Radosavljević o NIS-u: Ovde je mnogo više stvari u igri, mislim da se ruski vlasnik neće tako lako odreći
Pred Naftnom industrijom Srbije su nakon uvođenja sankcija od američke Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC) prilično šarene opcije koje se kreću od prodaje ruskog dela nekoj trećoj strani, prodaje državi većinskog paketa, prijateljskog ili neprijateljskog preuzimanja od države, pa sve do moguće situacije da se ne radi ništa, izjavio je danas profesor na FEFA fakultetu Goran Radosavljević i ocenio da je najvažnije da se NIS sačuva i obezbedi energetska bezbednost zemlje.
Radosavljević je rekao za Tanjug da se ne bi usudio da kaže koja je opcija najrealnija, s obzirom da razlozi zbog kojih bi kompanija trebalo da promeni vlasnika nisu ekonomske već političke prirode.
- Najvažnije je, i o čemu bi država trebalo da vodi računa, da se sačuva interes građana i države, a interes je da kompanija i rafinerija nafte funkcionišu, da se sačuva vrednost odnosno da se obezbedi energetska bezbednost i sigurnost zemlje. Rečju, najbolje rešenje je da kompanija nastavi da funkcioniše i koji god je način za ispunjenje tog najboljeg rešenja, mislim da će to biti dobro - istakao je on.
Prema njegovim rečima, još se ne zna kakav je stav ruske strane, a pregovori će sigurno biti teški.
- Ja sam predložio jedno rešenje koje je možda alternativno i zove se prijateljsko preuzimanje, jer očekujemo da će se i rat brzo završiti i da će nakon toga u pregovorima na stolu biti mnoga ekonomska pitanja od zamrznute imovine zapadnih kompanija u Rusiji do zamrznute imovine ruskih kompanija na zapadu, pa bismo u tom paketu mogli da vidimo šta su posledice toga što smo uradili - rekao je on.
Istakao je da je reč o privremenom rešenju i da bi možda ruska strana u nekoj perspektivi eventualno želela i da izađe iz priče sa NIS-om.
Kao poseban problem je naveo to što ovde nije u pitanju samo NIS, već je naša zemlja zavisna i od uvoza gasa iz Rusije.
- Da je u pitanju samo NIS, država bi imala više slobode da pregovara sa ruskom stranom. Ovako, Srbija je zavisna od uvoza gasa iz Rusije i mislim da čitav taj paket ne ide naruku da se Srbija neprijateljski postavi prema sadašnjem vlasniku, što znači da bi ti pregovari trebalo da idu u smeru nalaženja zajedničkog rješenja - ocenio je on.
Govoreći o tome koliko je NIS uopšte bitan za Gazprom i Rusiju, Radosavljević je rekao da u ekonomskom i finansijskom smislu NIS nije kompanija koja je od velikog značaja za Gazprom i samu Rusku Federaciju, ali da je tu važan geopolitički interes.
- Ako pričamo o ukupnom prometu NIS-a koji je između dve i 2,5 milijardi evra i o stotinama milijardi evra prometa koliko ima Gazprom, mislim da tu ne leži glavni interes. Međutim, geopolitički interes i politička pozicija u ovom delu sveta su sigurno nešto što ide naruku ruskoj strani. Zato u kalkulaciji koliko to vredi u ovom trenutku ne možemo samo ekonomski da pomnožimo dva broja i kažemo - to vredi toliko, jer ovde je mnogo više stvari u igri i mislim da se ruski vlasnik neće tako lako odreći aseta koji je ovde imao - rekao je on.
Kada je reč o vrednosti NIS-a, odnosno koliko košta većinsko vlasništvo u njemu, Radosavljević kaže da NIS vredi oko četiri milijarde evra a ta procena je, kako je naveo, zasnovana na performansama NIS-a u prethodnih desetak godina.
- Kompanija je svake godine ostvarivala od 300 do 500 miliona evra profita. EBITDA je 2023. godine bila blizu 600 miliona evra. NIS je u izuzetno dobrom stanju, znači nisu potrebne nikakve dodatne investicije da bi kompanija dalje funkcionisala i mislim da cena koju bi trebalo platiti za 51 odsto vrednosti nije ispod 2,5 do tri milijarde evra - rekao je on.
(Telegraf Bizniss/Tanjug)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.