Mali: Uvođenje sankcija NIS bi bio veliki problem za nas, ali vidim svetlo na kraju tunela

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 1

Ministar finasija Siniša Mali izjavio je da bi uvođenje sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) bilo izuzetno loše za Srbiju, ali je naglasio i da dolazak nove američke administacije u Belu kuću možda vidi kao svetlo na kraju tunela.

- Smatram da su sankcije veoma veliki i težak problem za nas, ali ćemo učiniti sve što možemo da taj problem rešimo - rekao je Mali.

Naftna industrija Srbije je žila kucavica naše ekonomije, rekao je Mali za TV Pink komentarišući vest da će SAD uvesti sankcije NIS-u od 1. januara.

- To znači da vam se u tom trenutku kada se uvedu sankcije zaustavlja dotok sirove nafte iz Hrvatske. Dakle, to je jedini cevovod koji mi koristimo za dotok nafte. Zato smo i krenuli da gradimo ovaj do Mađarske da bismo diversifikovali. Dakle, u tom trenutku postavlja se pitanje imate li nafte, imate li goriva, imate li na kraju krejeva i gas za gasne elektrane - rekao je Mali.

Mali je podsetio da je bivša vlast 2008. prodala prirodno bogatstvo Srbije za samo 400 miliona evra, i da za to nikada nisu preuzeli odgovornost.

- Uradićemo sve da do sankcija ne dođe - rekao je Mali na pitanje da li postoji mogućnost da ponovo iz flaša sipamo gorivo.

Dodao je da još nisu poznati svi detalji oko uvođenja sankcija NIS-u.

- Radimo i razmišljamo o nekim modelima, ali sada ne mogu ništa konkretnije da kažem osim da će Srbija morati da razgovara i s američkom i sa ruskom stranom ukoliko do toga dođe i kada do toga dođe da pokušamo da nađemo rešenje koje će prevashodno biti u interesu naše Srbije. A u interesu naše Srbije je da imamo stabilnost u snabdevanju naftom, naftnim derivatima, da može ekonomija da nam raste, da mogu domaćinstva da se greju, da može život da se odvija normalno - rekao je Mali.

Mislim da je to deo velikog pritiska, rekao je ministar i naglasio da ipak možda sa druge strane vidi i svetlo na kraju tunela, time što 20. januara dolazi nova američka administracija.

Tada ćemo, dodao je, videti, da li će se možda neke stvari i promeniti.

Ministar je dodao i da sve ovo nije slučajno.

- Dakle, i ovo što vidite oko protesta i oko svega što se desilo proteklih par godina na Srbiju, dakle, od pritiska Evropske unije da se uvedu sankcije Ruskoj Federaciji i jednostavno naše nezavisne, suverene politike, od uspeha koji imamo na ekonomskom planu, dakle, prosto ne mogu da verujem u takve slučajnosti - rekao je Mali.

Podsetio je da je predsednik Vučić bio veoma jasan kada je rekao da je to, po njemu, više pritisak na Rusku Federaciju.

- Verovatno je on u pravu, ja mislim da je to i pritisak na Srbiju. Nama je naftna industrija Srbije žila kucavica naše ekonomije, na kraju krajeva, kažem, i vezana za grejanje, vezana za isporuku nafte, naftnih derivata. Moramo da tražimo rešenje - rekao je Mali i dodao da građani treba da znaju da je to veliki i težak problem, ali da čekamo detalje i u kom vremenskom periodu treba sakcije da nastupe.

Na pitanje o programu za mlade Mali je ocenio da on predstavlja jedan od najozbiljnijih programa za mlade od 20 do 35 godina a kojima država omogućava kupovinu prvog stana sa samo jedan odsto učešća.

- Takav program može da ima samo jaka država koja ima stabilne finansije, zdrave stope rasta - rekao je Mali i naglasio da se ubrzano radi na pripremi zakona i da ćemo već od polovine januara imati zakon pred poslanicima.

Mali je naglasio da je to program vezan za budućnost Srbije, a ne proteste.

Podsetio je da država to ne radi prvi put već je tako reagovala i kada se desila korona, kada su izašli sa garantnom šemom koja je spasila našu privredu, mlade i stare, mikro preduzeća... i kada je isplaćeno više od 40.000 kredita koji su skoro svi vraćeni.

Ministar finansija je naglasio da je država podigla smo penzije, diže minimalnu zaradu, povećava plate u javnom sektoru, prosveti, pomaže mladima - i da je to pravi pokazatelj da se Srbija promenila i zašto pobeđuje na ekonomskom planu.

Izražavajući zadovoljstvo garantnom šemom koju je država uspela da pripremi, Mali je podsetio da program podrazumeva da država subvencioniše kamate.

- Ako kupujete stan od 75.000 evra učešće je 750 evra. Država definiše garantnu cenu i subvencioniše tržišne kamate. Prva godina je grejs godina, rata je tada 93 evra, od druge do šest 198 evra, a od šeste godine je po sadašnjoj kamatnoj stopi 357 evra - objasnio je ministar i naglasio da nigde u svetu ne postoji ni takav program ni predlog.

Dodao je da se o takvom programu za mlade razmišljalo godinama i da je to sada učinjeno kada su sagedali kraj godine.

- Shvatili smo da imamo prostora sada kada smo videli da smo druga najbrže rastuća ekonomija u Evropi, da na računu imamo 546 milijardi dinara, kada smo videli da imamo trogodišnji aranažman sa MMF koji jasno definiše makroekonomsku stanbilnost, da je tu Expo, da nam program Skok u budućnost ide po planu... shvatili smo da imamo prostora - rekao je Mali i naglasio da će državu grantna šema koštati 400 miliona evra.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Usvojen budžet, republička kasa za sledeću godinu teška 2.346,2 milijarde dinara

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>