Tramp najavio mega projekat ‘Stargate’: Vredan je 500 milijardi dolara i treba da da prednost SAD u AI trci

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Sa ciljem da Sjedinjenim Državama osigura vodeću poziciju u globalnoj tehnološkoj trci, američki predsjednik Donald Tramp je već drugog dana mandata najavio megalomanski projekt vredan čak 500 milijardi dolara u polju veštačke inteligencije.

Projekt nazvan "Stargejt" (Stargate) okuplja tehnološke divove poput OpenAI-ja, Oraclea i SoftBank-a, što je odmah izazvalo potres na berzi i rast deonica tih kompanija, izvestili su američki mediji.

Tramp je u Beloj kući okupio impresivnu ekipu lidera tehnoloških divova – izvršnog direktora SoftBanka Masajoči Sona, čelnika OpenAI-ja Sama Altmana i suosnivača Oraclea Lerija Elisona, koji su predstavili detalje ambicioznog plana čiji je inicijalni ulog 100 milijardi dolara, a u sledeće četiri godine planiraju da uložie još 400 milijardi dolara.

Stargejt će izgraditi “fizičku i virtualnu infrastrukturu za napajanje sljedeće generacije AI-a”, uključujući data centre širom zemlje, istaknao je Tramp. Elison je rekao da je prvi projekt grupe od jedan milion kvadratnih fita već u izgradnji u Teksasu.

Iz Orakl-a (Oracle) su poručili da će projekt Stargejt "osigurati američko vodstvo u veštačkoj inteligenciji, stvoriti stotine hiljada radnih mesta u SAD-u i generisati veliku  ekonomsku korist za celi svet. Ovaj projekt ne samo da će podržati ponovnu industrijalizaciju Sjedinjenih Država, već će takođee pružiti stratešku sposobnost za zaštitu nacionalne sigurnosti Amerike i njezinih saveznika.”

Projekt Stargejt svojom finansijskom težinom i uključenim akterima nesumljivo predstavlja demonstraciju američke odlučnosti da tehnološki predvodi AI trku, iako tek treba videti kako će se ovaj ambiciozni plan realizovati u praksi i hoće li osigurati željenu dominaciju u razvoju veštačke inteligencije, smatraju stručnjaci.

- Početni ulagači kapitala u Stargejt su SoftBank, OpenAI, Oracle i MGX. SoftBank i OpenAI vodeći su partneri Stargejta, pri čemu SoftBank ima finansijsku odgovornost, a OpenAI operativnu odgovornost. Lider SoftBanka, Masajoši Son, bit će predsednik nove kompanije. Arm, Microsoft, NVIDIA, Oracle i OpenAI ključni su početni tehnološki partneri. Izgradnja je trenutno u toku, počevši od Texasa, a procenjujemo potencijalne lokacije širom zemlje za više kampusa dok finaliziramo konačne sporazume - objavljeno je na stranicama OpenAI.

Kao deo Stargejta, Oracle, NVIDIA i OpenAI blisko će sarađivati na izgradnji i upravljanju ovim kompjuterskim sistemom. Ovo se temelji na dubokoj suradnji između OpenAI-ja i NVIDIA-e koja seže unatrag od 2016. godine, kao i novijem partnerstvu između OpenAI-ja i Oraclea. Usto, projekt se također nadovezuje na postojeće partnerstvo OpenAI-ja s Microsoftom. OpenAI će nastaviti da povećava svoju potrošnju na Azure dok nastavlja da radi sa Microsoftom na ovom dodatnom kompjuterskom sistemu za obuku vodećih modela i isporuku proizvoda i usluga.”

- Svi mi jedva čekamo da nastavimo da gradimo i razvijmo AI-a, posebno AGI, za dobrobit jelog čovječanstva. Verujemo da je ovaj novi korak ključan na tom putu i da će omogućiti kreativnim ljudima da shvate kako da upotrebe AI za uzdizanje čovečanstva - stoji u zaključku objave.

Projekt Stargejt nosi ime prema kultnom naučno-fantastičnom filmu iz 1994. godine kao i popularnoj televizijskoj seriji, u kojoj je Stargate uređaj za međuzvezdanu teleportaciju, odnosno putovanja između udaljenih planeta.

Inače, Tramp je u ponedjeljak poništio izvršnu naredbu koju je doneo bivši predsednik Jo Bajden 2023. godine, a koja je imala za cilj praćenje i regulisanje rizika AI.

Dok će, sudeći prema planovima, Bajdenova uredba od pre osam dana kojom se savezna zemljišta u vlasništvu Ministarstva obrane i energetike otvaraju za izgradnju gigavatnih AI data centara, odgovarajući na rastuće energetske potrebe razvoja veštačke inteligencije, preživeti novu administraciju.

- Ubrzaćemo izgradnju sledeće generacije AI infrastrukture ovde u Americi, na način koji jača ekonomsku konkurentnost, nacionalnu sigurnost i čistu energiju - izjavio je tada Bajden. Kompanije koje će koristiti ta zemljišta moraće kupovati “odgovarajući udeo” američkih poluvodiča, što je deo šire strategije ulaganja više od 30 milijardi dolara u domaću proizvodnju čipova. Tada je savetnik Bele kuće za tehnologiju T. Čabra naglasio kako je “ključno osigurati da AI industrija može da izgradi infrastrukturu za treniranje i korištenje naprednih AI modela u Sjedinjenim Državama”, posebno zbog rastućih potreba za kompjuterskom snagom i električnom energijom.

Najava projekta Stargejt podstakla je rast deonica tehnoloških kompanija, ali je takođe otvorila pitanja o njegovom dugoročnom uticaju na tržišta i geopolitiku. Ekonomski analitičari smatraju da bi projekt Stargate mogao značajno da učvrsti američku poziciju u globalnoj trci za vođstvom u veštačkoj inteligenciji, posebno u odnosu na Kinu. No, rastuća energetska potrošnja AI infrastrukture otvara pitanja o održivosti, dok Trampov fokus na fosilna goriva signalizira drugačiji smer od politike njegovog prethodnika, koji je naglašavao obnovljive izvore energije, prenosi Poslovni Dnevnik.

(Telegraf Biznis)

Video: Vučić: "Moramo da budemo najbrže rastuća ekonomija u 2025. godini u Evropi"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>