"Ucene zbog ugovora, rad na crno i lažne prijave": Radnici u Hrvatskoj podelili stravična iskustva

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Mnogi radnici u Hrvatskoj se pitaju koliko su zaista zaštićeni i da li prijava nepravednog poslodavca ima smisla. Na Redditu se nedavno povela živa rasprava o tome da li vredi prijaviti poslodavca Inspektoratu rada i kakvi dokazi su potrebni da bi inspektori preduzeli mere.

Jedna korisnica podelila je svoje iskustvo sa firmom koja je tražila da radi „na crno“ dok ne dobiju subvenciju za zapošljavanje. Odbila je, ali je kasnije saznala da je bivša radnica radila mesecima bez ugovora, uz stalna obećanja da će biti zaposlena, sve dok nije dobila otkaz.

- Imam poruku od poslodavca gde kaže da će mi ‘sve nadoknaditi šta ću raditi do tada’, kao i prepiske sa bivšom radnicom koja potvrđuje da je radila bez ugovora. Nisam fizički radila nijedan dan, ali želim da prijavim slučaj jer mislim da im je to ustaljena praksa. Da li je takva komunikacija dovoljan dokaz da inspektorat nešto preduzme? - napisala je.

"Sud je sve odbacio – i inspekciju i mene"

U komentarima se javio i korisnik koji je imao loše iskustvo:

- Prijavio sam poslodavca zbog kršenja radničkih prava. Inspektorat je izašao na teren, potvrdio moje navode i podneo tužbu. Poslodavcu je pretila kazna od 120.000 kuna. Na kraju ga je sud potpuno oslobodio i odbacio nalaz inspekcije, moje svedočenje i dokaze. Verovatno je potplatio sud, pošto je on lokalni moćnik.

Neko ga je potom pitao zašto sve to nije izneo u medije, a odgovorio je da mu sada deluje da se samo „pravio pametan“, ali da je tada imao svoje razloge.

Ipak, nisu svi komentari bili negativni. Jedna korisnica napisala je da su ona i koleginice uspele da kazne poslodavca:

- Radila sam osam dana bez ugovora dok su oni nameštali konkurs da dobiju subvencije. Iako u porukama nigde nije pisalo da nemam ugovor, inspektorat je na osnovu komunikacije – koja je sadržala radne zadatke – utvrdio nepravilnosti. Poslodavka je platila masnu kaznu.

Druga korisnica dodaje da su je tražili da se lažno prijavi na biro rada da bi poslodavac mogao da konkuriše za sredstva:

- Bila sam samo kandidat, ali su mi davali da radim zadatke. Sve sam dokumentovala i poslala prijavu, nadam se da će biti kažnjen, da mu više ne padne na pamet da ovako izrabljuje ljude.

Gde se prijavljuje?

Prema sajtu gov.hr, inspekcijske poslove iz oblasti rada i zaštite na radu obavlja Inspektorat rada Državnog inspektorata. Prijava se može podneti putem sistema e-Građani ili poštom, a može biti i anonimna. Ipak, korisno je ostaviti kontakt kako bi vas inspektor mogao pozvati ukoliko su mu potrebne dodatne informacije.

Dozvoljeni formati za priloge uz prijavu su: .doc, .docx, .pdf, .jpeg, .mp3, .mp4, .rar i .zip, a maksimalna veličina fajlova je 20 MB.

(Telegraf Biznis/Dnevno)

Video: Za 1.maj građani najćešće birali evropske gradove,manje putovanja za 5 do 10%

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>