Kako globalni igrači utiču na domaće kompanije? Panel na Kopaonik biznis forumu donosi odgovore

   ≫   
Čitanje: oko 5 min.
  • 0

Na Kopaoniku se danas održava drugi dan Biznis foruma, a jedan od ključnih panela posvećen je analizi poslovanja globalnih brendova u Srbiji i regionu. Panel pod nazivom "Socio-economic Impact Study: Why Are Global Players (Still) Domestic Companies?" okupio je vodeće poslovne lidere i predstavnike državne administracije kako bi diskutovali o ekonomskim, strateškim i regulatornim aspektima prisustva međunarodnih kompanija na domaćem tržištu.

Panel moderira Anica Telesković, novinarka RTS-a, a učesnici diskusije su:

  • Darko Lukić, CEO, Nelt Group
  • Saša Marković, General Manager, Coca-Cola HBC Srbija i Crna Gora
  • Dragan Stajković, General Manager, Bambi
  • Saša Stevanović, državni sekretar, Ministarstvo finansija
  • Gorica Stojković, Franchise General Manager, The Coca-Cola Company
  • Mihailo Vesović, direktor Sektora za strateške analize, PKS

Očekuje se da panel pruži značajne uvide u ulogu međunarodnih kompanija u srpskoj ekonomiji, njihov uticaj na tržište rada, investicije i konkurentnost poslovnog okruženja.

Makroekonomski pokazatelji i uloga kompanija

Državni sekretar u Ministarstvu finansija, Saša Stevanović, istakao je važnost podataka koje kompanije dostavljaju, jer oni oblikuju fiskalnu politiku i širu ekonomsku sliku:

- Jedna kompanija među 350.000 registrovanih u Srbiji doprinosi kreiranju BDP-a i svih drugih makroekonomskih pokazatelja. BDP je ključni indikator ekonomskog zdravlja i standarda građana. Važno je pratiti kako kompanije rastu u odnosu na BDP i konkurenciju, jer ta analiza utiče na poslovne odluke i ekonomsku stabilnost.

On je dodao da su ukupni prihodi svih kompanija u 2023. iznosili 18.120 milijardi dinara, što je 10% više od državnog budžeta, dok je domaća privreda ostvarila pozitivan rezultat devet godina zaredom, sa profitom od 8 milijardi evra.

Šira makroekonomska slika i industrijski lanci

Saša Marković, generalni direktor Coca-Cola HBC Srbija i Crna Gora, osvrnuo se na značaj detaljnih ekonomskih analiza:

- Ovakvi izveštaji omogućavaju da se sagleda širi doprinos kompanija, ne samo kroz profit, već i kroz ceo industrijski lanac. Kompanije retko prave ovakve analize jer je prikupljanje podataka složeno, ali oni su odličan indikator tržišne uspešnosti i konkurentnosti. Naš doprinos BDP-u je 0,9%, što uspevamo da održimo uprkos rastu i inflaciji.

Dodao je da Coca-Cola sarađuje sa 39.000 firmi iz sektora trgovine i ugostiteljstva, te da je cilj nastavak edukacije i digitalizacije poslovanja.

Transparentnost i održivost poslovanja

Darko Lukić, CEO Nelt Group, naglasio je značaj transparentnosti i odgovornog poslovanja:

- Nelt je još 2024. godine prvi put objavio socio-ekonomski izveštaj. Transparentnost je ključna za velike kompanije i njihove partnere. Naš doprinos nije samo finansijski – uz pomoć AI optimizovali smo milion ruta, smanjili emisiju CO2 za 360 tona godišnje, digitalizovali razmenu dokumenata i eliminisali dva miliona papira.

Lukić je takođe istakao da je Nelt prva kompanija iz Srbije koja je ostvarila globalno partnerstvo sa UNICEF-om u cilju jačanja tržišta rada i podrške mladima.

Promene u potrošačkim navikama

Franchise General Manager kompanije The Coca-Cola Company, Gorica Stojković, istakla je da Coca-Cola posluje u 200 tržišta, a u Srbiji je prisutna gotovo 60 godina:

- Investiramo kontinuirano i imamo značajno poverenje potrošača. Naši brendovi, poput Rose i Next sokova, postali su globalno prepoznatljivi, doprinoseći BDP-u sa 0,9%. Pratimo lokalne navike potrošača, ali i globalne trendove – zdrav način života i zaštita životne sredine su u fokusu naše strategije."

Uticaj stranih kompanija na lokalnu privredu

Mihailo Vesović, direktor Sektora za strateške analize PKS-a, naglasio je da se strane kompanije u Srbiji sve više doživljavaju kao domaće:

- Moja generacija Coca-Colu ne gleda kao stranu kompaniju, već kao globalnog investitora koji posluje lokalno. Strane kompanije donose kapital, znanje i standarde koji podižu kvalitet celokupne privrede. One ne dolaze samo da bi poslovale – kroz svoje aktivnosti razvijaju male i srednje firme koje same ne bi mogle da dostignu viši nivo.

Dodao je da Coca-Cola, kao kompanija sa dugom tradicijom u Srbiji, funkcioniše i kao „mini akademija menadžmenta“, stvarajući novu generaciju rukovodilaca koji mogu da odgovore na zahteve savremenog tržišta.

Uloga konditorske industrije u izvozu

Dragan Stajković, generalni direktor Bambi-ja, istakao je značaj konditorske industrije u smanjenju spoljnotrgovinskog deficita:

- Sektor konditora čini 30% ukupnog izvoza, dominantno u regionu. Od 2015. do 2019. godine prodaja konditorskih proizvoda porasla je za 20%, što pokazuje stabilan rast i konkurentnost na međunarodnom tržištu.

Naglasio je da je Bambi, zahvaljujući podršci Coca-Cole, uspeo da koristi šire globalne resurse i pristup većem broju tržišta.

Kako Koka-Kola utiče na razvoj lokalnih zajednica i ekonomiju?

- Naš prioritet je podrška lokalnim kompanijama i dobavljačima – sve što možemo, nabavljamo od njih, čime direktno doprinosimo rastu ekonomije. U tri punionice pića kontinuirano ulažemo kapitalne investicije, otvaramo radna mesta i podstičemo regionalni razvoj privrede. Takođe, ulažemo u infrastrukturu i unapređenje putne mreže – istakla je Gorica Stajković.

Plazma je brend bez kojeg potrošači odmah primete razliku i sa nestrpljenjem iščekuju njegov povratak na tržište.

- Svesni smo da Plazma nije samo keks, već deo detinjstva, ljubavi i svakodnevnih navika. Više od 50% keksa koji se proizvodi pripada upravo Plazmi. U septembru smo pokrenuli preostali deo proizvodnje, na proleće očekujemo delimičan povratak, a uz investiciju od 80 miliona evra, verujemo da ćemo sledeće godine u potpunosti obnoviti proizvodnju. Ono čime možemo da se pohvalimo jeste da odmah nakon nesreće koja nam se dogodila, održali smo sastanak sa zaposlenima kojima smo obećali da se radna mesta neće gasiti kao i da će dobijati pun iznos plate – rekao je Dragan Stajković.

Zaključak: Godina preokreta i ekonomske prilike

Panel je zaključen osvrtom na 2023. godinu, koju su učesnici ocenili kao ključnu za stabilizaciju inflacije i privredni oporavak. Mihailo Vesović je istakao:

- Poslovno okruženje se menja, a 2023. je bila godina preokreta. Nakon pandemije, inflacija je postepeno usporavala, iako je cena hrane ostala visoka. Pratimo dešavanja u EU i prilagođavamo se globalnim trendovima.

Zaključak panela jeste da prisustvo globalnih kompanija donosi višestruke koristi domaćoj privredi – kroz investicije, inovacije, zapošljavanje i podizanje standarda poslovanja. Srbija ostaje atraktivna destinacija za strane investicije, a nastavak digitalizacije i održivog razvoja ključni su faktori za dalji ekonomski napredak.

(Telegraf Biznis)

Video: Inovacije, inteligencija i intuicija: U svetu koji se stalno menja bitno je pronaći svoj ritam

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>