
Analiza - Panika se širi finansijskim tržištima: Padaju akcije, zlato, nafta - a Tramp ne uzmiče!
Nastavlja se potop na svetskim berzama — cene akcija, zlata, nafte i dolara beleže oštar pad.
Američki predsednik Donald Tramp nije pokazao ni najmanji znak povlačenja kada je reč o njegovim planovima vezanim za carinsku politiku, niti zabrinutost zbog ogromnih gubitaka na Volstritu, gde je u četvrtak i petak "isparilo" skoro 6.000 milijardi dolara tržišne vrednosti američkih akcija.
U razgovoru s novinarima u nedelju, Tramp je izjavio da „ponekad morate da uzmete lek“ kada su ga pitali za komentare povodom turbulencija na globalnim tržištima kapitala. Naglasio je da nije namerno izazvao rasprodaje, iako terminska tržišta nagoveštavaju još jedan burzovni slom.

„Ne želim da išta pada, ali ponekad morate da uzmete lek da biste nešto popravili“, rekao je Tramp iz predsedničkog aviona Air Force One, osvrćući se na ekonomske posledice svojih opsežnih tarifa. „Druge zemlje su nas loše tretirale jer smo imali glupo vođstvo koje je to dozvolilo“, dodao je.
Tramp je ponovio da nema nameru da pravi dogovor s Kinom ako se ne reši trgovinski deficit SAD-a s tom zemljom. „Ako ne rešimo taj problem, nema dogovora“, rekao je. Dodao je da je razgovarao s evropskim i azijskim liderima o carinama koje je uvela njegova administracija i naglasio da „umiru od želje da se dogovore“.
„Dolaze za sto. Žele da razgovaraju, ali nema razgovora dok ne plate ogroman novac na godišnjem nivou“, izjavio je Tramp.
Azijske berze su na početku trgovanja u ponedeljak ponovo doživele ozbiljan pad — indeks Tokijske berze pao je čak 8%.
Ni bitcoin nije ostao netaknut. U nedelju uveče njegova cena je pala za 4%, ispod 79.000 dolara, iako je prethodne nedelje uspevao da se drži iznad vode u odnosu na ostale oblike imovine.

Pesimistični izgledi za globalni ekonomski rast usled trgovinskog rata dodatno su oborili i cene nafte. Tržište strahuje da bi tarife mogle povećati troškove za kompanije, usporiti privrednu aktivnost i na kraju smanjiti potražnju za naftom, prenosi Poslovni.hr.
Terminske cene američke nafte u nedelju uveče pale su za više od 3%, na 59,74 dolara po barelu, nakon pada od 6% prethodne nedelje, čime su dostigle najniži nivo još od aprila 2021. Na londonskoj berzi, cena barela Brenta pala je za 2,12 dolara, na 63,46 dolara.
Čak je i zlato — tradicionalna sigurna luka za investitore — izgubilo na vrednosti. Unca je pojeftinila za 0,6%, na 3.018 dolara. Trgovci zlatom se pitaju da li ulagači povlače zarade sa zlata kako bi pokrili gubitke iz drugih sektora, što bi moglo pokrenuti lančanu reakciju prodaje.
„Razmere i razorni efekti američke trgovinske politike, ukoliko potraju, mogli bi da gurnu i još uvek zdravu američku i svetsku ekonomiju u recesiju“, upozorava Brus Kasman iz JPMorgana, procenjujući šansu za recesiju na čak 60%.
Dolar se klima, franak i jen u naletu Investitori beže u sigurnije luke — SAD gubi status utočišta
Investitori su u ponedeljak nastavili prodaju dolara i kupovinu tradicionalno sigurnih valuta — japanskog jena i švajcarskog franka. Iako se dolar obično smatra sigurnom valutom, čini se da gubi tu ulogu zbog rastuće neizvesnosti oko tarifa i njihovog uticaja na američku ekonomiju.
Dolarov indeks, koji meri njegovu vrednost u odnosu na šest najvažnijih svetskih valuta, u ponedeljak je pao za više od 0,4%, na 102,48 poena, nakon pada od 1% prethodne nedelje.

Kurs dolara prema jenu pao je za 1,3%, na 144,95 jena, što je najniži nivo u poslednjih šest meseci, nakon što je prethodne nedelje zabeležio pad od skoro 2%.
Švajcarski franak ojačao je za više od 1% jutros, nakon skoka od 2,3% prošle nedelje. Dolar sada vredi svega 0,85095 franaka.
„Pošto se SAD nalaze u epicentru trgovinskog rata, američki dolar trpi odliv kapitala, dok investitori pokušavaju da diverzifikuju svoje pozicije dalje od američke imovine“, izjavio je Rodrigo Catril, viši valutni strateg u National Australia Bank.
(Telegraf Biznis)
Video: Da li su i kako povezane astrologija i psihologija?
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.