
Uvali nas u G**NA, gori je od Putina: Nemci besni na Trampa, pljušte otkazi, vozila skuplja i za 50.000 evra!
Sunčan prolećni dan u Volfsburgu. Iz fabrike Folksvagena izlazi Karsten, 63-godišnji radnik sa montažne trake. Povlači dim cigarete i uz težak uzdah odmahuje glavom. Tema dana – nove Trampove carine.
„Još jedan ekser u kovčeg nemačke auto-industrije,“ kaže rezignirano.
Seća se nedavnih najava o otpuštanjima, zatvaranju fabrika, ali i „Dizelgejta“, skandala koji je potresao temelje VW-a, i finansijski i reputaciono. A sada SAD povećava carine na uvoz automobila sa 2,5 na 25 procenata.
„Sad smo stvarno u govnima,“ kaže uz gorak smeh. „Šta ti drugo preostaje nego da se smeješ?“ Dodaje da u firmi radi više od 15 godina, ali mu je, kako kaže, „laknulo što za dve godine ide u penziju“. „Neću morati da gledam kako se sve raspada.“
S druge strane fabrike, Ahmed žuri na voz – ide po decu posle smene na Golf traci. Ponosan je na svoj posao, ali priznaje da je zabrinut.
„Unutra je sve sumornije,“ kaže. „Ionako smo razočarani šefovima zbog silnih grešaka. A sad nam sudbinu kroje još veći idioti.“
Štefan, novi zaposleni u sektoru električne infrastrukture, gleda širu sliku:
„Kratkoročno će ovo biti teško i za industriju i za zemlju, ali možda nas natera da se dugoročno osamostalimo od SAD-a. Samo da nas nova vlada brzo usmeri u pravom smeru.“
Trampov udarac u srce nemačkog izvoza
Nemački automobili – Folksvagen (Volkswagen), BMW, Mercedes i Porše (Porsche) – tradicionalno se odlično prodaju u SAD-u. Tu su i mašine, hemikalije, lekovi, luksuz – od Montblan (Montblanc) nalivpera do Hugo Bos (Hugo Boss) odela. Upravo zbog toga Nemačka ima jedan od najvećih trgovinskih suficita u odnosu na SAD, što je čini ranjivom metom Trampove trgovinske politike, prenosi Index.hr.
Naslov u Bildu sve sažima: "Trampov ekonomski rat je u punom jeku, a Nemačka u središtu mete.“
Institut IW procenjuje da bi nemačka ekonomija zbog novih carina u Trampovom četvorogodišnjem mandatu mogla izgubiti i do 200 milijardi evra, što bi predstavljalo pad BDP-a od 1,5%. Autori studije jasno poručuju:
„Ekonomska katastrofa za Nemačku.“
Folksvagen je prošle godine u SAD-u prodao gotovo 380.000 vozila, uglavnom skupljih modela, što čini 8% njegove ukupne prodaje. Ukupni izvoz nemačkih automobila i delova premašuje 37 milijardi evra.
„Nismo mi ti koji vas gulimo, to radi vaša vlada“
Folksvagen nije ostao pasivan. Obustavljene su železničke isporuke iz fabrike u Meksiku, ali i isporuke iz nemačke luke Emden. U poruci svojim distributerima, kompanija je najavila novu uvoznu taksu, da bi kupcima bilo jasno ko zapravo diže cene.
„Ne gulimo vas mi, već vaša vlada,“ rekao je jedan američki trgovac za nemačke medije, pod uslovom anonimnosti.

Tramp pritom promoviše narativ da će carine naterati proizvođače da presele proizvodnju u SAD. Međutim, veliki igrači poput VW-a, BMW-a i Mercedesa već godinama proizvode u Americi – prošle godine su na američkom tlu proizveli čak 900.000 vozila. Isto važi i za dobavljače poput Continentala i Boša (Bosch). Nemačka auto-industrija u SAD-u zapošljava oko 138.000 ljudi. Ipak, ni to je ne štiti, jer se mnogi delovi i dalje uvoze, i na njih se sada plaćaju carine.
Automobili poskupljuju i do 50.000 dolara
Stručnjaci procenjuju da će automobili poskupeti od 5.000 do čak 50.000 dolara, u zavisnosti od segmenta. Prodaja je već skočila – kupci žele da ugrabe auto pre nego što cene eksplodiraju.
Ford je najavio agresivne popuste, čak i one koji su do sada bili rezervisani samo za zaposlene, pod sloganom:
„Iz Amerike, za Ameriku.“
Hildegard Miler (Hildegard Müller), predsednica udruženja VDA, oštro kritikuje američki zaokret:
„Ovo nije ‘Amerika na prvom mestu’, ovo je ‘Amerika sama’. SAD se udaljava od pravila na kojima počiva svetska trgovina.“
Ferdinand Dudenhefer (Dudenhöffer), poznat kao „automobilski papa“, upozorava:
„Nemački proizvođači i dobavljači biće teško pogođeni. Ako ovo potraje, proizvodnja će se seliti u SAD, a Nemačka će gubiti radna mesta.“ Dodaje i da je Tramp, gledano ekonomski, veći neprijatelj od Putina za nemačku automobilsku industriju.
Ekonomista Marsel Fracšer (Marcel Fratzscher) poručuje:
„Moramo se ojačati iznutra. Iskoristiti ovu krizu za reforme. I zajedno sa EU-om uzvratiti, npr. oporezivanjem američkih digitalnih divova. Budućnost se ne stvara u Americi. Našu budućnost stvaramo ovde, u Nemačkoj. Vreme je za hrabrost.“
(Telegraf Biznis)
Video: Punom parom gradi se Moravski koridor, naplatna stanica u Adranima imaće sedam traka
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
bl@
A Evropi nisu valjali Rusi od kojih su , za razliku od sada, uzimali sve po bagatelnim cijenama. Bilo im zinulo dupe za jos. E, pa eto vam jos....
Podelite komentar
AMS
A kada je ta ista Nemačka pre par meseci uvela poreze na kineska auta nisu s bunili. Baš super, imaće manje para za Ukrajinu i migrante. Samo rokaj Trump-e. Pozdrav iz Hollandije.
Podelite komentar
Bojan
Ma vi nemci ste uvek u .ovnima, nema tu sta... I bas neka je Trump uradio sta jeste, da se malo svetske napuhane bogate siledzije malo ispuhaju, i tako ne znaju sta ce od silnih para ... Dabogda svi da imaju jednako, jer ovi sto imaju vise nego sto im treba , samo neke gluposti prave.... Moze da se obogatis malo, ako si nesto sam kreirao za dobrobit sviju, a i tada , koji se ti klinac paretine?? Samo srpski folkeri ce i dalje da budu milioneri , jer ...???
Podelite komentar