
BBC: Tramp je upravo bacio nuklearnu bombu na svetski trgovinski sistem
Politički stavovi Donalda Trampa su se tokom decenija značajno menjali, ali u jednom je ostao dosledan – još od osamdesetih godina veruje da su carine efikasan alat za jačanje američke ekonomije, piše BBC.
Republikanac je sada stavio na kocku svoje predsedništvo kako bi dokazao da je u pravu. Dan ranije, u Ružičnjaku Bele kuće, Tramp je, okružen prijateljima, konzervativnim političarima i članovima svoje administracije, najavio nove visoke carine za brojne države – kako za saveznike, tako i za rivalske i neprijateljske zemlje.
U svom govoru podsetio je da već godinama kritikuje sporazume o slobodnoj trgovini, poput NAFTA-e i Svetske trgovinske organizacije.
Najavio je da će njegove mere u narednim danima naići na otpor „globalista” i „posebnih interesa”, ali je pozvao Amerikance da veruju njegovom instinktu.
- Nikada nemojte zaboraviti da su se sva predviđanja naših suparnika o trgovini u poslednjih 30 godina pokazala potpuno pogrešnim - rekao je Tramp.
U svom drugom mandatu, Tramp sada ima administraciju koja je u potpunosti usklađena s njegovim stavovima, a takođe dominira Republikanskom strankom koja kontroliše oba doma Kongresa. To mu omogućava da konačno sprovede svoju viziju trgovinske politike „Amerika na prvom mestu”.
Ogroman rizik
Tramp tvrdi da su upravo ovakve politike pre jednog veka učinile SAD bogatom nacijom i da će se to ponoviti.
- Godinama su vredni američki građani bili primorani da sede sa strane dok su druge nacije postajale bogate i moćne, velikim delom na naš račun - rekao je.
- Današnjim odlukama konačno ćemo učiniti Ameriku ponovo velikom – većom nego što je ikada bila.
Međutim, ekonomisti upozoravaju da bi visoke carine – 53% na Kinu, 20% na Evropsku uniju i Južnu Koreju, te minimum od 10% za sve ostale zemlje – mogle naneti ozbiljnu štetu američkim potrošačima, podići cene i potencijalno izazvati globalnu recesiju.
Ken Rogof, bivši glavni ekonomista Međunarodnog monetarnog fonda, tvrdi da su šanse da SAD uđe u recesiju sada narasle na 50%.
- Tramp je upravo bacio nuklearnu bombu na svetski trgovinski sistem - rekao je Rogof za BBC.
Ove mere mogle bi da izazovu trgovinski rat čak i sa dugogodišnjim američkim saveznicima. Vašington, na primer, vidi Japan i Južnu Koreju kao ključne protivteže kineskoj ekonomskoj ekspanziji. Međutim, ove tri zemlje su nedavno najavile da će zajedno raditi na odgovoru na Trampovu trgovinsku politiku.
Ako Tramp uspe, on će u potpunosti preoblikovati svetski ekonomski poredak koji su SAD same gradile nakon Drugog svetskog rata. Njegov cilj je povratak industrijske proizvodnje, stvaranje novih izvora prihoda i jačanje američke samodovoljnosti.
Postignuće ili krah?
Ovo je ambiciozan cilj, ali mnogi smatraju da je nerealno ostvariv, piše BBC. Ipak, za predsednika koji je opsednut sopstvenim nasleđem i istorijskim uticajem, bilo da se radi o završavanju ratova, preimenovanju geografskih pojmova, proširivanju teritorije SAD ili ukidanju državnih agencija, ovo bi bila najveća pobeda.
Kako je sam rekao, bio bi to „američki Dan oslobođenja”.
Jedno je sigurno – njegova odluka će sigurno ostati upisana u istoriji. Pitanje je samo da li će biti zapamćena kao epohalno postignuće ili kao ekonomska katastrofa.
(Telegraf Biznis/Fenix)
Video: Inovacije, inteligencija i intuicija: U svetu koji se stalno menja bitno je pronaći svoj ritam
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.