![Doc dr Dušan Borovčanin Doc dr Dušan Borovčanin](https://xdn.tf.rs/2022/10/04/dusan-borovcanin-ficher-29-670x447.jpg)
Borovčanin: EXPO nije ničiji lični projekat, za Srbiju bi bila štetna inicijativa da se ne održi u Beogradu
Direktor preduzeća "EXPO 2027 Beograd" Dušan Borovčanin ocenio je danas da bi za našu zemlju bilo štetno, pre svega zbog međunarodnog ugleda, da prođe inicijativa da se specijalizovana izložba EXPO ne održi u Beogradu 2027. godine i dodao da su se za učešće već prijavile 44 zemlje.
Borovčanin je to izjavio povodom teksta novinarke produkcijske kuće Mreža Maje Divac koja je ranije na mreži Iks uputila poziv opoziciji da zaustavi projekat Ekspo u Srbiji, time što će takvu inicijativu uputiti Birou te međunarodne manifestacije u Parizu.
Borovčanin je za Tanjug rekao da mu je iz nekoliko razloga žao što postoje takve inicijative.
- Pre svega mislim da je nama kao zemlji ukazana ogromna čast i privilegija da budemo domaćini ovakvog događaja. Podsetiću, u pitanju je odluka ne samo međunarodne organizacije kao jednog tela, nego su glasale zemlje članice. Međunarodni biro za izložbe se sastoji od 184 države članice, tako da su praktično sve zemlje sveta dale Srbiji ogromno poverenje da postane domaćin ovakvog događaja - rekao je on.
Naglasio je da EXPO nije ničiji lični projekat već da se radi o ogromnom projektu od značaja za našu zemlju i za sve naše građane.
- S druge strane, za vreme kandidature, istražna misija Međunarodnog biroa koju su činili delegati, predstavnici zemalja članica, uključujući i tadašnjeg predsednika izvršnog odbora i generalnog sekretara, su boravili u poseti Srbiji sedam dana i tražili su da se upoznaju sa svim akterima društva koji mogu na bilo koji način da utiču na realizaciju projekta. Razgovarali su sa svim parlamentarnim strankama, predstavnicima vladajuće koalicije i predstavnicima opozicije i na tom sastanku je pokazana nedvosmislena spremnost svih aktera - rekao je on.
Ocenio je da je to bilo dobro i značajno u tom trenutku i da bi taj stav trebalo da postoji i sada.
Prema njegovim rečima, predstavnici BIE su se osim sa političkim činiocima u Srbiji sastali i sa velikim investitorima, sa privatnim i nevladinim sektorom i tek nakon toga su podneli izveštaj izvršnom komitetu, a kasnije i generalnoj skupštini koja je potvrdila da Srbija ima kapacitet da organizuje EXPO.
Govoreći o tome da li je moguće da se zemlji uzme već dato domaćinstvo, Borovčanin je rekao da se tako nešto još nije desilo i da se nada da neće ni ovoga puta.
- To se nikada nije desilo. Postoje, naravno, faktori više sile koji nešto promene, pa je pre četiri, pet godina u vreme najveće svetske pandemije koja je zadesila čovečanstvo u poslednjih 100 godina, svetska izložba u Dubaiju pomerena, ali nije otkazana - istakao je on.
Dodao je da Međunarodni biro ne daje nikakvu dozvolu ili licencu za organizovanje izložbe, nego zemlje članice, dakle skoro sve zemlje sveta, donose odluku u tome.
Za specijalizovanu izložbu u Beogradu 2027. godine do sada su se prijavile 44 zemlje, što je, prema oceni sagovornika Tanjuga, dobar rezultat s obzirom da je formalni proces priznavanja kandidature završen krajem novembra i tada je počelo slanje pozivnica.
- Potvrde su došle iz svih krajeva sveta, od evropskih zemalja, zemalja Pacifika, Kariba, Afrike, Latinske Amerike i kako vreme bude prolazilo, mi smo ubeđeni da će taj broj rasti. U tom periodu su bili i božićni i novogodišnji praznici, u određenim zemljama bili su izbori, tako da su 44 zemlje za ovako kratak period jako dobar rezultat i ubeđeni smo da će 120 zemalja koliko smo pretpostavili da će biti u Beogradu, stvarno biti prisutno - rekao je on.
Borovčanin je govoreći o značaju međunarodnih izložbi, naglasio da one imaju dužu tradiciju od modernih olimpijskih igara i ukazao da nisu relevantne, ne bi se više održavale a za kandidate ne bi aplicirao tako veliki broj država.
- U našem slučaju to je bilo pet zemalja a isto toliko je konkurisalo za veliki svetski EXPO 2030. godine. Dakle, to su bili jedni od kompetitivnijih procesa ako gledamo neke u poslednjih nekoliko godina, tako da o značuju i relevantnost govori podatak da je 10 zemalja apliciralo za domaćinstvo EXPO 2027. odnosno 2030. i da to nisu ni u kom slučaju male, nerazvijene zemlje ili zemlje koje iz nekog, perifernog, sekundarnog razloga žele domaćinstvo - naveo je on.
Dodao je da su se za specijalizovanu izložbu koju je dobila Srbija kandidovale SAD, Španija, Argentina i Tajland, a za 2030. Saudijska Arabija i Južna Koreja, Rusija, Ukrajina i Italija, ali su zbog jasnih razloga, Rusija i Ukrajina povukle svoje kandidature.
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Prezentacija EXPO 2027
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Слађана Точиловац Шаљић
Експо 2027 се одржава у Београду и Србији. Колничари развоја Србије али и евроинтеграција, реформи, заправо су такође подржали ту светску манифестацију пре него што су кренули у насиље над институцијама Србије, законима и Уставом. Они се увек воде личним разлозима. Најава државног руководства за снажнију борбу против корупције и усаглашавање са европским стандардима до 2026 јесу два основна разлога. Тако да нико неће подржати њихову иницијативу која има за циљ да се зауставе и развој и реформе у Србији. Али и развој читавог региона Западног Балкана. Јер и Еурокомора је препознала значај интегрисања овог дела Европе на иницијативу ПКС са остатком континента. Јер тржишта и бизнис заједница су повезани, као и саобраћајна инфраструктура, тако да сваки подстицај развоју има позитивне ефекте на све. А Експо је међународна манифестација глобално препозната као сјајан економски мотор.
Podelite komentar