"Zbog protesta i blokada, zabeležen manji priliv investicija"

S. Ž.
S. Ž.    ≫   
Čitanje: oko 5 min.
  • 0

Ministar finanansija Siniša Mali izjavio je da svaka nestabilnost utiče loše na investitore i naglasio da je zbog aktuelnih protesta i blokada u januaru zabaležen manjak priliva investicija i manjak novca od PDV-a.

"Jer kada ljudi vide blokade i proteste nisu spremni da troše i to odmah utiče na potrošnju, što dovodi do smanjenja priliva od PDV-a i na eventualno smanjenje rasta BDP-a", naveo je ministar govoreći za Juronjuz Srbija.

On se osvrnuo i na borbu protiv korupcije i naglasio da će ta akcija biti nastavljena.

"Ponoviću ono što je predednik Aleksandar Vučić rekao, da nema kompromisa kada je reč o borbi korupcije, iako su mnogi bili skpetični, ali vidite kako ispunjavamo obećanje, iako morate da znate da ne hapsi država već tužilaštvo, pa ga treba pustiti da radi nesmetano svoj deo posla", naveo je Mali.

Mi se na državnom nivou bavimo time sistemski, rekao je Mali i istakao da kada je njegov resor u pitanju da su uvedene e-fakture, e-akcize i drugo, čime se sve bori protiv sive ekonomije.

"Dakle, kada je borba protiv korpucije nema zaštićenih i kao što je naveo predsednik Vučić stranačka kartica nikoga neće zaštiti, a važno je samo da li je neko dobro radio svoj posao", rekao je on.

Mali je napomenuo da ga nije iznenadilo to što je američka administracija odlučila da zaustavi finansiranje nevladanih organizacija od USAID-a.

"Više nije da Vučić ili Siniša ili neko drugi priča o tome, nego sada je američka administracija dala precizne podatke o stotinama miliona dolara koje su dolazile u srpske nevladine organizacije", istakao je on.

Napomenuo je i to da je Uprava za sprečavanje pranja novca po nalogu tužilaštva, gledala papire tih nevladinih organizacija, i odmah su reagovali kao da je to uticaj na njihovu samostalnost.

"Kada pogledate sve ovo što se dešava u Srbiji, imali ste i Dragana Đilasa i Dragana Šolaka, njihov partikularni interes, koji je bio podići rejting Nove S i N1, da se to proda po što većoj ceni i eto deo slagalice. Onda saznate da od USAID-a neka nevladina organizacija Trag dobije 28 miliona evra, pa Crta desetine miliona evra", rekao je Mali.

S tim u vezi, on je postavio pitanje i zašto bi neko iz inostranstva davao taj novac tim nevladinim organizacijama.

"Šta očekuju od njih? Nešto očekuju? I onda vidite kada se te pare skupe kako se finansira sve ovo što je oko nas danas. Ništa slučajno nije i drago mi je što se polako sklapaju kockice te slagalice, koje se po meni zove interesne grupe koje hoće da sruše Srbiju, jer sve što se dešava u našoj zemlji u poslednjih par meseci je protiv Ustava i zakona, od blokada do svega ostalog", poručio je Mali.

Smatra da protesti studenata koji blokiraju fakultete ne predstavljaju društvenu krizu jer je, kako kaže, većina građana za normalan rast i razvoj Srbije, a da je manjina ta koja je glasnija i koja se čuje, ali da i sa njima žele da razgovaraju.

Podsetio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao na dijalog.

"Mi smo jedini koji smo pružili tu ruku dijaloga, da vidimo šta je problem", rekao je Mali.

Ukazao je i da je rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić odbio poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića da razgovaraju, dok se sa druge strane vidja sa nekim predstavnicima EU.

Mali je ukazao na to da su u javnosti videli četvrti zahtev studenata koji se odnosi na povećanje Fonda novca za visoko obrazovanje za 20 odsto, što je iznos od 12 milijardi dinara, odnosno negde oko 100 miliona evra i da su taj novac obezbedili tako što su od svakog ministarstva veoma odgovorno uzeli novac od onoga što su ministarstvima najmanji prioriteti kako bi novac dali u ono što je sada najveći prioritet, a to je visoko obrazovanje.

"Nije to novi novac. To je novac od budžeta i kabineta predsednika države, kabineta predsednika vlade, od svih ministarstava. Mi smo, ono što smo smatrali da nije ključno i nije najvažnije smo uzeli i stavili u novi fond koji se zove Fond za visoko obrazovanje", rekao je Mali.

Ukazao je da je taj novac obezbeđen uzimanjem jednog do dva odsto budžeta svakog pojedinog ministarstva.

Istakao je da je novac obezbeđen, ali da moraju da ih obaveste kako da taj novac raspodele i da do danas taj odgovor nisu dobili ni od plenuma, ni od rektorata, ni od dekana, a ni od profesora.

Mali je rekao da stalno imaju poziva prema njima, jer ako bi im oni sami podelili taj novac, onda bi bilo pobude kako je novac raspoređen onako kako njima ne odgovara.

"Zahtev je sada da to povećanje novca bude sprovedeno i kroz izmene Zakona o visokom obrzovanju i to ćemo da uradimo, izmene zakona su spremne, tako da ćemo i formalno, i pravno i finansijski taj četvrti zakon ispuniti", rekao je Mali.

Ministar finasija je rekao da će država Srbija u 2025. godine samo od dividendi od Beograda na vodi zaraditi 33 miliona evra i dodao da od tog projekta veliku korist imaju i zaposleni u nedavno otvorenom renoviranom hotelu Bristol, Sent Riržisu i Galeriji.

"U Bristolu imamo novih 140 radnih mesta, u St. Regisu 170 u Galeriji 2.000, to nije samo pitanje dizajna već pitanje života, razvoja i rasta ekonomije, rasta BDP, razvoja građevinske industrije", rekao je Mali i dodao da smo 2013. imali dva projekta koji su najavila promene Beograd na vodi i Er Srbiju koja je danas najbrže rastuća aviokompanija.

Te dve investicije su, kako je istakao, dale od 2013. godine zamajac razvoju srpske ekonomije i nije slučajno što smo druga najbrža ekonomija.

Na pitanje koliko je Srbija prihodovala od prodaje stanova, kaže da novac ide preduzeću BW, da Srbija i građani Srbije imaju 33 odsto od isplate dividendu i da je do danas isplaćeno tačno 60 miliona evra dividendi i već se zarađuje od prodaje stanova, izdavanja.

Mi smo, dodaje, dobili oko 20 miliona evra u bužet.

Naglašava da je planirana isplata dividende za 2025. od 100 miliona evra ove godine.

"Država će samo ove godine prihodovati još 33 miliona evra", rekao je Mali i naglasio da je vlada angažovala najbolju kompaniju na svetu da uradi analizu indirektnih i direktnih uticaja projekta Beograd na vodi i da je cifra 9,7 milijardi evra.

Naveo je da Srbija nije uložla ništa u taj projekat, da je samo dala zemljište i da dobija dividendu plus sve direktne i indirektne uticaje na građevinsku industriju, zaposlene koji rade u Bristolu, Sent Ridžisu, Galeriji.

Mali je dodao da ne treba pričati koliko je ceo projekat BW simbol napretka i promena lica Srbije i način privlačenja novih investicija.

Podsetio je da je u infrastrukturu, novu kanalizacionu i vodovodnu mrežu, gas, struju, sve ono što diže kvalitet zzivota gradjana ulozzeno preko 200 miliona evra.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Lučić: Telekom će imati manje troškove za sportske sadržaje,dolazak PPF važan za SRB

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>