Brak ili otkaz! Neverovatan ultimatum radnicima kineske firme

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Idealni radnik kineskog jednog hemijskog proizvođača, prema internom memorandumu, je vredan, častan i lojalan. I,  možda najvažnije, spreman da ima decu za dobrobit zemlje.

To je bila poruka koju je kompanija Shandong Shuntian Chemical Group poslala svojim zaposlenima koji nisu u braku, u obaveštenju koje se nedavno proširilo društvenim mrežama. U njemu se od njih traži da do 30. septembra zasnuju porodicu, ili će se suočiti sa posledicama.

- Ako ne možete da se venčate i zasnujete porodicu u roku od tri kvartala, kompanija će raskinuti vaš radni ugovor - navodi se u memorandumu.

Shandong Shuntian nije bila prva kompanija koja je pokušala da diktira lične živote svojih zaposlenih usled sve veće zabrinutosti zbog opadajuće stope brakova i rađanja u Kini. Nedeljama pre toga, popularni lanac supermarketa rekao je svom osoblju da ne traže poklone za veridbe, kako bi smanjili troškove venčanja.

Obe odluke su široko kritikovane, iz mnogih istih razloga zbog kojih ljudi odbijaju da zasnuju porodicu. Osim ekonomskog troška koji sa sobom nosi roditeljstvo, mnogi mladi Kinezi kao razlog navode želju za ličnom autonomijom. Odbijaju tradicionalnu ideju da njihove porodice treba da usmeravaju njihove živote i sigurno nisu skloni da dozvole svojim poslodavcima da se mešaju.

Prošle godine se venčalo 6,1 miliona kineskih parova, što je pad od 20 procenata u odnosu na prethodnu godinu, i najmanje od kada je vlada počela da objavljuje statistiku 1986. godine.

Stanovništvo Kine opada već tri godine zaredom

Vlasti pokušavaju da preokrenu ove trendove, čak su i zvaničnici posećivali žene kod kuće kako bi ih pitali da li planiraju da zatrudne.

Objavljivana je i propagandu koja tvrdi da trudnoća čini žene pametnijima i pozivali na stvaranje "društvenog okruženja koje je prijateljski nastrojeno prema fertilitetu", uključujući i radna mesta.

Obaveštenje hemijske kompanije, koje je počelo da se širi na internetu prošlog meseca usmereno je na zaposlene koji nisu u braku, a starosti su od 28 do 58 godina, uključujući i razvedene radnike.

- Neposlušnost pozivu države, ne stupanje u brak i nemanje dece, je nelojalnost - navodno stoji u memorandumu.

Kako je podsmeh na društvenim mrežama rastao, kompanija je povukla svoju odluku.

Kada je kompanija kontaktirana telefonom, žena iz sedišta kompanije je rekla da je obaveštenje povučeno, i da je lokalna vlast naredila kompaniji da sprovede „ispravke“. Žena je odbila je da odgovori na dalja pitanja. Lokalni zvaničnici za rad nisu bili dostupni za komentar.

Pre nekoliko godina, kada su kineske vlasti želele da ograniče broj rođenja, pribegavale su prisilnim merama poput obaveznih abortusa i sterilizacija. Grad u kojem je smeštena hemijska kompanija, Linyi, bio je posebno poznat po takvim taktikama. Sada, kada Peking pokušava da uradi suprotno, ima blaži pristup, verovatno kako bi izbegao izazivanje masovnog otpora.

Osnivač lanca, Yu Donglai, napisao je na društvenim mrežama u novembru da će uskoro zabraniti zaposlenima da razmenjuju "cenu mlade" – iznos koji ponekad dostiže desetine hiljada dolara, a koji muškarac tradicionalno daje porodici svoje buduće žene. Kritičari ove prakse, uključujući i vladu, tvrde da ona čini brakove nepristupačnim mnogim muškarcima, piše Njujork Tajms.

(Telegraf Biznis)

Video: Tatjana je pauzirala ceo tim na 7 meseci, ali danas uči sve kako ishranom da smanjimo stres

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>