
Srbija i Kina: Jačanje ekonomskih odnosa kroz inovacije i trgovinu
Kinesko-srpska saradnja dobila je novu dimenziju zahvaljujući strateškom partnerstvu Srbije i Kine, međusobnom uvažavanju lidera dve države, i ulazi u fazu intenzivnijeg povezivanja, istakli su gosti emisije "Čadež Talk" na TV "Juronjuz".
Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije, razgovarao je sa Ren Hongbinom, predsednikom Međunarodne trgovinske komore u Kini i predsedavajućim Saveta za međunarodnu promociju Kine, Lin Šunđijem, direktor China International Exhibition Center Group i Sun Siao, generalnim sekretarom Kineske komore za međunarodnu trgovinu, o mogućnostima za unapređenje ekonomskih odnosa Srbije i Kine.
Hongbin je istakao značaj Sporazuma o slobodnoj trgovini između dve zemlje i naglasio potrebu za daljim inovacijama i povezivanjem poslovnih zajednica putem globalnih platformi, poput sajma "Supply Chain Expo".
- Ako se osvrnemo na dosadašnju saradnju, već imamo veoma dobru osnovu, čvrste temelje u oblasti trgovine i investicija. Kina je postala najveći strani izvor direktnih investicija u Srbiji i drugi najveći trgovinski partner Srbije. Kineske kompanije pokrenule su niz investicionih projekata, koji su veoma uspešni i imaju podršku Vlade Srbije. To je veoma dobra osnova, jer je političko poverenje neprekidno učvršćivano, a pragmatična saradnja je već donela dobre rezultate - rekao je Hongbin.
Čadež konstatuje da je u današnjem svetu složenih geopolitičkih okolnosti, neizvesnost postala - nova normalnost.
- Više ne očekujemo da postoji neko ‘normalno’ stanje, pa da se nakon krize sve ponovo vrati u normalu. Sve više ulazimo u stanje svesti u kojem je neizvesnost, zapravo, nova normalnost - ocenjuje Čadež.
Hongbin potvrdjuje taj stav i navodi da se upravo Kina zalaže za strategiju otvaranja ka svetu, podržavajući multilateralizam i liberalizaciju trgovine, dok se protivi protekcionizmu, ocenivši da Kina može uneti sigurnost u globalnu ekonomiju. Ističe da je transformacija tradicionalne industrije kroz tehnološke inovacije ključna, a da su inovacije prioritet u novoj razvojnoj filozofiji te zemLje.
U nastavku razgovora sa Lin Šunđijem i Sun Siaom, najavljeno je treće izdanje Sajma dobavljačkih lanaca (China International Supply Chain Expo), koji će biti prilika za jačanje poslovnih veza između Kine i Srbije. Čadež naglašava značaj stvaranja konkretnih ekonomskih projekata, kao i inovativnih pristupa povezivanju kompanija iz različitih delova sveta.
Šunđije je istakao ulogu CCPIT-a u promociji trgovine i ulaganja i pružanju pravnih usluga i podrške poslovanju, kako kineskim kompanijama koje izlaze na globalna tržišta, tako i stranim firmama u Kini.
- Pomažemo poslovnim ljudima i stranim kompanijama da uspešnije posluju u Kini, ali i kineskim kompanijama koje izlaze na inostrana tržišta - rekao je Šunđije.
Umesto pojedinačnih proizvoda, fokus je na celokupnim industrijskim ekosistemima, koji obuhvataju sve faze proizvodnog procesa u šest ključnih industrija: pametna vozila, zelena poljoprivreda, zdrav stil života, digitalna tehnologija, napredna proizvodnja i čista energija, naveo je Siao.
- Srpske firme su dobrodošle u Kini, mogu da startuju već učešćem na Supply Chain Expo-u, što će biti odlična početna platforma - ističe Siao.
Čadež zaključuje da je saradnja dve privrede na odličnom nivou sa brojnim zajedničkim planovima za budućnost. Srbija je, kaže, odlična destinacija za kineske investitore i kompanije, ne samo zbog političkog prijateljstva već i zato što Srbija ima jedinstvenu poziciju za poslovanje na evropskom tržištu, uz sporazume o slobodnoj trgovini između Kine i Srbije, Srbije i EU, kao i drugih zemalja što je, ističe, velika prilika za kineske kompanije da posluju u Srbiji.
(Telegraf Biznis)
Video: Kristinin posao je da procenjuje talente: Evo kako prepoznaje da li ste pod stresom
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nikolas
CILICNO PRIJATELJSTVO SE MORA JACATI SVAKOG DANA !!!
Podelite komentar
Слађана Точиловац Шаљић
Србија подржава слободну трговину , економску сарадњу и научно- технолошки развој. То је добро за привреду али и грађане. За мир и стабилност. За квалитет живота сваког појединца и сваке породице на који утичу различити фактори. И зато Србија не прихвата нове неморалности, већ ради и гради. Учи и иде у корак са светом. Ово је 21 век. Српски народ је увек тежио прогресу. Нема разлога да у овом веку фантастичних иновација и примене науке и научних открића враћа свој часовник у прошлост. Заправо, то не долази у обзир.
Podelite komentar