
Srbija planira novi naftovod ka Mađarskoj: Vlada usvojila Prostorni plan za ključni energetski koridor
Vlada Srbije donela je Uredbu o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora naftovoda granica Mađarske - Novi Sad sa elementima detaljne regulacije.
Kako je objavljeno u Službenom glasniku, Prostorni plan područja posebne namene naftovoda od Mađarske do Srbije (Novi Sad) donosi se u cilju energetske sigurnosti radi stvaranja uslova za realizaciju nacionalnih interesa u oblasti energetske infrastrukture i diversifikacije pravaca snabdevanja sirovom naftom Srbije.
Nosilac izrade ovog plana je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, a sredstva za njegovu izradu obezbeđuje "Transnafta" AD Pančevo.
Kako je navedeno, Prostornim planom utvrđuju se osnove organizacije, uređenja, korišćenja i zaštite područja posebne namene i infrastrukturnog koridora naftovoda granica Mađarske - Novi Sad sa elementima detaljne regulacije na teritoriji grada Novog Sada i opština Kanjiža, Senta, Ada, Bečej i Žabalj.
Dodaje se da se Prostornim planom stvara planski osnov za njegovo direktno sprovođenje izdavanjem lokacijskih uslova, izradu tehničke dokumentacije i pribavljanje dozvola u skladu sa zakonom, odnosno stvaranje uslova za izgradnju naftovoda.
Podseća se da su Ministar rudarstva i energetike Republike Srbije i ministar spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske su 20. juna 2023. u okviru prve sednice Strateškog saveta za saradnju Srbije i Mađarske, potpisali Memorandum o razumevanju o izgradnji Naftovoda Mađarska -Srbija.
Navedeno je i da je u razmatranje uzet pravac iz Mađarske jer njenom teritorijom prolazi naftovod Družba, kojim se snabdeva veći deo Evrope.
Kako piše, nova trasa koja se pruža od Mađarske do Novog Sada, razmotrena je i cilju smanjenja ukupnih troškova transporta sirove nafte od Omišlja, a zatim naftovodom do granice sa Srbijom i dalje od granice do Novog Sada i Pančeva.
Dodaje se da se Naftovodom granica Mađarske - Novi Sad izbegava transport tankerima od Novorosijska, preko Crnog mora, Bosforskog moreuza, preko Mediterana do Jadranskog mora i luke Omišalj.
Prostorni i tehnički aspekti definisanja trase naftovoda, sagledani su kroz analizu postojeće prostorno-planske i urbanističke dokumentacije, važeće zakonske regulative i uslova dobijenih od imalaca javnih ovlašćenja, uz poštovanje zaštite prirode, zaštite kulturnih dobara, zaštite zemljišta i voda i usklađivanja sa drugom infrastrukturom u skladu sa podzakonskim aktima.
Ističe se i da planiranje, projektovanje i izgradnja naftovoda treba da omogući efikasan i bezbedan transport sirove nafte, diversifikaciju transporta sirove nafte i doprinese energetskoj stabilnosti snabdevanja, stvaranju obaveznih rezervi sirove nafte i ekonomskom razvoju, kao i poštovanju principa održivog razvoja.
Sa donošenjem Prostornog plana, navedeno je i da se stvaraju uslovi za realizaciju nacionalnih interesa u oblasti energetske infrastrukture, odnosno obezbeđuju se prostorni uslovi za izgradnju naftovoda granica Mađarske - Novi Sad na principima održivog razvoja i zaštite i podiže se nivo energetske stabilnosti diversifikacijom transporta sirove nafte, sa (trenutno) jedinog postojećeg pravca snabdevanja putem Jadranskog naftovoda.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Inovacije, inteligencija i intuicija: U svetu koji se stalno menja bitno je pronaći svoj ritam
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.