
Amerikanci i Kinezi počinju pregovre o carinama - svet nestrpljivo čeka ISHOD: Evo šta je na STOLU!
Američki i kineski zvaničnici ove nedelje započinju pregovore u pokušaju da smire trgovinski rat između dve najveće svetske ekonomije.
Kako je potvrdilo kinesko Ministarstvo spoljnih poslova, kineski potpredsednik vlade He Lifeng (He Lifeng) učestvovaće u razgovorima koji će se održati u Švajcarskoj od 9. do 12. maja. U ime Sjedinjenih Američkih Država pregovore će voditi ministar finansija Skot Besent (Scott Bessent) i američki trgovinski predstavnik Džejmison Grir (Jamieson Greer), saopštili su njihovi kabineti.
Od povratka Donalda Trampa (Donald Trump) u Belu kuću, njegova administracija uvela je nove carine na kinesku robu, sa povećanjima i do 145%. Kina je odgovorila protivmerama, uvođenjem carina do 125% na određene američke proizvode.

Međutim, analitičari za međunarodnu trgovinu kažu za BBC da očekuju da će pregovori potrajati mesecima. Ovo je prvi visoki susret predstavnika dve zemlje otkako je kineski potpredsednik Han Dženg (Han Zheng) u januaru prisustvovao Trampovoj inauguraciji.
Američki ministar finansija Skot Besent rekao je za Fox News da se raduje pokušaju uravnoteženja međunarodnog ekonomskog sistema u korist SAD-a. „Mislim da će ovo biti fokusirano na smirivanje tenzija, a ne na postizanje velikog trgovinskog sporazuma. Ali, prvo moramo da deeskaliramo da bismo mogli da idemo napred“, rekao je.
Kinesko Ministarstvo trgovine istaklo je da, ukoliko SAD želi pregovorima da reši spor, mora da prizna ozbiljne negativne posledice jednostranih carinskih mera, ne samo za Kinu već i za ostatak sveta.
Pregovori bi mogli potrajati
Kineski državni mediji javljaju da je Peking odlučio da uđe u pregovore nakon što je pažljivo razmotrio očekivanja međunarodne zajednice, interese Kine i zahteve američkih kompanija. Dodaju i da je Kina otvorena za dijalog, ali i spremna da nastavi trgovinski rat „do kraja“ ako to bude neophodno.
Trgovinski rat izazvao je velike potrese na svetskim finansijskim tržištima i narušio globalnu trgovinu. Dvoje stručnjaka za trgovinu reklo je za BBC da nisu posebno optimistični u vezi sa brzim napretkom pregovora.
„Negde mora da se počne, pa ne kažem da to nije korisno. Samo sumnjam da će ovo biti onaj veliki trenutak koji svi očekuju“, rekla je Debora Elms (Deborah Elms), direktorka za trgovinsku politiku u Fondaciji Hinrih (Hinrich Foundation).
„Možemo da očekujemo mnogo pregovaranja tamo-amo, baš kao što je bilo 2018.“, rekao je Henri Gao (Henry Gao), profesor prava na Univerzitetu za menadžment u Singapuru i bivši kineski pravnik u Svetskoj trgovinskoj organizaciji. Dodao je da bi se pregovori mogli razvlačiti mesecima, pa čak i više od godinu dana.

Finansijska tržišta u kontinentalnoj Kini i Hongkongu zabeležila su rast u sredu, podstaknuta najavom pregovora i merama kineskih vlasti za podršku privredi. I američki berzanski indeksi u terminskom trgovanju zabeležili su rast, što ukazuje na pozitivan početak trgovačkog dana.
Investitori takođe s nestrpljenjem iščekuju novu odluku američke centralne banke o kamatnim stopama, koja bi trebalo da bude objavljena tokom srede popodne.
Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sladjana TS
Увек је боље преговарати и договорити се. Трговински рат је штетан за све.
Podelite komentar