"Pazi opasno!": Hrvatska uči strane građevinske radnike ključnim frazama

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Program obrazovanja za poboljšanje veština radnika iz trećih zemlja koji će raditi građevinske poslove u Hrvatskoj izradilo je Ministarstvo prostornog uređenja, građevinarstva i države imovine i planira da ga uskoro i predstavi, kako bi i samo obrazovanje stranih radnika da počne.

Kako “unaprediti održive građevinske prakse” i razvijati zelene veštine su teme kojimaće se baviti strani radnici koji sa barem minimalnim iskustvom u građevini dođu da rade u Hrvatskoj.

Program obrazovanja

Svrha programa jeste da doprinese poboljšanju veština radnika iz zemalja van EU i njihovoj boljoj integraciji u društvo kao i da u celosti poveća nivo održivog razvoja u građevinskom sektoru u svrhu očuvanja životne sredine, kažu u Ministarstvu i ističu da "dodatnu vrednost" ovom programu pružaju moduli koji omogućavaju onlajn učenje hrvatskog jezika, “upoznavanje s pravima i obvezama na radnom mestu, kulturom rada i odnosa na radnom mestu te upoznavanje sa običajima, životom i međuljudskim odnosima u Hrvatskoj”.

Građevina, gradnja, građevinari, građevinski radnici, dunđeri Foto: Shutterstock

Teorijski i praktični deo proći će se tokom 24 sata nastave uživo, a obuhvatiće šest tema: zaštita na radu, zaštita od požara, materijali u fasaderskoj struci koji su čistu i održivu životnu sredinu pripremni radovi za izvođenje fasada, izolacija zgrade i alati, mašine i pribor koji mogu da se recikliraju.

Onlajn edukacija podrazumeva osam sati nastave tokom koje će strani radnici moći da uče hrvatski jezik u poslovima u građevinskoj struci, a mogu da upišu i ‘interkulturalni modul’.

Što se prvog tiče, “tokom realizacije nastavnih sadržaja, polaznici će kroz vođene razgovore, igre uloga i praktične primere usvajati osnovne izraze koji im služe za predstavljanje”. Vežbaće se ‘dobar dan’, ‘kako si’, ‘ja sam… (ime)’, ‘radim kao… (moler, tesar, zidar…)’ i slični izrazi.

U ovim sektorima su naši ljudi u Nemačkoj najzastupljeniji Foto: Shutterstock

Polaznici će naučiti i osnovne glagole kao i izraze poput ‘donesi (alat, materijal)’, ‘daj mi (valjak, četku, gleter)’, ‘drži (skelu, lestve, ploču)’, ‘pomeri (skelu, materijal)’, ‘pripremi (boju, cement)’, a usvajaće i “najvažnije sigurnosne rečenice i znakove koji se koriste na gradilištu”.

’Stavi kacigu’, ‘pazi, opasno’, ‘pad s visine’, ‘požar, zovi 112’, ‘prva pomoć’, ‘ne diraj mašine’ samo su neke od ‘sigurnosnih’ rečenica koje će morati da savladaju strani radnici, a upišu li interkulturalni model obrazovanja, kroz slike, kratke videopriče i dijaloge predstaviće im se osnovni ‘običaji, pravila pristojnosti i načini ophođenja u Hrvatskoj’.

Ispit za kraj

Upoznaće se sa osnovnim oblicima pozdravljanja, obraćanja kolegama i nadređenima, kao i pravilima ponašanja u formalnim i neformalnim situacijama. Takođe, kroz interaktivne sadržaje učiće o uobičajenim društvenim normama, kada i kako se rukovati, koje izraze koristiti u poslovnom okruženju te kako se ponašati u zajedničkim prostorijama poput kantine ili garderobe, navodi se u programu Ministarstva građevinarstva, a naravno, bitće, na kraju edukacije, i svojevrsni ispit.

(Telegraf Biznis/Poslovni)

Video: Kako postaviti jasne granice u porodici i na poslu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>