"Sve je na kocki!": Britanski poslanici pozvani na hitnu sednicu da bi sprečili zatvaranje giganta

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Britanski poslanici pozvani su danas na hitnu sednicu da bi usvojili zakon koji bi sprečio zatvaranje čeličane Britiš stil u Skantorpu. Britanski premijer Kir Starmer je izjavio da bi zakon omogućio ministrima da "preuzmu kontrolu" nad postrojenjem u Linkolnširu i spreče kineskog vlasnika da zatvori visoke peći, preneo je BBC.

Ovaj potez bi otvorio vrata potpunoj nacionalizaciji kompanije u kasnijoj fazi, pri čemu je britanski premijer rekao da su "sve opcije" u opticaju.

Tokom ove nedelje vođeni su pregovori kako bi se proizvodnja u kompaniji održala, nakon što je kineski vlasnik Đingje saopštio da visoke peći "više nisu finansijski održive".

Poslanici i lordovi trenutno su na uskršnjem odmoru i nije trebalo da se vrate u parlament pre 22. aprila, međutim hitno su pozvani nazad u Vestminster.

Govoreći juče u Dauning stritu, Starmer je izjavio da vlada želi da zakon usvoji u roku od jednog dana, dodajući da "budućnost kompanije visi o koncu".

On je naglasio da je proizvodnja čelika od suštinskog značaja za budućnost Britanije i dodao da će uvek "delovati u nacionalnom interesu radi zaštite britanskih radnih mesta i radnika".

- Radna mesta, investicije, rast, naša ekonomska i nacionalna bezbednost - sve je na kocki - izjavio je britanski premijer.

BBC saznaje iz izvora bliskih vladi da vanredni zakon koji bi trebalo da bude danas usvojen neće omogućiti ministrima direktnu nacionalizaciju kompanije Britiš stil, već da bi za to bio potreban dodatni zakon.

Kineska kompanija Đingje, koja je kupila Britiš stil 2020. godine, tvrdi da je uložila više od 1,2 milijarde funti u kompaniju kako bi očuvala rad, ali beleži dnevne gubitke od oko 700.000 funti.

Kompanija je prošlog meseca najavila planove za otpuštanja u postrojenju u Skantorpu, koje zapošljava 2.700 ljudi, navodeći kao razloge "veoma izazovne" tržišne uslove, carine i troškove prelaska na proizvodnju sa nižim emisijama ugljenika.

Vlada je ponudila 500 miliona funti podrške za delimično finansiranje prelaska sa visokih peći na energetski efikasnije elektrolučne peći, međutim, kompanija je tu ponudu odbila.

Ranije ove nedelje, britanska vlada je ponudila da otkupi ugalj za koksiranje kako bi se nastavio rad visokih peći dok se ne pronađe dugoročno rešenje, ali nije uspela da postigne dogovor sa kompanijom.

(Telegraf Biznis/Tanjug)

Video: Jelena je bila uspešna bankarka u Italiji, ali je svoju šansu našla u Srbiji: Danas pravi haljine

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Перагеније

    12. april 2025 | 14:53

    "spreče kineskog vlasnika" - ХЕХЕ, нема више либерализма, на реду је бољшевизам.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>