
"To je glupo, pogrešno i arogantno": Milijarderi se okreću protiv Trampa
Bogati biznismeni okreću se protiv predsednika SAD Donalda Trampa zbog njegovog plana da uvede ogroman paket carina na trgovinske partnere Amerike, dok gubici na berzama širom sveta rastu.
Milijarder i investitor Bil Akman, koji je podržao Trampovu predsedničku kandidaturu za 2024. godinu, upozorio je u nedelju da bi sprovođenje novih carina bilo ravno pokretanju „ekonomske nuklearne bombe“.
Tramp je u sredu najavio da će uvesti znatno veće „recipročne“ carine na desetine zemalja koje imaju najveći trgovinski disbalans sa Sjedinjenim Državama.
"Potrošači će zatvoriti novčanike"
U objavi na mreži X, Akman je naveo da će „poslovna ulaganja stati, a potrošači zatvoriti novčanike“ ukoliko nove dažbine zaista stupe na snagu.
- Ozbiljno ćemo narušiti svoj ugled u svetu, što će zahtevati godine, pa i decenije, da se popravi - dodao je u objavi koju je videlo 10,6 miliona korisnika.
Ako Tramp ne promeni pravac, "idemo ka samonametnutom ekonomskom nuklearnom zimovanju i treba da počnemo da se pripremamo", upozorio je direktor Pershing Square Capital Management-a.
- Koji direktor i koji upravni odbor će biti spreman da donosi velike, dugoročne ekonomske odluke u zemlji koja je usred ekonomske nuklearne katastrofe? - rekao je on i dodao da Tramp gubi poverenje poslovnih lidera širom sveta.
I drugi milijarderi i bogati poslovni lideri su poslednjih dana otvoreno kritikovali Trampovu carinsku politiku, dok strahovi od ekonomskih posledica uzdrmavaju tržišta.
" Nove carine će verovatno povećati inflaciju"
Džejmi Dimon, izvršni direktor JPMorgan Chase-a, upozorio je u ponedeljak da carine prete da povećaju cene, gurnu globalnu ekonomiju u pad i oslabe američki ugled u svetu.
- Nove carine će verovatno povećati inflaciju i naterati mnoge da ozbiljno razmotre veće šanse za recesiju. Ostaje pitanje da li će ove carine izazvati recesiju, ali će sigurno usporiti rast - naveo je Dimon u godišnjem pismu akcionarima.
Milijarder Stenli Drakenmiler, osnivač Duquesne Family Office-a, izjavio je u objavi na mreži X da „ne podržava carine veće od 10%“. Prema Bloombergovoj listi milijardera, Drakenmilerovo bogatstvo se procenjuje na oko 11 milijardi dolara.
- Ono što je Tramp predstavio prošle srede je glupo, pogrešno, arogantno ekstremno, trgovinski neupućeno i bavi se nepostojećim problemom pogrešnim alatima. Ipak, koliko mogu da procenim, sve će to izbledeti i propasti, a strah je veći od stvarnog problema, što je zapravo optimistično - Napisao je na mreži X milijarder Ken Fišer, osnivač i izvršni predsednik Fisher Investments-a.
Fišer je napomenuo da obično ne komentariše javno postupke predsednika, „ali po pitanju carina, Tramp je prešao svaku meru“.
Tu je i Mask
Čak je i Ilon Mask – najbogatiji čovek na svetu i poznat kao Trampov pristalica – rekao u nedelju da se nada „situaciji bez carina“ između Evrope i SAD. U intervjuu sa potpredsednikom italijanske vlade Mateom Salvinijem putem video linka, Mask je rekao da želi da vidi efikasnu „zonu slobodne trgovine“ između Evrope i Severne Amerike.
U skladu sa Akmanovim stavovima, Sajmon MekAdam, zamenik glavnog globalnog ekonomiste konsultantske firme Capital Economics, rekao je da će preduzeća verovatno odložiti ulaganja, najviše zbog „ogromne neizvesnosti“ Trampove carinske politike.
- Ako ste srednje ili veliko preduzeće, bićete veoma neodlučni u vezi sa tim šta da radite. Ako će te carine za nekoliko meseci opet biti smanjene u pregovorima, onda biste uzalud potrošili stotine miliona dolara na nove pogone… u SAD - izjavio je za Si-En-En.
Nesigurni u Trampov plan
Tramp tvrdi da je njegova carinska politika osmišljena da ispravi godine neravnomerne trgovine između Amerike i njenih partnera, izazvane, po njegovom mišljenju, time što druge zemlje nameću znatno veće carine na američku robu nego što SAD nameću njihovoj.
Ali investitori očigledno nisu uvereni u mudrost Trampovog plana. Akcije na azijskim i evropskim berzama pale su u ponedeljak, a terminske cene ukazuju na još jedan loš dan za američke berze nakon Trampove objave o carinama u sredu, prenosi Si-En-En (CNN).
(Telgraf Biznis)
Video: Jelena je bila uspešna bankarka u Italiji, ali je svoju šansu našla u Srbiji: Danas pravi haljine
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.