
Hrvati uveli izraelski model kontrole cena: Evo šta to znači za potrošače
Potrošači u Hrvatskoj će zahvaljujući današnjoj odluci Vlade moći da vide koji trgovci nude najpovoljnije cene i gde mogu najbolje da potroše svoj novac, izjavio je u posle sednice Vlade ministar privrede Ante Šušnjar.
Svima će biti omogućeno da putem softverskih alata prikupljaju i analiziraju cene, rekao je Šušnjar, koji se nada da će i potrošačka udruženja iskoristiti tu mogućnost.
- To je njihov posao i mi ćemo to podsticati. Već smo održali niz sastanaka s njima kako bi unapredili svoje alate - rekao je Šušnjar.
Što se tiče objavljivanja dodatne cene, objasnio je da se ona odnosi na današnju cenu artikala i dodao da se to kolokvijalno naziva sidrenje cene. Trgovcima je, kaže, ostavljen rok za prilagođavanje do 15. maja, ali to će biti cena koja važi na današnji dan, što će omogućiti uvid u kretanje cena.
Vlada Hrvatske je u petak donela odluku kojom trgovcima uvodi obavezu svakodnevnog objavljivanja ažuriranih cenovnika na internet stranicama, i to u datotekama pogodnim za automatsku obradu i upoređivanje, kao i isticanje dodatne cene artikala.
Očekuje se da će te mere, poznatije kao izraelski model kontrole cena, omogućiti kvalitetno upoređivanje cena kod različitih trgovaca. Naime, one će omogućiti relativno jednostavnu izradu aplikacija za upoređivanje cena, na korist potrošača.
Vladine mere se odnose na hranu, piće, kozmetiku, sredstva za čišćenje, toaletne potrepštine i proizvode za domaćinstvo.
Reč je o jednom od mehanizama koji štiti potrošače i uvodi dodatne obaveze za trgovce u trgovačkim lancima, rekao je premijer Andrej Plenković, predstavljajući Odluku o objavi cenovnika i isticanju dodatne cene kao mere direktne kontrole cena u maloprodaji.
Ministar privrede Ante Šušnjar rekao je da je svrha donošenja odluke omogućiti praćenje efekata promene cena osnovnih proizvoda, pravovremeno prepoznati poremećaje u tržišnom snabdevanju i ojačati zaštitu ekonomskih interesa građana.
Obavezom objave cenovnika, trgovci će biti dužni svakodnevno da objavljuju ažurirane cenovnike u digitalnom obliku i to u datotekama pogodnim za automatsku obradu.
Obavezni su da omoguće i upotrebu softverskih alata i automatizovanih programa za prikupljanje podataka o cenama u realnom vremenu. Time će se, kaže Šušnjar, osigurati brza i verodostojna analiza tržišnih kretanja.
Odlukom se uvodi i obaveza isticanja dodatne cene na prodajnim mestima. Svaki trgovac koji obavlja delatnost trgovine na malo, uz važeću maloprodajnu cenu moraće jasno, vidljivo i čitko da istakne i dodatnu cenu koju je za taj proizvod primenio na današnji dan, 2. maja 2025. godine.
Dodatna cena moraće da bude istaknuta ne samo na policama i proizvodima, već i na svim promotivnim materijalima.
Vladina odluka stupa na snagu 15. maja 2025. godine.
- Donoseći ovu odluku, šaljemo jasnu poruku našim građanima da je Vlada Republike Hrvatske u potpunosti posvećena očuvanju njihove kupovne moći, obezbeđivanju poštenih uslova na tržištu i suzbijanju neopravdanog rasta cena osnovnih proizvoda. Istovremeno, ova odluka trgovcima omogućava jasno definisane uslove poslovanja, veću transparentnost u odnosu s potrošačima i doprinosi izgradnji poverenja u tržište i njegovu ponudu - rekao je ministar Šušnjar.
(Telegraf Biznis/Jutarnji)
Video: Tomaš Jauković: Kako je raditi i prilagoditi se u različitim zemljama i kulturama
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.