Katastrofa od 150 milijardi dolara: Ekonomija Turske na kolenima nakon razornih zemljotresa

D. K.
D. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

U februaru 2023. godine, razorni zemljotresi jačine 7,8 i 7,5 stepeni Rihterove skale pogodili su jugoistočnu Tursku i severozapadnu Siriju, ostavljajući za sobom više od 59.000 mrtvih u Turskoj i oko 6.000 u Siriji.

Ova tragedija ne samo da je odnela ljudske živote, već je izazvala i ogromne ekonomske gubitke, čije posledice se i dalje osećaju.​

Turska: Šteta veća od 100 milijardi dolara

Prema podacima turskog Ministarstva finansija, ukupna šteta od zemljotresa procenjuje se na oko 2 biliona turskih lira, što je približno 103,6 milijardi dolara. Ova suma uključuje direktne fizičke štete na zgradama, putevima i infrastrukturi, kao i troškove hitne pomoći, uklanjanja ruševina i gubitke u nacionalnom dohotku, kako su tada obavestile agencije.

Turska, zemljotres, ruševine Foto: Tanjug/AP

Svetska banka procenjuje da su direktne fizičke štete u Turskoj iznosile 34,2 milijarde dolara, što je oko 4% BDP-a zemlje iz 2021. godine. Međutim, ukupni troškovi oporavka i rekonstrukcije mogli bi biti duplo veći, s obzirom na obim razaranja i potrebu za obnovom infrastrukture.

Sirija: Potrebe za oporavak od 15 milijardi dolara

U Siriji, gde su zemljotresi dodatno pogoršali već tešku humanitarnu situaciju zbog dugotrajnog sukoba, direktne fizičke štete procenjene su na 5,1 milijardu dolara. UN procenjuje da je za potpuni oporavak zemlje potrebno gotovo 15 milijardi dolara, uključujući obnovu stambenih objekata, infrastrukture i pružanje osnovnih usluga stanovništvu.

Sirija zemljotres Foto: Tanjug/AP

Troškovi spasilačkih operacija i obeštećenja

Turska je izdvojila značajna sredstva za hitne spasilačke operacije, privremeno zbrinjavanje raseljenih lica i obeštećenja pogođenim građanima. Prema izveštajima, oko 18 milijardi dolara potrošeno je na hitnu pomoć, uključujući postavljanje privremenih smeštajnih kapaciteta i isplatu osiguranja.

Zemljotres, Sirija Foto: Tanjug/AP

U Siriji, međunarodna pomoć je bila ograničena zbog političkih prepreka i složene situacije na terenu, što je dodatno otežalo spasilačke napore i pružanje pomoći ugroženom stanovništvu.

Zemljotresi iz 2023. godine predstavljaju jednu od najskupljih prirodnih katastrofa u novijoj istoriji, sa ukupnim ekonomskim gubicima koji premašuju 150 milijardi dolara. Obnova pogođenih područja u Turskoj i Siriji zahtevaće godine napora i značajna finansijska ulaganja, uz neophodnu međunarodnu solidarnost i pomoć.

(Telegraf Biznis)

Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>