Amerika neće predati poziciju najjače sile na svetu: Koji su globalni industrijski trendovi, gde je tu Srbija?

E. B.
E. B.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Vladimir Marinković, osnivač Kongresa srpsko-američkog prijateljstva, napisao je autorski tekst o najnovijim trendovima na geopolitičkoj sceni, koji prenosimo.

"Novi razvoj događaja na globalnom geopolitičkom planu, a posebno u Ukrajini i na Bliskom Istoku, ubrzao je trku u oblasti ekonomije a posebno energetike i novih tehnologija. Iako su velike geopolitičke bitke i prestrojavanja u toku, na drugom planu se vodi borba za prestiž i dominaciju u oblasti novih tehnologija koje će i biti preduslov za konkurentnost na svim poljima od vojnog pa do socijalnog. I ekonomskog.

U tom smislu je vrlo značajno analizirati Ameriku koja je u protekle dve godine pokazala da neće lako predati svoju poziciju najjače svetske ekonomske, političke i vojne sile. Može se reći da je Amerika potpuno fokusirala svoju pažnju i resurse na razvoj novih tehnologija, ekonomije i energetskih potencijala.

Administracija je donela čitav niz mera koje služe da ojačaju američku poziciju po pitanju eksploatisanja kritičnih sirovina koji su neophodni kako bi se industrija razvijala ali i kako bi se zabeležio ozbiljan tehnološki i napredak u sferi vojne industrije.

Inflation reduction act koji je dvopartijskom većinom izglasan u američkom kongresu doveo je do procvata američke industrije i proizvodnje litijumskih baterija za elektirčne automobile i samih električnih automobila.

Vrlo je interesantno da je IRA kroz svoje podsticaje privukao i čitav niz evropskih proizvođača koji iu potrazi za kvalitetnijim uslovima poslovanja planiraju da presele svoje pogone u Ameriku što je sliučaj sa najvećim evropskim prozvođačem švedskim Northvoltom koji je podržan od strane VW, BMW i Goldman Sachsa. S druge strane američki General Motors je postao akcionar Lithium Americas sa preko 650

miliona dolara ulaganja u kompaniji koja se bavi iskopavanjem litijuma.

Na jugu i jugoistočnom delu Amerike je već stvoren tzv. „Battery belt“ , od Severne Karoline preko Džordžije do Alabame i Nevade uz ogromna ulaganja domaćih kompanija ali i tradicionalno najboljih prozvođača kao što su Toyota, Samsung, SKF, LG, Panasonic. Toyota koja sa svojim brendovima pokriva 60% tržišta hibridnih automobila u Americi otvara 2025. godine njaveću fabriku baterija koja se pravi u Severnoj Karolini uz fabriku električnih automobila u Kentakiju.

Iluzija je da će predsednik Tramp suspendovati IRA kada uđe u Belu Kuću s obzirom da 92% korisnika podsticaja iz IRA dolazi iz saveznih država u kojima je Tramp pobedio na izborima. Tramp kao poslovan čovek i političar koji se zalaže za osnaživanje biznis zajednice u Americi neće propustiti priliku da jos snažnije podrži održivo rudarstvo, prozvodnju baterija i električnih automobila, poluprovodnika i modernog naoružanja za čiji razvoj su neophodne kritične sirovine.

U ovom procesu u kojem je Amerika dosta odmakla fokus je na obezbeđivanju visokokvalifikovane radne snage, talenata koji mogu da unaprede čitav ekosistem i naravno obezbeđenje nabavnih lanaca kako bi svi projekti bili održivi i kako bi se izblega bilo kakva zavisnost od bilo koga ko nije saveznik Amerike.

Srbija ima ogroman potencijal sa projektom Jadar. Političke odluke treba da budu hrabre uz uvažavanje naravno svake sugestije stručne javnosti koja doprinosi kvalitetnijoj realizaciji projekta. Naša zemlja nema vremena za prazna naklapanja i teorije zavere kako ne bi ostala u zapećku i na repu dešavanja koji definitivno menjaju svet, ekonomiju, geopolitiku.

Imamo šansu da budemo deo svets koji će pobeđivati u tehnološkom i naučnom smislu i da ne brinemo za budućnost naše ekonomije, energetike i naše dece. Efektii ovog projekta nisu samo ekonomski, oni su socijalne prirode ali demografske s obzirom da se otvara prostor za mnogo radnih mesta, razvoj tehnologija, naučno-tehnoloških centara, investicija. To je jedina i prava budućnost Srbije, Srbija kao energetski, tehnloški i naučni hab regiona i Evrope. Srbija to može."

(Telegraf Biznis)

Video: Vučić na otvaranju deonice Moravskog koridora: "Ovo je najbolji put u Srbiji, pišemo istoriju"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>