
Koliko su zadužene zemlje EU? Prvih pet na listi možda ne biste očekivali
Prema najnovijim podacima Eurostata za četvrti kvartal 2024. godine, Grčka i dalje prednjači kao najzaduženija članica Evropske unije, sa udelom konsolidiranog duga opšte države od čak 153,6 odsto BDP-a. Slede Italija sa 135,3 odsto i Francuska sa 113,1 odsto.
Više od 100 odsto duga u odnosu na BDP beleže i Belgija (104,7 odsto) i Španija (101,8 odsto).
U gornjoj polovini lestvice nalaze se i Portugalija (94,9 odsto), Finska (82,1 odsto) i Austrija (81,8 odsto), dok prosek zaduženosti na nivou Evropske unije iznosi 81,0 odsto.
Hrvatska se nalazi nešto ispod sredine, s udelom duga od 57,6 odsto BDP-a, što je manje od proseka, ali i dalje osetno iznad brojki u najštedljivijim članicama.
Najmanje zadužene države su Estonija (23,6 odsto), Bugarska (24,1 odsto) i Luksemburg (26,3 odsto), dok među finansijski stabilnijima prema ovom kriterijumu još prednjače Danska (31,1 odsto) i Švedska (33,5 odsto).
Podaci upućuju na snažne razlike među članicama, što i dalje ostaje izazov za fiskalnu politiku i stabilnost unutar evrozone i šire Evropske unije.
(Telegraf Biznis/HRT)
Video: Kako godine rada u hotelijerstvu utiču na život i porodicu?
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Shandor
Sto je visa inflacija, visi i BDP, sto se vise zaduzujes sa skupim kreditima to bolje. Isto i sa gastarbajterima koji pricaju o Bruto plati, a sa Netto tesko isteraju do prvog u mesecu. Grcka prva na listi, a u realnosti nije ni medju prvih 10. Kao kad auto vozis auto-putem 90km/h, najmanje trosi, a nikad nisi vozio tom brzinom, ali se hvalis da trosi ispod 5l.
Podelite komentar