Indija traži alternativu ruskoj nafti: Trampove pretnje novim sankcijama okreću ovu zemlju Bliskom Istoku

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 2 min.

Indijske kompanije počele su da traže alternative za snabdevanje sirovom naftom iz Rusije kako bi smanjile svoje oslanjanje na njih nakon najave američkog predsednika Donalda Trampa da će uvesti sekundarne sankcije ruskoj nafti zbog remećenja ukrajinskog mirovnog sporazuma, prenosi Blumberg, pozivajući se na neimenovane izvore.

Prema izvorima upoznatim sa situacijom, državne kompanije "Bharat Petroleum Corp." i "Hindustan Petroleum Corp." traže dodatne zalihe u maju iz regiona kao što su Bliski istok, Severno more i Mediteran.

Trampove reči su takođe dovele do porasta cena referentnih fjučersa: na primer, fjučersi za američki WTI (West Tekas Intermediate) porasli su za 3,1 odsto, što je bio najveći rast u skoro 11 nedelja, navodi američka agencija.

Slična situacija se razvila nakon što je prethodna američka administracija u januaru uvela "najznačajnije" sankcije ruskom energetskom sektoru.

Prošlog meseca su i državne i privatne rafinerije bile uverene u svoju sposobnost da prime svu rusku naftu "nakon kratkog prekida izazvanog pooštravanjem sankcija Vašingtona".

Posle januarskog paketa sankcija protiv ruske nafte i gasa, Rojters je preneo da će ograničenja naterati Indiju i Kinu da traže alternative ruskim snabdevanjima na Bliskom istoku, u Africi i Americi.

Istovremeno, poslednjih godina, snabdevanje ruskom naftom pomoglo je da se smanji zavisnost Indije od uvoza sa Bliskog istoka i Afrike.

Tako je u periodu od aprila 2024. do marta 2025. Rusija pretekla UAE i postala najveći dobavljač nafte u Indiji tokom godine njen udeo je porastao sa 14 na 57 odsto.

Indija se nije pridružila sankcijama koje zapadne zemlje uvode Rusiji.

Indijske kompanije suočavaju se sa ograničenjima SAD i EU zbog navoda o umešanosti u zaobilaženje sankcija Rusiji.

Nakon što su najavile veliki paket ograničenja za ruski energetski sektor, SAD su zahtevale da Indija istovari naftu iz ruskih tankera do 27. februara.

Ograničenja su tada pogodila, posebno, Gasprom njeft i Surgutneftegaz i više od 180 tankera koje Vašington smatra "flotom u senci“ Rusije.

Nju Delhi je pristao da odbije istovar tankera koji su pod američkim sankcijama.

(Telegraf Biznis/Tanjug)

Video: Kako da menjamo radne navike i šta je Lean&Kaizen u Srbiji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>