Šta čeka Srbiju nakon što je Tramp uveo tarife? Jedan sektor će posebno osetiti potres

A. N.
A. N.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Oči svetske javnosti uprte su u Belu kuću. Američki predsednik Donald Tramp najavio je da će u ponoć prema lokalnom vremenu na snagu stupiti ''uzvratne carine'', uključujući carine od 25 odsto na uvoz svih automobila inostrane proizvodnje. Kina, Japan i Južna Koreja zbijaju redove, Evropska unija najavljuje "jak plan" kontramera. Ekonomisti strahuju od nove ekonomske krize.

Američki predsednik Donald Tramp je naveo da će potpisati izvršnu naredbu o stupanju carina na snagu. Naglasio je da će 2. april 2025. "zauvek ostati zapamćen kao dan kad se američka industrija ponovo rodila".

"Decenijama našu zemlju su pljačkali, silovali i od nje krali bliske i daleke zemlje, saveznici i nerpijatelji'', rekao je Tramp, prenosi Rojters.

Tramp je rekao da će se poslovi i fabrike ponovo vratiti u SAD.

''Nacije koje su se prema nama loše ophodile moraće da računaju sa totalnim povećanjem, uključujući i barijere koje nisu novčane'', naveo je Tramp.

Na velikom grafikonu koji je Tramp pokazao na konferenciji za štampu, navodi se da će SAD uvesti carine Evropskoj uniji od 20 odsto, Velikoj Britaniji od 10 odsto, Vijetnamu od 46 odsto, Japanu od 24 odsto, Indiji od 26 odsto, Južnoj Koreji od 25 odsto, a Tajlandu od 36 odsto.

Portparolka Bele kuće Kerolajn Levit prethodno je rekla da predsednik Tramp ima briljantan tim savetnika koji proučavaju ova pitanja decenijama.

"Mi smo fokusirani na obnavljanje zlatnog doba Amerike i pretvaranje u proizvodnu supersilu", rekla je Levit.

Ekonomski timovi država kojima su mere najpre namenjene, spremaju kontramere.

Kanadski premijer Mark Karnej rekao je da će odgovoriti tako što će uvesti mere odmazde.

Predsednica Meksika Klaudija Šejnbaum istakla je da dijalog sa SAD mora da se nastavi.

"Ne verujemo u poteze oko za oko, zub za zub, jer to uvek vodi u lošu situaciju", poručila je Šejbaum.

Evropa ima odgovor, ako zatreba

Ursula fon der Lajen istakla je da Evropa nije započela ovu konfrontaciju. "Ne želimo nužno da uzvratimo. Ali ako bude neophodno, imamo snažan plan za odmazdu i mi ćemo ga iskoristiti", istakla je predsednica Evropske komisije.

Zbog najavljenih tarifa i odgovora, i MMF najavljuje korekciju prognoze svetskog rasta.

Bojan Stanić iz Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju navodi da je činjenica da će se povećati troškovi proizvodnje širom sveta, jer je procena da bi uključivanjem mera reciprociteta koje bi uvele Kina, Japan, EU mogle da podignu oko 30 do 40 posto svetske trgovine.

"Najbolji vam je pokazatelj zlato danas na rekordnom nivou na londonskoj berzi metala i ono je prešlo 3.150 dolara za uncu i to govori o velikoj neizvesnosti, destimulaciji investiranja i samim tim investitori se odlučuju da investiraju u ono što se zove sigurna luka, a to je zlato", rekao je Stanić.

Posledice za Srbiju

Negativan efekat izvestan je i za Evropu. Posebno gađa Nemačku, gde automobilski sektor zahvata četvrtinu vrednosti industrije. Neizbežno, potres će se osetiti i u Srbiji.

"Imajući u vidu da je to naša najznačajanija grupa izvoznih proizvoda, auto-delovi, a znate da u Kragujevcu počinje proizvodnja i 'fijata pande', tu je i jedan Sitroen. Postavlja se pitanje kakva će biti reakcija EU, da li će uvesti mere reciprociteta koje će obuhvatiti i Srbiju, kao što je bilo sa čelikom. Ono što je takođe bitno kada govorimo o Nemačkoj koja je naš najznačajniji ekonomski partner, mi smo u ova dva meseca zabeležili pad izvoza za 17 odsto, to je zvanična statistika", rekao je Bojan Stanić.

Srbija u SAD najviše izvozi IKT usluge, koje čine i najveći deo izvoza usluga teškog 1,7 milijardi evra u 2024. godini. Taj sektor, za sada, ne bi trebalo da bude pogođen carinama.

(Telegraf.rs/RTS)

Video: Val Kilmer je umro, a izbegavao je da se leči

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>