Samo rokaj! Kineze baš briga za Trampove carine: Indeksi na berzi rastu uz podršku države - najgore tek sledi

D. K.
D. K.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Berzanski indeksi u Kini i Hongkongu završili su današnji dan u porastu, nakon što je Peking objavio dokument kojim izražava spremnost na dijalog sa Vašingtonom, uprkos Trampovim carinama od 104 posto. Dodatni podsticaj tržištima dali su signali državne podrške kineskom tržištu kapitala.

CSI300 indeks, koji prati performanse 300 najvećih i najlikvidnijih akcija na berzama u Šangaju i Šenženu i smatra se kineskim ekvivalentom S&P 500 indeksa, otvorio je trgovanje u minusu, ali se oporavio i dan završio s rastom od 1 odsto.

Šangajski kompozitni indeks porastao je za 1,3 odsto, dok je Hang Seng, vodeći hongkonški indeks koji prati performanse 82 najveće kompanije na berzi u Hongkongu, porastao 0,7 odsto.

Kina je danas poručila da će preduzeti "odlučne i efikasne mere" kako bi zaštitila svoja prava i interese, kao odgovor na carine koje je uveo aktuelni predsednik SAD Donald Tramp.

Ekonomski analitičari: Sledi nam nova nestabilnost

U objavljenom dokumentu Kina je naglasila da je spremna na komunikaciju sa Vašingtonom radi rešavanja razlika, koje smatra normalnim među dve najveće svetske ekonomije.

„Rizična imovina je ojačala nakon objave ovog dokumenta koji sugeriše otvorenost Kine za dijalog, iako još uvek nema potvrde da su pregovori sa SAD u toku, što znači da nas čekaju dalji medijski potresi,“ naveli su analitičari banke Citi u poruci klijentima.

Prema agenciji Reuters, kineski vrh planira da već danas održi sastanak o merama za podsticanje privrede i stabilizaciju tržišta kapitala.

„Najgore tek sledi“

„Prvo pravo bojno polje ovog carinskog rata su finansijska tržišta, posebno berze,“ izjavio je Ting Lu, glavni kineski ekonomista u japanskoj banci Nomura.

„Finansijska tržišta obe ekonomije već su ozbiljno pogođena, a najgore tek dolazi,“ dodao je Lu.

On očekuje da će stabilizacioni fondovi koje podržava kineska centralna banka snažno intervenisati u berzanske tokove u narednim nedeljama.

Kineske berze su podržale i najveće brokerske kuće, koje su se obavezale da pomognu u stabilizaciji domaćih cena akcija, saopštila je Šangajska berza. Brojne kotirane kompanije najavile su otkup sopstvenih akcija, dok državna holding kompanija Central Huijin nastavlja da povećava ulaganja u deonice.

Kineski investitori su danas kupili hongkonške akcije u vrednosti od 35,5 milijardi HK$ (oko 4,46 milijardi dolara) putem sistema Stock Connect, što je najveći dnevni iznos do sada.

Tehnološki sektor jača, investitori traže domaću alternativu Zapadu

Zbog sve dubljeg trgovinskog sukoba, investitori sve više ulažu u visoko-tehnološke sektore koje vide kao ključne za kinesku tehnološku nezavisnost. Akcije povezane sa poluprovodnicima porasle su 5,3 odsto, a one vezane uz veštačku inteligenciju za 3,4 odsto.

Akcije kompanije SMIC, kineskog giganta za proizvodnju čipova, skočile su za oko 10 odsto, prenosi Index.hr.

„Ako pogledate najveće zapadne proizvođače čipova, oko 40 odsto njihovih prihoda dolazi iz Kine,“ rekao je Binit Kotari, partner u hedž fondu Tekne Capital Management iz Njujorka.
„Mislim da će taj broj za 5 do 10 godina biti nula. Zapad želi da se odvoji, a Kina želi da postane nezavisna.“

„Ne treba očekivati ustupke“

Indeks kineske odbrambene industrije (CSI Defence) porastao je za 5,8 odsto.

Akcije nekretninskih kompanija zabeležile su rast i na kopnenom tržištu (+5,2%) i na hongkonškom (+3,1%).

„Trgovinski sporazum sa Amerikom verovatno se neće uskoro dogoditi i investitori moraju biti spremni na volatilnost,“ rekao je Gao Le, investicioni savetnik u Galaxy Securities.

„Ne treba očekivati ustupke kakve su dali Vijetnam ili Japan. Kineska istorija duga 5000 godina nas uči da ono što se ne osvoji na bojnom polju, ne može se dobiti ni za pregovaračkim stolom,“ dodao je on.

(Telegraf Biznis)

Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>