Banke tuže američki FED: Žele jasnoću u stres testovima koji ugrožavaju ekonomiju

D. J.
D. J.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Grupa banaka i poslovnih organizacija tuži Saveznu rezervu zbog godišnjih stres testova, koji bankama nalažu da održavaju odgovarajući kapital u slučaju loših kredita. Tužbu su podneli Bankarski institut politike (BPI), koji predstavlja velike banke poput JPMorgana, Citigroup-a i Goldman Sachsa, zajedno s Američkom bankarskom asocijacijom, Privrednom komorom Ohaija i Privrednom komorom SAD-a. Ove organizacije navode da je cilj njihove tužbe da "reše dugogodišnje pravne povrede" i da proces stres testova bude podložan javnoj raspravi, što je zahtevano od strane federalnog zakona.

Grupe koje su podnele tužbu ne protive se stres testovima, ali smatraju da trenutni proces nije dovoljno jasan i da stvara promenljive i neobjašnjene zahteve u vezi sa kapitalom banaka. Ovaj problem, prema njihovom mišljenju, stvara nesigurnost i otežava poslovanje banaka, jer utvrđeni kapital mora biti dovoljno visok da bi se obezbedio siguran rad u slučaju ekonomske krize.

Godišnji stres testovi su postali rutinska praksa koju Savezna rezerva primenjuje na velike banke, naređujući im da održavaju određene rezerve kapitala i odlučuju o veličini otkupa akcija i dividendi. Iako je cilj ovih testova da obezbede sigurnost banaka u teškim ekonomskim uslovima, mnoge velike banke smatraju da su trenutni zahtevi previše restriktivni i da negativno utiču na njihovu sposobnost da pozajmljuju novac, što može usporiti ekonomski rast.

Nakon što je tužba podneta, Savezna rezerva je u novembru 2024. godine objavila da planira da izvrši izmene u okviru stres testova kako bi poboljšala transparentnost i smanjila volatilnost kapitalnih zahteva. Iako ove promene mogu biti dočekane kao poboljšanje od strane banaka, mnogi smatraju da one neće značajno promeniti osnovne kapitalne zahteve, koji su i dalje smatrani previše rigoroznim.

Direktor BPI-a, Greg Baer, pozdravio je najavu Savezne rezerve kao prvi korak prema većoj transparentnosti i odgovornosti. Ipak, Baer je sugerisao da bi moglo doći do daljih pravnih koraka kako bi se postigle brže i efikasnije reforme koje će biti u skladu sa zakonom i politikama koje ne ometaju poslovanje banaka. Iako su izmene dobrodošle, BPI i slične organizacije ostaju skeptične u vezi s njihovim stvarnim učinkom na smanjenje kapitalnih zahteva, prenosi CNBC.

Pored toga, organizacije kao što je BPI, zajedno s Američkom bankarskom asocijacijom, već su ranije izrazile zabrinutost zbog nedostatka transparentnosti u procesu stres testova. Takođe, optužili su Saveznu rezervu za kršenje Zakona o administrativnim procedurama, jer nije tražila javne komentare o stres scenarijima i držala je nadzorne modele u tajnosti. Ove optužbe ukazuju na ozbiljan nesklad između zahteva za veću javnu odgovornost i trenutne prakse koju primenjuje Savezna rezerva.

Zakonodavne promene u administrativnim pravilima, koje su se dogodile u poslednjih nekoliko godina, deo su razloga zbog kojih je Savezna rezerva odlučila da izmeni stres testove. Iako su ove promene verovatno korak u pravom smeru, pitanje ostaje koliko će biti dovoljna da ublaže zabrinutost banaka i reše dugoročne izazove u vezi sa kapitalnim zahtevima, koji se smatraju previše restriktivnim i štetnim za ekonomiju.

(Telegraf Biznis)

Video: Usvojen budžet, republička kasa za sledeću godinu teška 2.346,2 milijarde dinara

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>