljen razgovor sa delegacijom iz Azerbejdžana o planu razvoja projekta gasne elektrane.

Prema njenim rečima, Srbija u kratkom roku mora da obezbedi dodatne kapacitete bazne energije i unapredi energetsku bezbednost.

Govoreći o preuzimanju novog termobloka B3 u Kostolcu od 350 megavata od strane Elektroprivrede Srbije, ocenila je da TEKO B3 ima strateški značaj, jer doprinosi većoj energetskoj sigurnosti ne samo ove zime, već i u narednim godinama u kojima nas očekuje sve veća tražnja za električnom energijom.

Kada je reč o nedavnoj prezentaciji plana iskopavanja litijuma u okviru projekta "Zinvald litijum" u Frajbergu, ministarka je rekla da su mnogi govorili da EU kao i Nemačka, ne planiraju da eksploatišu rude metala a da je tokom posete srpske delegacije Saksonskoj rudarskoj upravi u Frajbergu potvrđeno da je Nemačka veoma odlučna u razvijanju litijumskih projekata.

Navela je da je u Nemačkoj već aktivno jedno procesno postrojenje za litijum a da su samo u 2023. godini pokrenuta tri litijumska projekta sa dozvolama u Evropskoj uniji, upravo u Nemačkoj, zatim u Češkoj i Finskoj.

Osvrnula se i na nedavni ministarski godišnji sastanak Energetske zajednice u Beču i istakla da je Srbija po pripremljenosti za spajanje tržišta ispred svih zemalja u regionu i da su stvoreni uslovi da se naše tržište električne energije u bliskoj budućnosti spoji sa tržištem električne energije u Evropskoj uniji.

(Telegraf Biznis/Tanjug)

Video: Potpisan finansijski sporazum za izgradnju vetroparka Kostolac

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Слађана Точиловац Шаљић

    15. decembar 2024 | 12:28

    Србија нити води нити подстрекује ратове. Увођење санкција НИС у усред зиме, је злочин против целокупног становништва наше земље. Недавно је усвојена резолуција у ГС УН против незаконитих санкција САД према Куби, баш из разлога угрожавања енергетске безбедности и потреба цивилног становништва. Изазивање хуманитарне катастрофе и то у мирнодопским условима није само геополитичка грешка, већ злочин против човечности. Посебно, што наглашавам поново, Србија не учествује у ратним сукобима, поштује међународно право, прихвата избеглице у оквиру својих могућности, конструктивна је свуда и у свему, а посебно у очувању регионалног мира и стабилности. Али и у међународним организацијама и институцијама. Другим речима, све ово је противзаконито и представља непријатељски чин према више од шест милиона грађана Републике Србије. Није Србија напала Украјину. Нити било кога другог на овој планети. А ако некоме није довољно скоро 200 милијарди долара у новцу и наоружању да се одбрани, колико је укупно уложено у Кијев од почетка сукоба, неће му помоћи ни билион долара. А посебно не санкције једној компанији.

  • Слађана Точиловац Шаљић

    15. decembar 2024 | 12:42

    И још нешто. Подсетићу вас да је ратних деведесетих година прошлог века у Бањалуци 12 беба умрло без кисеоника због санкција. У томе су учествовали сви. Према томе, ти сви да држе даље од Србије своје сукобе, било ратне, било геополитичке. Ми нисмо ни држава ни народ који пати од амнезије. Сасвим супротно.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>