Ovo su prava nevenčanih parova u Srbiji: Samo jedna stavka vas može sprečiti da ostanete bez penzije i imovine

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Nevenčani parovi u Srbiji suočavaju se sa specifičnim pravima i izazovima kada je reč o imovinskim pitanjima, penzijama i drugim pravima koja su uobičajena za brak. Iako zakoni u Srbiji polako evoluiraju, i dalje postoje mnoge pravne nejasnoće koje se odnose na prava i obaveze osoba koje žive u vanbračnoj zajednici.

1. Prava na imovinu

U slučaju da jedan partner preminе, drugi partner u vanbračnoj zajednici neće imati automatska prava na nasledstvo, osim ako je prethodno ostavinska rasprava bila regulisana. Zakon o nasleđivanju u Srbiji ne priznaje vanbračne zajednice kao brak, pa partneri nemaju jednaka prava kao bračni parovi. Da bi nevenčani partner imao pravo na nasledstvo, mora postojati testament ili druga pravna dokumentacija koja potvrđuje njegovu volju.

Međutim, ako su u zajednici stekli imovinu tokom vremena, oni imaju pravo na njen pravedan deo. U tom slučaju, ukoliko dođe do raskida veze, sud može odlučiti o deljenju imovine u skladu sa uslovima koji su se primenjivali tokom njihove zajedničke imovine. U praksi, ovo pitanje je često rešavano putem sudskih tužbi, jer ne postoje jasni zakoni koji regulišu ovakve slučajeve.

2. Pravo na penziju

Vanbračni partneri, za razliku od bračnih, nemaju automatsko pravo na penziju preminulog partnera. Zakon o penzijama u Srbiji prepoznaje samo bračne i registrovane partnerstva, ali ne i vanbračne zajednice. To znači da ukoliko partner preminе, preživeli partner neće moći da zahteva iznos penzije preminulog, osim ako je bio izdržavani član porodice ili je prethodno bio zakonski povezan sa preminulim partnerom.

Međutim, postoji mogućnost da vanbračni partneri dobiju određena prava, ali to zavisi od konkretnih okolnosti i pravne regulative koja se razvija u ovoj oblasti. Iako zakoni ne priznaju direktno vanbračnu zajednicu, može se tražiti određena prava kroz sudski postupak, iako su šanse za uspeh često smanjene.

3. Zdravstveno osiguranje i drugi benefiti

U Srbiji, vanbračni partneri nisu zakonski priznati kao članovi porodice u sistemu zdravstvenog osiguranja. To znači da, ukoliko partneri nisu u braku, preživeli partneri nemaju pravo da koriste zdravstveno osiguranje preminulog partnera. Ipak, postoji mogućnost da se zasnuje obaveza izdržavanja ukoliko je partner bio izdržavani član porodice, ali se ovo pitanje često rešava putem specifičnih ugovora i sudskih presuda.

Vanbračni partneri mogu imati problema i u vezi sa drugim pravima koja bi se inače vezivala za bračne parove, kao što su prava na socijalnu pomoć, poreze i slično. Iako u nekim slučajevima mogu imati određene privilegije, to često zavisi od toga da li su njihova prava bila regulisana ugovorom o zajednici.

4. Zakon o registrovanim partnerstvima

Iako u Srbiji zakon trenutno ne prepoznaje vanbračnu zajednicu u svim aspektima, postoji zakonska mogućnost za registrovana partnerstva, koja pružaju neka prava koja bi inače bila dodeljena bračnim parovima. Iako nije široko primenjivan, zakon o registrovanju partnerstva omogućava izvesnu zaštitu prava, posebno u pogledu nasledstva i imovine. U budućnosti, može se očekivati da se zakonodavstvo pomeri ka boljoj zaštiti prava vanbračnih partnera, ali trenutno je situacija takva da je mnogo toga prepušteno sudskim tumačenjima.

5. Zakonodavne promene i očekivanja

Kako bi se zaštitila prava vanbračnih partnera, postoje inicijative koje teže donošenju zakona koji bi garantovao veća prava u vezi sa nasledstvom, imovinskim pitanjima i socijalnim pravima. Iako su ove promene još u fazi diskusije, očekuje se da će u budućnosti doći do boljeg razumevanja i pravnog regulisanja prava vanbračnih zajednica.

Iako vanbračni parovi u Srbiji nemaju automatska prava koja se pružaju bračnim parovima, mogu zaštititi svoja prava kroz pravnu dokumentaciju, kao što su testamenti, ugovori o imovini ili sudski postupci. Međutim, trenutni zakoni ne priznaju vanbračne zajednice u svim aspektima, što znači da partneri u ovakvim zajednicama nisu u potpunosti zaštićeni kao bračni. U budućnosti se očekuje da će biti doneti zakoni koji će pružiti veću pravnu zaštitu ovim zajednicama.

(Telegraf Biznis)

Video: Ovako teku radovi na auto-putu Miloš Veliki, na deonici Preljina - Požega

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>