Za konkurentnost firmi u Zapadnog Balkana ključni pristup finansijama i integracija u jedinstveno tržište EU

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 1

U Srbiji je, uz podršku Privredne komore Srbije, više od 10.000 kompanija koristilo usluge Evropske mreže preduzetništva, održano je preko 25.000 bilateralnih susreta, što jasno govori o značaju ove mreže za jačanje konkurentnosti naših kompanija. Ipak, pristup finansiranju i dalje ostaje jedan od ključnih izazova za mala i srednja preduzeća u regionu, kao i administrativne prepreke u poslovanju sa EU.

Brža integracija kompanija Zapadnog Balkana u jedinstveno tržište EU i lakši pristup finansiranju ostaju ključni faktori za unapređenje konkurentnosti kompanija u regionu ZB, poručio je Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije, na otvaranju regionalne konferencije „Open4Business: Osnaživanje MMSP u Zapadnom Balkanu – Put ka EU“.

- Svet se promenio, ali problemi kao što je otežan pristup finansijama za mala i srednja preduzeća i dalje su prisutni, naročito u našem regionu - istakao je Čadež i dodao da su programi finansijske podrške poput WBIF važni za razvoj poslovanja malih i srednjih preduzeća.

Bitno je, ističe Čadež, da se pristup fondovima menja i iz ugla komercijalnih banaka.

- Komercijalne banke se sada sve više uključuju ne samo kao posrednici, već i kao investitori u kapitalne fondove, što predstavlja pozitivan pomak za ceo region - rekao je Čadež.

Jednako je važno i uklanjanje regulatornih barijera koje ograničavaju poslovanje kompanija na Zapadnom Balkanu.

- Novac jeste važan, ali nije sve u novcu. Ako imate pristup finansiranju, a suočeni ste s velikim administrativnim preprekama, onda se i pored sredstava teško razvijate. Novac vam tada ne koristi ako vas ograničava regulatorni okvir. Vidimo šta se dešava u svetu i u EU, koja je naš najveći trgovinski partner. Zato je važno da kompanije iz regiona dobiju potpuni pristup jedinstvenom tržištu EU i pre formalnog članstva – i to je upravo ono što je prepoznato u Planu rasta za Zapadni Balkan: izjednačavanje uslova poslovanja kompanija iz regiona sa konkurentima iz istih sektora u EU - naglasio je Čadež.

Predsednik PKS podseća da je pre osam godina osnovan Komorski investicioni forum Zapadnog Balkana (CIF WB), sa ciljem otvaranja novih prilika za kompanije i jačanja dijaloga sa institucijama Evropske unije. Najavio je i da će privredne komore regiona nastaviti da razvijaju nove alate i servise kako bi blagovremeno informisale kompanije o dostupnim finansijskim programima podrške.

Ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, Emanuele Žiofre, izjavio je da je EU najveći trgovinski partner svih zemalja Zapadnog Balkana i da će nastaviti da podstiče konkurentnost i održivi razvoj u regionu. Takođe je naglasio da EU ostaje najveća podrška privatnom sektoru.

PKS Foto: PKS/Ivana Vukotić

- Mnoge zemlje iz regiona do sada su imale pristup fondovima u iznosu od 600 miliona evra, dok su ukupne investicije dostigle sedam milijardi evra - naveo je Žiofre.

Prema njegovim rečima, EU podržava ne samo poslovno okruženje, već i inovacije.

- Imamo novi paket podrške za privatni sektor, s obzirom na to da se EU ponovo širi. Ideja je da se države Zapadnog Balkana u narednim godinama, sve do 2027, što više približe EU - rekao je Žiofre.

Istakao je da je cilj da se ekonomije regiona usklade s evropskim standardima i vrednostima, podstiče prekogranična trgovina i zajednička budućnost, kao i da reforme koje su vlade regiona preuzele doprinose stvaranju povoljnijeg poslovnog okruženja, jačanju konkurentnosti i vladavine prava.

Ministarka privrede u tehničkom mandatu, Adrijana Mesarović, podvukla je da sektor MSP čini okosnicu srpske privrede, sa više od 110.000 aktivnih subjekata koji zapošljavaju preko dve trećine radno sposobnog stanovništva.

- Ovaj sektor je stub ekonomije i nosilac društvenog razvoja. Srbija je u prethodnim godinama očuvala makroekonomsku stabilnost i prepoznata je kao pouzdan partner za dugoročna ulaganja. Ipak, globalna geopolitička nestabilnost utiče i na lokalne ekonomije, pa ni Srbija nije izuzetak. Zato je važan kontinuiran dijalog između države i privrede, kako bismo zajedno odgovorili na izazove - poručila je Mesarović.

Naglasila je da je Evropska unija ključan partner u razvoju MSP sektora i najavila da će u septembru biti pokrenut novi projekat koji će koordinirati Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, s ciljem jačanja saradnje između privrede i akademske zajednice.

- Preduzetnici Zapadnog Balkana pokazali su otpornost, snagu i kreativnost. Sada je vreme da tu energiju podržimo – kroz bolji pristup finansiranju, digitalnu i zelenu transformaciju, kao i internacionalizaciju - zaključila je Mesarović.

Konferenciju posvećenu unapređenju konkurentnosti mikro, malih i srednjih preduzeća (MMSP) u regionu Zapadnog Balkana kroz programe finansijske podrške organizovali su Privredna komora Srbije, u saradnji sa Generalnim direktoratom za proširenje i istočno susedstvo (DG ENEST) i Evropskom mrežom preduzetništva.

(Telegraf Biznis)

Video: Kako godine rada u hotelijerstvu utiču na život i porodicu?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Слађана Точиловац Шаљић

    9. april 2025 | 17:05

    Свака позитивна иницијатива у светлу новонасталих царинских ограничења које су САД увеле, добра је и корисна. Надам се да ће се изнаћи решење и да ће у крајњој линији Светска трговинска организација реаговати. Јер су све те тарифе неоправдане и штетне не само за Европу, већ за цео свет.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>