Šta je to ZBB i kako Ilon Mask pomoću ovoga menja Ameriku i svet

   
Čitanje: oko 7 min.
  • 0

Donald Tramp i Ilon Mask su ljudi na zadatku. Ceo svet svakog dana čeka koji je sledeći potez ovog dvojca, koji vlada Amerikom, a pored uvođenja tarifa i predloga rešenja za Gazu, najveći poduhvat koji su smislili je smanjivanje troškova ogromne američke administracije, kako bi se smanjio ogromni dug koji u ovom trenutku iznosi više od 36 biliona dolara.

Mask, koji je na čelu DOGE (Department of Goverment Efficiency), krenuo je u krstaški pohod protiv onoga što on vidi kao suvišnu administraciju, a na udaru su mnoge vladine agencije, među kojima su i USAID, CIA...

Analitičarka Andrea Džejms objasnila je u svom postu na X šta to tačno Mask radi, odnosno koji je metod kojim pokušava da "uvede red" u američke javne finansije. Reč je o ZBB (Zero based budgeting) - budžetiranje od nule. Evo njenog posta:

"Blago, tiho, smireno, hajde da pričamo o tome šta se trenutno dešava u Vašingtonu.

Prijatelji, da li ste ikada prošli kroz proces budžetiranja od nule (ZBB)? Ako niste, evo mog viđenja toga. Dakle, u kompaniji gde su troškovi van kontrole, neophodno je sprovesti proces budžetiranja od nule. To je jedan od najbolnijih procesa koje zaposleni u jednoj firmi mogu doživeti.

Praktično, morate opravdati svaki. pojedinačni. trošak. Takođe, mnogo toga se ukida, a zatim se dodaje nazad tek nakon što se završi pravi ciklus ZBB-a.

Američka vlada trenutno prolazi kroz ZBB. I to je neophodno jer je potrošnja van kontrole. Kompleksnost je tolika da očekujem da će veštačka inteligencija morati da pomogne u njenom dešifrovanju.

Ne možete mi reći da vlada, koja slučajno prebaci stotine miliona dolara talibanima, ima svoje finansije pod kontrolom. To ukazuje na osnovnu katastrofu. To ukazuje na loše upravljanje resursima.

Zapravo, to i jeste katastrofa. U poslednjih 20 fiskalnih godina, američka vlada je napravila oko 2,7 biliona dolara „neispravnih plaćanja“, prema američkoj Kancelariji za odgovornost vlade (GAO). Biliona! Sa B!

Tu finansijsku katastrofu nije izazvao @elonmusk. I ne postoji bezbolan način da se ona reši.

Ilon radi ono što bi svaki izvršni direktor uradio kada bi zatekao haos – sprovodi ZBB i zatim gradi iznova.

Zato ne verujem da će Amerika biti na pogrešnoj strani globalne pravde i nepravde, kako neki kažu. Ne verujem da će Amerika trajno postati izolacionistička. Verujem da će se nekontrolisane finansije otrgnuti u svakom ljudskom sistemu, da GAO već godinama pokušava da upozori na to i da velika kompleksnost zahteva efikasno finansijsko upravljanje.

Pošto SAD imaju najveći budžet na svetu, sada će proći kroz najkompleksniji ZBB proces u istoriji.

Neke američke savezne države primenjuju ZBB, ali nikada nije sproveden na federalnom nivou. Predsednik Džimi Karter je pokušao, ali su birokratski sistemi bili previše složeni, pa je predsednik Ronald Regan napustio taj pokušaj.

Dakle, ako postoji jedna osoba na svetu izabrana da vodi ovaj projekat veličine Velikog kanjona, nadali bismo se da će predsednik izabrati jednog od najboljih alokatora kapitala na planeti. Još bolje, ako je ta osoba neko ko može da koristi veštačku inteligenciju i tehnički talenat za upravljanje ogromnom složenošću.

Svako ko je prošao kroz ZBB u korporativnom okruženju reći će vam da je to pakao i da ga svi mrze. Zato mi je iskreno žao zaposlenih u federalnoj vladi – imam puno empatije za državne službenike i ljude koji svakodnevno rade odličan posao za SAD. Nema sumnje da je ova situacija za mnoge puna neizvesnosti i stresa.

To je moje viđenje. Ne želim da govorim izvan onoga što znam i što mogu da posmatram sa druge strane zemlje. Radila sam i u privatnom i u javnom sektoru – kulture su različite. I kultura Ilona Maska biće najintenzivnija od svih. Nema sumnje da će biti šokantno. Biće mnogo toga.

Ali ono što takođe znam jeste da, svaki put kada sam ikada sumnjala u Ilona, na kraju sam ja bila ta koja nije bila u pravu."

Šta je to ZBB?

Prema objašnjenju sa Investopedije i Vikipedije, budžetiranje od nule (ZBB) je metod koji je razvio Piter Pir, 70-tih godina prošlog veka, a zahteva da se svi troškovi opravdaju i odobre u svakom novom budžetskom periodu, obično svake godine. Ova metoda analizira potrebe i troškove organizacije tako što svake godine kreće od „nulte osnove“ (bez početne raspodele sredstava). Cilj je da se resursi koriste efikasnije, a ušteda dolazi uz cenu potpune restrukturacije u svakom budžetskom ciklusu. Dok je radio kao menadžer u kompaniji Texas Instruments, Piter Pir je stvorio budžetiranje od nule kako bi povezao strateške ciljeve sa procesom budžetiranja kroz funkcionalne oblasti. Troškovi se grupišu i mere u odnosu na prethodne rezultate i trenutna očekivanja, što . To omogućava menadžmentu da raspoređuje sredstva prema aktuelnim potrebama umesto prema istorijskim rashodima. Pir je kasnije imenovan od strane tadašnjeg guvernera Džordžije, Džimija Kartera, da upravlja budžetskim procesom te savezne države.

U Sjedinjenim Američkim Državama, Texas Instruments je bio prva kompanija koja je razvila budžetiranje od nule za privatni sektor. Džimi Karter je primenio isti metod u javnom sektoru dok je pripremao budžet Džordžije za fiskalnu 1973. godinu. Nakon što je Karter postao predsednik SAD, savezna vlada je uvela budžetiranje od nule kroz Zakon o reformi ekonomije i potrošnje vlade iz 1976. godine. Karter je zahtevao da savezna vlada primeni ZBB krajem 1970-ih.

Prema Kancelariji za odgovornost američke vlade (GAO), „Budžetiranje od nule bilo je proces formulacije budžeta u izvršnoj vlasti, uveden u saveznu vladu 1977. godine. Njegov glavni fokus bio je optimizacija rezultata uz različite nivoe budžetskih sredstava. Agencije su morale da određuju prioritete na osnovu rezultata programa koji su mogli biti postignuti pri različitim nivoima potrošnje, uključujući i opciju smanjenja finansiranja ispod trenutnog nivoa.“

U američkim vladama glavni korisnici ZBB-a su zakonodavna tela, vladine agencije i izvršna vlast. Zakonodavna tela, poput Kongresa, državnih skupština i gradskih veća, koriste ZBB za usmeravanje javnih prioriteta. Agencije, uključujući direktore agencija i menadžere odeljenja, fokusiraju se na sprovođenje programa i efikasnost. Izvršna vlast, uključujući predsednika, guvernere i gradonačelnike, mora da balansira između zakonodavnih i agencijskih potreba.

Evo šta o njemu još kaže Investopedia:

Kako funkcioniše budžetiranje od nule (ZBB)?

ZBB omogućava da se strateški ciljevi na najvišem nivou uključe u proces budžetiranja povezivanjem sa specifičnim funkcionalnim oblastima organizacije. Troškovi se prvo grupišu i zatim mere u odnosu na prethodne rezultate i trenutna očekivanja.

Budžetiranje od nule može biti postepen proces koji traje nekoliko godina, pri čemu menadžeri ili rukovodioci grupa analiziraju pojedine funkcionalne oblasti zbog njegove detaljne prirode. Ovaj metod može pomoći u smanjenju troškova izbegavanjem automatskih povećanja ili smanjenja budžeta iz prethodnog perioda, ali je veoma dugotrajan u poređenju sa tradicionalnim budžetiranjem zasnovanim na troškovima.

ZBB se najčešće koristi u poslovanju, ali ga mogu koristiti i pojedinci i porodice.

Budžetiranje od nule (ZBB) vs. tradicionalno budžetiranje

Tradicionalno budžetiranje obično uključuje postepena povećanja budžeta u odnosu na prethodne periode, na primer, povećanje troškova za 2%. S druge strane, budžetiranje od nule zahteva opravdanje svih starih i novih troškova.

Tradicionalno budžetiranje analizira samo nove troškove, dok ZBB počinje od nule i zahteva opravdanje i za stare, ponavljajuće troškove, kao i za nove rashode. Ovaj metod stavlja odgovornost na menadžere da opravdaju svaki izdatak, optimizujući troškove, a ne samo prihod.

Primer budžetiranja od nule

Zamislimo da kompanija za proizvodnju građevinske opreme primenjuje ZBB kako bi detaljnije analizirala troškove proizvodnog odeljenja. Kompanija primećuje da cena određenih delova, koje nabavlja od drugog proizvođača, raste za 5% svake godine.

Analizom se utvrđuje da bi kompanija mogla da proizvodi te delove interno koristeći svoje radnike. Nakon procene prednosti i nedostataka, kompanija dolazi do zaključka da bi proizvodnja tih delova u sopstvenim pogonima bila jeftinija od kupovine od eksternog dobavljača.

Tradicionalno budžetiranje bi možda jednostavno povećalo budžet za određeni procenat, dok bi ZBB omogućio kompaniji da identifikuje mogućnosti za uštedu i donese informisane odluke o troškovima.

Prednosti budžetiranja od nule

Budžetiranje od nule donosi nekoliko prednosti, uključujući:

Fokusiranost operacija – Pomaže menadžerima da bolje razumeju kako se troši svaki dinar. Smanjenje troškova – Sprečava neefikasno raspoređivanje resursa koje se može akumulirati kroz godine. Fleksibilnost budžeta – Omogućava prilagođavanje budžeta stvarnim potrebama. Strateško sprovođenje – Omogućava bolje usklađivanje finansijskih resursa sa poslovnim ciljevima. Nedostaci budžetiranja od nule

Međutim, ZBB ima i nekoliko nedostataka:

Zahteva mnogo vremena i resursa – Potrebno je mnogo vremena da se analizira svaki izdatak iznova za svaki period. Može podstaći kratkoročno razmišljanje – Veći resursi mogu biti usmereni ka projektima koji donose brzi prihod, dok dugoročne investicije, poput istraživanja i razvoja, mogu biti zanemarene.

(Telegraf Biznis)

Video: Koliko je bojkot velikih trgovinskih lanaca bio uspešan?!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>