Egzodus iz Kine! Epl premešta proizvodnju iPhone telefona u Indiju

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Epl planira da prebaci montažu svih iPhone uređaja koji se prodaju u Sjedinjenim Američkim Državama u Indiju do naredne godine, navodi se u izveštaju Fajnenšl Tajmsa (Financial Times) objavljenom u petak - potez podstaknut obnovljenim pretnjama predsednika Donalda Trampa o uvođenju visokih carina na kineski uvoz.

Ovaj plan je deo šire strategije kojom Epl želi da diverzifikuje svoj lanac snabdevanja i udalji ga od Kine, koja i dalje dominira većinom proizvodne infrastrukture ovog tehnološkog giganta. Ako bude uspešan, ovaj zaokret bi značio da će se do 2026. godine u Indiji godišnje proizvoditi više od 60 miliona iPhone uređaja – što bi udvostručilo trenutni kapacitet, navodi FT.

Zašto je to važno

SAD su najvažnije tržište za Epl. U 2024. godini, činile su oko 28 odsto globalne isporuke iPhone uređaja, prema podacima IDC-a. Premeštanje proizvodnje iPhone modela namenjenih američkom tržištu van Kine pomaže Eplu ne samo da izbegne visoke carine, već i da smanji dugoročne geopolitičke rizike povezane sa američko-kineskim odnosima.

Apple logo Foto: Shutterstock

Kratkoročno gledano, zaokret je direktan odgovor na Trampovu politiku "recipročnih carina". Njegova administracija je uvela carine Kini koje su u jednom trenutku dostizale čak 145 odsto, a i dalje obuhvataju 20 odsto carine na pametne telefone. Iako su neki elektronski uređaji, uključujući telefone, nedavno bili oslobođeni carina, to olakšanje izgleda kao privremeno.

Tramp je takođe najavljivao nove takse usmerene na proizvode sa velikim udelom poluprovodnika, što bi moglo uticati na celu Eplovu liniju uređaja. U fiskalnoj godini koja se završava u martu 2025, Epl je montirao iPhone uređaje u vrednosti od 22 milijarde dolara u Indiji – što je 60 odsto više u odnosu na prethodnu godinu, navodi Blumberg. Oko 20 odsto svetske proizvodnje iPhone uređaja sada dolazi iz Indije, a očekuje se da će taj broj brzo rasti.

Proizvodnja i infrastruktura

Većina ove proizvodnje odvija se u velikom kompleksu kompanije Foxconn u Tamil Naduu, zajedno sa Tata Electronics-om, koji je preuzeo Wistronove pogone i sada nadgleda i proizvodnju Pegatrona. Ovo predstavlja prekretnicu u Epl-ovoj proizvodnoj strategiji, koja je gotovo dve decenije bila skoncentrisana u Kini.

iPhone restart Foto: Tada Images / Shutterstock.com

Vlada Indije, predvođena premijerom Narendrom Modijem, aktivno učestvuje u ovom procesu. Epl koristi podsticaje povezane s proizvodnjom i potencijalno može imati koristi i od novih subvencija vrednih 2,7 milijardi dolara, koje su usmerene na razvoj elektronike, proizvodnje i industrije poluprovodnika.

Eplova hitnost proističe iz trgovinskog šoka s početka 2024. godine, kada su Trampove carine oborile tržišnu vrednost kompanije za 700 milijardi dolara. Kao odgovor, Eplje počeo da izvozi iPhone uređaje montirane u Indiji na američko tržište, kako bi preduhitrio efekat carina, navodi FT.

Ipak, izazovi i dalje postoje. Dok je montaža završna faza u proizvodnji iPhone-a, Epl i dalje u velikoj meri zavisi od kineskih dobavljača komponenti. Prema *FT-u*, stručnjaci smatraju da bi potpuna promena celokupnog lanca snabdevanja mogla potrajati godinama.

Problemi premeštanja proizvodnje

Bloomberg Intelligence procenjuje da bi čak i premeštanje samo 10 odsto proizvodnje iz Kine moglo trajati do osam godina. Ova tranzicija takođe ide protiv Trampovih poziva kompanijama da vrate poslove u SAD. Analitičari navode da SAD nemaju potrebnu radnu snagu ni infrastrukturu za montažu iPhone-a u velikom obimu, čime Indija ostaje realnija alternativa.

- Verujemo da je ovo važan korak za Epl kako bi održao svoj rast i zamah. Vidimo u realnom vremenu kako kompanija sa ovakvim resursima deluje gotovo svetlosnom brzinom kako bi ublažila rizike povezane sa carinama - izjavio je Daniel Numan, izvršni direktor Futurum grupe za FT.

Sklopivi iPhone Foto: Shutterstock.com

Eplova promena kursa uklapa se i u šire restrukturiranje lanaca snabdevanja u celoj tehnološkoj industriji. Pandemija je pokazala koliko je proizvodnja zavisna od Kine ranjiva, posebno tokom zatvaranja i prekida rada najveće kineske fabrike Epla. Danas, geopolitički rizici dodatno pojačavaju tu zabrinutost. Kako bi izbegao moguće poremećaje u snabdevanju, Epl je u prvom kvartalu 2025. godine isporučio 57,9 miliona iPhone uređaja – 10% više u odnosu na isti period prethodne godine – nastojeći da obezbedi dovoljne zalihe u SAD pre nego što nove carine stupe na snagu, navodi IDC.

Made in India

Potrošači su to primetili – prodavnice Epla zabeležile su porast tražnje ovog proleća, jer su kupci požurili da kupe iPhone pre mogućeg poskupljenja. Epl bi naredne nedelje trebalo da objavi finansijski izveštaj, a analitičari očekuju teška pitanja u vezi s finansijskim uticajem carina, ulogom Indije u dugoročnoj strategiji kompanije, i realnošću proizvodnih ciljeva za 2025. godinu, prenosi Tajms ov India.

Iako Epl ne prekida potpuno veze s Kinom, poruka je jasna: budućnost iPhone-a, barem u SAD, sve više će biti – "napravljeno u Indiji".

(Telegraf Biznis)

Video: Kako godine rada u hotelijerstvu utiču na život i porodicu?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>