Vratio se u Hrvatsku i pokušava da prevari sistem: "Poreska uprava će te uhvatiti"

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

U vreme kada sve više ljudi iz regiona, pa i iz Hrvatske, radi u inostranstvu, a pritom se vraćaju ili stalno borave u svojoj zemlji, sve češće se postavlja pitanje – gde su zapravo poreski rezidenti i gde treba da prijave svoje prihode? Ova tema je nedavno pokrenuta i na Redditu, kada je jedan korisnik podelio svoju dilemu, a komentari koje je dobio pokazali su koliko ova situacija može biti komplikovana.

"Želim da zadržim poresko rezidentstvo u Sloveniji zbog veće neto plate"

Korisnik Reddita opisuje svoju situaciju: živeo je dve i po godine u Sloveniji, gde je stekao poresko rezidentstvo. U septembru prošle godine vratio se u Hrvatsku, ali postoji mogućnost da se uskoro opet preseli u Sloveniju. Kaže da još uvek nije prijavio promenu boravišta slovenačkoj poreskoj upravi (FURS), jer želi da zadrži slovenačko rezidentstvo – prvenstveno zbog finansijskih koristi.

- U Sloveniji mi ostaje veća neto plata jer se ne oporezuje cela zarada - objašnjava.

Iako je već sedam meseci u Hrvatskoj, nije prijavio boravište jer ima važeću boravišnu karticu u Sloveniji do 2028. godine. Iskreno kaže:

- Ako postoji zakonita opcija da uštedim, naravno da ću je iskoristiti.

Poreski savetnici, INO-DOH i "pravilo 183 dana"

Komentari ispod njegove objave brzo su se nizali. Mnogi su savetovali da kontaktira poreskog savetnika jer svaka zemlja ima svoja pravila. Neko mu je poručio: „Možeš biti poreski rezident i u Hrvatskoj i u Sloveniji – svaka država to određuje nezavisno.“

Jedan od najvažnijih komentara tiče se tzv. "pravila 183 dana" – ako ste više od 183 dana u jednoj zemlji tokom godine, ta država vas automatski može smatrati svojim poreskim rezidentom. Jedan korisnik je napisao:

- Živim u Nemačkoj, ali kada sam više od 183 dana u Hrvatskoj, plaćam razliku poreza Hrvatskoj.

Drugi korisnik je podelio svoje iskustvo: uredno je prijavio slovenačku platu putem INO-DOH obrasca u Hrvatskoj i platio je razliku od 100 evra. Kaže da mu je plata u Sloveniji ipak oko 200 evra veća zahvaljujući nižem porezu. Sve je, kaže, rešio preko FURS portala, online. Ipak, upozorava:

- Ako ne prijaviš INO-DOH, a vidi se da primaš platu iz inostranstva, hrvatska poreska uprava će te pronaći.

Sporazum između država postoji, ali...

Pozitivna stvar jeste to što Hrvatska i Slovenija imaju sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja. To znači da prihod iz jedne države ne može biti oporezovan i u drugoj. Međutim, ako su poreske stope različite, može se dogoditi da rezident mora da plati razliku.

- U najgorem slučaju doplatiš nešto Hrvatskoj. Ako to možeš da izbegneš zakonito, naravno da ćeš pokušati - poručuje jedan od učesnika diskusije.

Na kraju, korisnik koji je pokrenuo temu zaključuje:

- Dokle god imam veću korist u sadašnjem modelu, logično mi je da tako ostane.

(Telegraf Biznis/Dnevno)

Video: Za 1.maj građani najćešće birali evropske gradove,manje putovanja za 5 do 10%

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>