To su izmišljene BUDALAŠTINE: Američki novinar razotkrio Trampovu besmislicu u vezi s carinama

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp najavio je uvođenje carina u rasponu od 10 do 49 odsto na proizvode iz gotovo svih zemalja sveta. Prilikom objave, pokazao je tabelu sa navodnim carinskim stopama koje različite države primenjuju na američku robu, uključujući i "devizne razlike i trgovinske barijere". Takođe, otkrio je nove carinske stope koje će od sada važiti za uvoz robe iz tih zemalja u SAD.

Trampova objava odmah je izazvala sumnju među analitičarima i javnošću, jer su zvanične carinske stope u mnogim državama značajno niže od onih koje je predstavio američki predsednik. Na primer, prema Trampovoj tabeli, Evropska unija obračunava čak 39% carine na američke proizvode, dok je stvarna stopa znatno niža ili čak ne postoji.

Džejms Surovjecki otkriva nelogičnosti

Američki finansijski komentator i novinar lista Njujorker, kao i saradnik Atlantika, Džejms Surovjecki, objasnio je na društvenoj mreži X kako je Tramp došao do svojih carinskih stopa. Prema njegovom istraživanju, umesto da izračunava stvarne carinske i necarinske barijere, Trampova administracija je jednostavno podelila američki trgovinski deficit sa izvozom određene zemlje u SAD.

"Upravo sam shvatio odakle dolaze ove lažne carinske stope. Nisu izračunali carinske stope i necarinske barijere, kao što tvrde. Umesto toga, za svaku zemlju su jednostavno uzeli američki trgovinski deficit s tom zemljom i podelili ga sa izvozom te zemlje u SAD.

Dakle, imamo trgovinski deficit od 17,9 milijardi dolara sa Indonezijom. Indonezijski izvoz u SAD iznosi 28 milijardi dolara. Znači, 17,9 / 28 = 64%. Tramp tvrdi da nam Indonezija naplaćuje 64% carine. Kakva besmislica", napisao je Surovjecki.

Fiktivne stope i pogrešne tvrdnje

U kasnijim objavama Surovjecki je naveo da su mnoge carinske stope koje je Tramp objavio jednostavno izmišljene. Na primer, između Južne Koreje i SAD postoji trgovinski sporazum, pa ne postoji carina od 50% na američke proizvode, dok Evropska unija takođe ne naplaćuje 39% carine.

Takođe, Surovjecki je istakao da Tramp pod "necarinskim barijerama" ubraja porez na dodatu vrednost (PDV). Međutim, PDV u Evropskoj uniji plaćaju svi potrošači, bez obzira na poreklo robe, tako da se on ne može smatrati carinom.

U SAD ne postoji PDV, već se plaća porez na promet (sales tax), koji varira od države do države i zavisi od vrste proizvoda.

Na primeru Švedske, gde carinska služba omogućava jasan proračun carinskih stopa, vidi se da Trampove tvrdnje ne stoje. Na primer, carina na uvoz mobilnog telefona iz SAD vrednog 1.000 dolara iznosi 0%, ali se plaća PDV od 25%, kao i na telefone proizvedene u Evropi. Na američke patike naplaćuje se carina od 8%, dok je za solarne panele 2,7%, prenosi Index.hr.

Odgovor Bele kuće i dodatne kontroverze

Nakon Surovjeckijeve objave, na društvenoj mreži X oglasio se i Kuš Desai, zamenik portparolke Bele kuće Karolin Levite, pokušavajući da odbrani Trampov proračun. Desai je citirao dokument Kancelarije američkog trgovinskog predstavnika, koji objašnjava:

"Recipročne carine izračunavaju se kao stopa potrebna za uravnoteženje bilateralnih trgovinskih deficita između SAD i svakog od naših trgovinskih partnera. Ovaj izračun pretpostavlja da su postojani trgovinski deficiti rezultat kombinacije carinskih i necarinskih faktora koji sprečavaju trgovinsku ravnotežu. Recipročne carinske stope kreću se od 0 do 99%, sa prosekom od 20% i 41%."

Desai je izneo i matematičku formulu pomoću koje su navodno izračunate carine iz Trampove tabele. Međutim, Surovjecki tvrdi da formula zapravo potvrđuje njegovu teoriju.

"Ne znam da li je zamenik portparolke pogrešno informisan ili su ga jednostavno obmanuli. U svakom slučaju, Trampova administracija nije doslovno izračunala carinske i necarinske barijere da bi odredila carinske stope. Kao što sam rekao, jednostavno su podelili američki trgovinski deficit sa nekom zemljom sa američkim uvozom iz te zemlje, a zatim rezultat pomnožili sa 0,5 (jer je Tramp bio 'popustljiv')", zaključio je Surovjecki.

(Telegraf Biznis)

Video: Koliko je bojkot velikih trgovinskih lanaca bio uspešan?!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>