"Ovo je Trampova taktika": Nove sankcije SAD licima i entitetima koji prevoze Iransku naftu

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Američko Ministarstvo finansija saopštilo je u četvrtak da uvodi nove sankcije nekolicini pojedinaca i tankera koji pomažu da se milioni barela iranske sirove nafte godišnje isporučuju u Kinu, u postepenom potezu da pojača pritisak na Teheran.

Bile su to prve američke sankcije na iransku naftu nakon što je američki predsednik Donald Tramp ove nedelje obećao da će svesti iranski izvoz sirove nafte na nulu dok SAD pokušavaju da spreče zemlju da dođe do nuklearnog oružja.

Ministarstvo finansija je saopštilo da je nafta isporučena u ime Generalštaba iranskih oružanih snaga i njegove paravankompanije Sepehr Energi, koju su SAD odredile krajem 2023.

Sankcije su usmerene na pojedince i kompanije u zemljama uključujući Kinu, Indiju i Ujedinjene Arapske Emirate, saopštilo je ministarstvo.

Ministarstvo finansija je saopštilo da je uvelo blokirajuće sankcije tankeru CH Billion pod zastavom Paname i tankeru Star Forest pod zastavom Hong Konga zbog njihove uloge u isporuci iranske nafte Kini.

Sjedinjene Američke Države su saopštile da su tankeri "preuzeli" iransku sirovu naftu iz skladišta u Kini kao deo plana koji uključuje iransku vojsku, koja će profitirati od prodaje nafte. Sankcije blokiraju pristup pojedincima i entitetima bilo kojim njihovim sredstvima u Sjedinjenim Državama i zabranjuju američku spoljnopolitičku pomoć.

- Iskoristićemo sve alate koji su nam na raspolaganju kako bismo odgovarali režim za njegove destabilizujuće aktivnosti i težnju ka nuklearnom oružju koje preti civilizovanom svetu - rekla je Tami Bruks, portparolka Stejt Departmenta povodom sankcija.

Iranski predsednik Masud Pezeškijan je ove nedelje pozvao članice OPEC-a da se ujedine protiv mogućih američkih sankcija.

Taktika, ne strategija

Džeremi Paner, advokat za sankcije, rekao je da je ovaj potez „taktika, a ne strategija“ u Trampovoj želji da drastično smanji izvoz nafte, jer nije ciljao banke u Kini koje omogućavaju energetske transakcije.

Paner, partner u advokatskoj firmi Hjuz Habard (Hughes Hubbard), rekao je da je ovo slično seriji sankcija koje je u poslednje dve godine uveo bivši predsednik Džo Bajden. Sankcije su uključivale iranskog državljanina Araša Lavijana, za kojeg su SAD rekle da je pomogao u podršci Sepehru.

SAD su takođe uvele sankcije firmi Marshal Ship Management Private Limited.

Pored toga, kompanije Young Folks International Trading Co and Limited i Lucky Ocean Shipping Limited su bile označene zbog poslovanja u iranskom naftnom sektoru.

- Ove vrste sankcija mogu biti efikasne, ali neće smanjiti izvoz na nulu - rekao je Paner, bivši glavni istražitelj sankcija u Uredu za kontrolu stranih sredstava Ministarstva finansija.

Fernando Ferreira, šef geopolitičkog rizika u Rapidan Energy Group, rekao je da su sankcije „otvoreni udarac protiv Kine i Irana, dizajnirane da upozore Peking, a da ne ometaju neformalne pregovore o mogućem nuklearnom sporazumu", prenosi Rojters..

(Telegraf Biznis)

Video: Usvojen budžet, republička kasa za sledeću godinu teška 2.346,2 milijarde dinara

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>