Šok! Tramp je Kini uveo carine od 145 odsto, a ovo je rast njihovog BDP-a u prvom kvartalu 2025.

E. K.
E. K.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Uprkos carinama koje je uvek američki predsednik Donald Tramp, kineska ekonomija je porasla za 5,4 odsto na godišnjem nivou u prva tri meseca 2025, prema upravo objavljenim podacima kineske vlade, prenosi Bi-Bi-Si.

Rezultat je nadmašio većinu očekivanja, ali eskalacija trgovinskog rata sa Sjedinjenim Američkim Državama pomračila je izglede da isto važi i do kraja godine.

Ova činjenica će verovatno povećati pritisak na Peking da uvede dodatne stimulativne mere kako bi se ublažili rastući troškovi i podstakla ekonomija. Ali, kako Bi-Bi-Si ponavlja, kineski podaci o rastu, koji su upravo objavljeni, premašili su očekivanja.

Većina ekonomista procenjuje da će rast između januara i marta ove godine biti oko 5,1%.

Umesto toga, Peking tvrdi da je BDP (bruto domaći proizvod) u prvom kvartalu porastao za 5,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Ovi podaci se odnose na period pre nego što su američke carine skočile sa 10% na 145%, tako da se deo ovog rasta može pripisati povećanju fabričke proizvodnje i ubrzanom izvozu robe - fenomenu poznat kao "utovar ispred".

Peking ove godine cilja privredni rast od "oko 5 odsto". Analitičari vide cilj kao ambiciozan, s obzirom na dugotrajnu krizu u sektoru nekretnina, slabu domaću potražnju i velike američke carine na kinesku robu, koje dodatno opterećuju ekonomiju.

Kako tarife mogu uticati na ekonomski rast?

Carine su namete koje poskupljuju izvoz robe na tržišta poput SAD.

Za kompanije u Kini taj porez na slanje mnogih proizvoda u Ameriku iznosi 145%.

Kompanije moraju da donose teške odluke o tome da li da podignu cene za kupce, da apsorbuju troškove tarifa ili oboje.

Sve tri opcije mogle bi rezultirati nižim profitom, što utiče na doprinos kompanije kineskoj ekonomiji. To bi moglo uticati na rast zbog toga koliko se zemlja oslanja na izvoz.

Tarife takođe mogu uticati na poverenje investitora. Poslednjih nedelja, najave o carinama potresle su finansijska tržišta širom sveta, kao i Kinu.

Ali puni efekti Trampovih tarifa se ne odražavaju u današnjem izveštaju o BDP-u, koji pokriva prva tri meseca ove godine, kažu analitičari.

Kako Luiz Lu iz konsultantske kuće Okford Economics kaže za Bi-Bi-Si, ona očekuje da će "usporavanje rasta doći tek u maju ili junu".

- Tada pošiljke u tranzitu počinju da dobijaju pun tarifni tretman, što dovodi do povlačenja poslovnih investicija i proizvodnje - dodaje.

Stiven Ins iz kompanije za upravljanje imovinom SPI kaže za Bi-Bi-Si da je sa carinama buduća kineska "putanja rasta nepogrešivo ružna".

- S obzirom da prognoze padaju ispod 4% za narednih nekoliko kvartala, to je strma litica u odnosu na zvanični cilj Pekinga od 5% rasta - dodaje on.

(Telegraf.rs/Jutarnji)

Video: Čime su se bavili ljudi koji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Soko

    16. april 2025 | 06:59

    Dobro je kad predsednik poput Trampa želi dobro svojoj zemlji.Međutim nije dobro kad želi da sve podredi svojoj zemlji.Po njemu radićemo kako mi želimo da nam bude a ostali kako im kažemo.Bojim se da će na taj način sam sebe izolovati.Svet se promenio, obrazovao i uz napredovao.Svako voli svoju zemlju.Njegova ideja je prolazila u vreme dok su bili praktično jedina sila,što to sada više nije slučaj.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>